Úvod > Aktuality > Život v trojské botanické zahradě se nezastavil - příchod jara mohou zájemci sledovat on-line
Život v trojské botanické zahradě se nezastavil - příchod jara mohou zájemci sledovat on-line
"> "> "> "> "> "> ">

Život v trojské botanické zahradě se nezastavil - příchod jara mohou zájemci sledovat on-line

Vydáno 30. března 2020 Příroda
Poprvé od chvíle, kdy byl v roce 1992 areál Botanické zahrady hl. m. Prahy natrvalo zpřístupněn návštěvníkům, zůstala zahrada dlouhodobě uzavřená. Nezvyklá situace se dotkla probíhající výstavy orchidejí, která musela být předčasně ukončena, i oblíbeného večerního provázení a pravděpodobně ovlivní též další chystaný program. Probouzející se zahradu je však po dobu jejího uzavření možné sledovat prostřednictvím mnoha fotografií a v krátkých videospotech zveřejňovaných na sociálních sítích botanické zahrady.
Jaro v BotanickéNa základě rozhodnutí vlády České republiky a zavedení mimořádných opatření z důvodu prevence šíření onemocnění Covid-19 se dne 13. března 2020 celý areál Botanické zahrady hl. m. Prahy včetně venkovních expozic pro veřejnost uzavřel až do odvolání. Zahrada ale samozřejmě funguje dál, ačkoliv v poněkud změněném provozu.

Cenné sbírky potřebují neustálou péči a lásku zdejších zahradníků a kurátorů. Venkovní expozice je nutno udržovat a zvláště v těchto dnech bylo třeba některé stálezelené dřeviny a citlivější rostliny zakrýt a chránit před mrazivým počasím. Dále pak probíhá potřebná údržba expozic, připravuje se nový informační systém a pokračují rovněž stavební práce na jednotlivých projektech.


Příchod jara je možné sledovat online

Jaro v botanickéAby příznivci Botanické zahrady zcela nepřišli o dění v nyní nepřístupných expozicích, připravují zaměstnanci nejen řadu fotografií, ale i krátká videa, která jsou zveřejňována na sociálních sítích. Takto byla zaznamenána například výstava orchidejí, představeny byly i zajímavosti k jednotlivým vystaveným rostlinám.

Ve video- a fotoreportážích chce vedení zahrady pokračovat, jelikož s příchodem jara budou expozice čím dál krásnější a bylo by škoda veřejnost o tuto krásu ochudit.


Rozvoj zahrady se nezastavil

botanická prahaV mimořádné situaci se zahrada zaměřila na údržbové práce jak na sbírkách, tak na budovách. Pokračují také probíhající stavební práce v areálu Západ v blízkosti skleníku Fata Morgana. Vzniká zde nový vstupní areál zahrnující terasovitý přístup ke skleníku a také budovu restaurace a nové pokladny. Stavba by měla být dokončena koncem roku 2020.

Dokončovací práce probíhají také na vinici sv. Kláry, nový vstupní prostor s pokladnami a toaletami zajistí pohodlný přístup do areálu zahrady přímo od zastávky MHD Kovárna. Nezastavilo se ani budování vodovodu, který v budoucnu zajistí dodávky závlahové vody z Vltavy. Veřejnost se může těšit také na zcela nové informační panely věnované jednotlivým expozičním celkům. Díky nim se zájemci dozví o jednotlivých částech zahrady daleko více než doposud, přibudou i informace u konkrétních rostlin.
Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Navozuje příjemnou atmosféru a pocit klidu, když listy vinné révy lehounce ševelí ve větru. Snad právě větru vyprávějí o výrobě vína; ale vy máte možnost poslechnout si příjemného průvodce a na závěr prohlídky ochutnat samotný produkt.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Skleník Fata Morgana - výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana - výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.