Úvod > Aktuality > Život v trojské botanické zahradě se nezastavil – příchod jara mohou zájemci sledovat on-line
Příroda

Život v trojské botanické zahradě se nezastavil – příchod jara mohou zájemci sledovat on-line

  • Vydáno30. března 2020
Poprvé od chvíle, kdy byl v roce 1992 areál Botanické zahrady hl. m. Prahy natrvalo zpřístupněn návštěvníkům, zůstala zahrada dlouhodobě uzavřená. Nezvyklá situace se dotkla probíhající výstavy orchidejí, která musela být předčasně ukončena, i oblíbeného večerního provázení a pravděpodobně ovlivní též další chystaný program. Probouzející se zahradu je však po dobu jejího uzavření možné sledovat prostřednictvím mnoha fotografií a v krátkých videospotech zveřejňovaných na sociálních sítích botanické zahrady.
Jaro v BotanickéNa základě rozhodnutí vlády České republiky a zavedení mimořádných opatření z důvodu prevence šíření onemocnění Covid-19 se dne 13. března 2020 celý areál Botanické zahrady hl. m. Prahy včetně venkovních expozic pro veřejnost uzavřel až do odvolání. Zahrada ale samozřejmě funguje dál, ačkoliv v poněkud změněném provozu.

Cenné sbírky potřebují neustálou péči a lásku zdejších zahradníků a kurátorů. Venkovní expozice je nutno udržovat a zvláště v těchto dnech bylo třeba některé stálezelené dřeviny a citlivější rostliny zakrýt a chránit před mrazivým počasím. Dále pak probíhá potřebná údržba expozic, připravuje se nový informační systém a pokračují rovněž stavební práce na jednotlivých projektech.


Příchod jara je možné sledovat online

Jaro v botanickéAby příznivci Botanické zahrady zcela nepřišli o dění v nyní nepřístupných expozicích, připravují zaměstnanci nejen řadu fotografií, ale i krátká videa, která jsou zveřejňována na sociálních sítích. Takto byla zaznamenána například výstava orchidejí, představeny byly i zajímavosti k jednotlivým vystaveným rostlinám.

Ve video- a fotoreportážích chce vedení zahrady pokračovat, jelikož s příchodem jara budou expozice čím dál krásnější a bylo by škoda veřejnost o tuto krásu ochudit.


Rozvoj zahrady se nezastavil

botanická prahaV mimořádné situaci se zahrada zaměřila na údržbové práce jak na sbírkách, tak na budovách. Pokračují také probíhající stavební práce v areálu Západ v blízkosti skleníku Fata Morgana. Vzniká zde nový vstupní areál zahrnující terasovitý přístup ke skleníku a také budovu restaurace a nové pokladny. Stavba by měla být dokončena koncem roku 2020.

Dokončovací práce probíhají také na vinici sv. Kláry, nový vstupní prostor s pokladnami a toaletami zajistí pohodlný přístup do areálu zahrady přímo od zastávky MHD Kovárna. Nezastavilo se ani budování vodovodu, který v budoucnu zajistí dodávky závlahové vody z Vltavy. Veřejnost se může těšit také na zcela nové informační panely věnované jednotlivým expozičním celkům. Díky nim se zájemci dozví o jednotlivých částech zahrady daleko více než doposud, přibudou i informace u konkrétních rostlin.
Vinice sv. Kláry v Troji

Vinice sv. Kláry v Troji

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Památkově chráněná vinice sv. Kláry připomíná zašlou slávu pražského vinařství.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Další aktuality

Tipy na třetí adventní víkend v Praze

Zima přináší do Prahy sváteční atmosféru a neopakovatelné kouzlo. Všude vládne vánoční nálada, slavnostní výzdoba a rozsvícené vánoční stromky, trhy, svařené víno a tradiční sladkosti. Vyberte si z našich tipů pro stříbnou adventní neděli!
Praha | Životní styl

Na Staroměstském náměstí se sejdou Mikuláši, čerti a andělé – dojde i na vaření sněhu

Centrum největších Vánočních trhů v metropoli ožije v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy. Tradičně 5. prosince se tam sejdou nadpozemské bytosti, aby potěšily především ty nejmenší a společně se utkaly v soutěži o nejhezčí masku. Show pro celou rodinu s názvem Andělské Vánoce začne v 16 hodin.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním.
Praha | Zážitky

Čerti na Vltavě se vyrojí v předvečer svátku svatého Mikuláše

Hledáte originální možnosti, jak letos s dětmi oslavit svátek svatého Mikuláše? Co se s nimi vypravit za čerty na Čertovku! Tradiční mikulášská akce se koná v pondělí 5. prosince, čertovská loď vyplouvá z podzemního přístaviště Judita. Vyzkoušet můžete i plavbu na nejstarší osobní lodi v Praze – Salonní rychlolodi Nepomuk.
Praha | Zážitky