Úvod > Aktuality > Zimní výlet do Ratibořic, Babiččina údolí a na modelové vláčky

Zimní výlet do Ratibořic, Babiččina údolí a na modelové vláčky

Vydáno 7. prosince 2018 Památky
Do Babiččina údolí se můžete vypravit na výlet kdykoliv, ale hezky je tu zvláště v době adventu. Jste zvědaví na vánočně vyzdobené interiéry ratibořického zámku a chcete se zároveň projít údolím ke Starému bělidlu a zastavit se v Pohádkovém kuželníku? Máte nejvyšší čas!
Advent v České Skalici symbolicky otevřelo rozsvícení vánočního stromu na Husově náměstí a teď přichází čas očekávání, příprav a rozjímání – čas adventu v Babiččině údolí. Českými vánočními tradicemi ožije zámek Ratibořice, Rudrův mlýn, Staré bělidlo i Pohádkový kuželníkBabiččině údolí od čtvrtka 6. prosince do neděle 9. prosince.
 

Adventní zastavení v zámku a ve mlýně

Co vás čeká? Kouzelná předvánoční atmosféra spojená se zimní procházkou Babiččiným údolím. Na zámku Ratibořice se setkáte s paní kněžnou a zámeckými služebníky a úředníky, kteří vám představí adventní a vánoční zvyky na náchodském panství v 19. století. Od zámku pak můžete pokračovat k Panskému hostinci a Rudrovu mlýnu, kde se společně s členy folklorního souboru Barunka vypravíte do období adventu a Vánoc na českém venkově. V sousední budově vodního mandlu se jako každý rok bude odehrávat malý adventní trh a k posezení láká hospůdka s tradičním sortimentem občerstvení.

Zámek i Rudrův mlýn mají otevřeno od čtvrtka 6. prosince do neděle 9. prosince denně od 9 do 16 hodin. Zámecké prohlídky jsou ve čtvrtek a v pátek pouze pro předem rezervované a objednané skupiny, doporučená je rezervace i na sobotu a neděli pro jednotlivce. Vstupné do zámku stojí 90/60 Kč, děti do 6 let v doprovodu rodičů neplatí nic, rodinné vstupné vás vyjde na 240 Kč. Vstupenka do Rudrova mlýna stojí 60 /40 Kč, děti do 6 let v doprovodu rodičů bezplatně, rodinné vstupné stojí 160 Kč.
 

Advent v kuželníku

Zastavit se musíte i v Pohádkovém kuželníku na prostranství u Panského hostince. V létě slouží jako informační centrum, od čtvrtka 6. prosince do neděle 9. prosince tu ale ožijí staročeské vánoční zvyky a tradice z dob dětství Barunky Panklové. Těšit se můžete i na originální malovaný betlém od českoskalické výtvarnice Hany Vavřínové. Babiččino údolí patří k jejím nejmilejším místům, a tak Svatou rodinu obklopila postavami z knížky Babička Boženy Němcové. Určitě poznáte babičku s vnoučaty, ale dokážete si vzpomenout i na další literární hrdiny?

Další program nabídne staročeské oživlé postavy, kmotřičky vyprávějící o vánočních zvycích a obyčejích, chybět nebude ani muzika, společné zpívání koled, drobné dárečky, cukroví i něco teplého pro zahřátí, to vše v příjemné atmosféře svátečně vyzdobeného kuželníku.

Stranou pozornosti samozřejmě nezůstává ani Staré bělidlo, které leží přibližně půl kilometru od Rudrova mlýna. Tam nahlédnete do štědrovečerně vyzdobené Babiččiny světničky. Kuželník i Staré bělidlo jsou otevřené rovněž od čtvrtka 6. prosince do neděle 9. prosince denně od 9 do 16 hodin.
 

Kam na procházku?

Babiččino údolí v Ratibořicích - na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí v Ratibořicích - na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Právě sem umístila Božena Němcová děj svého románu Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.

Rudrův mlýn a Vodní mandl v Babiččině údolí

Rudrův mlýn a Vodní mandl v Babiččině údolí

Přibližně uprostřed cesty mezi Ratibořickým zámkem a Starým Bělidlem se nalézají dvě stavení, která jsou neodmyslitelně spjata s nejznámějším dílem Boženy Němcové - Rudrův mlýn a Vodní mandl.

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku

Staré bělidlo je romantická dřevěná roubená chalupa krytá šindelem, která leží nedaleko Ratibořického zámku v Ratibořickém údolí. Božena Němcová právě na Staré bělidlo umístila hlavní děj knihy Babička.

Zřícenina hradu Rýzmburk u České Skalice

Zřícenina hradu Rýzmburk u České Skalice

Nemnohé pozůstatky hradu Rýzmburka ze 13. století se ukrývají na skále nad Babiččiným údolím. Na konci 17. století byl kámen z hradu použit jako stavební materiál pro altán i pro Ratibořický zámek. Do dneška se dochovaly jen zbytky zdí, brána a historická sklepení.

Pohádkový kuželník v Ratibořicích s expozicí Báchorky a pohádky Boženy Němcové

Pohádkový kuželník v Ratibořicích s expozicí Báchorky a pohádky Boženy Němcové

Chcete strávit čas s dětmi a zároveň se pobavit i poučit? Navštivte Pohádkový kuželník v Babiččině údolí, kde je instalována interaktivní výstava pro všechny generace s názvem Báchorky a pohádky spisovatelky Boženy Němcové.

Řeka Úpa – nejvýše pramenící česká řeka

Řeka Úpa – nejvýše pramenící česká řeka

Řeka Úpa pramení v Krkonoších cca 2 km od Sněžky. Jméno řeky pochází pravděpodobně z baltského nebo keltského slova znamenajícího „řeka“. Délka toku je 78,7 km. Úpa patří se svým prameništěm ve výšce 1432 metrů nad mořem mezi nejvýše pramenící české řeky.

Z podzemí až do zámeckých komnat Ratibořického zámku

Z podzemí až do zámeckých komnat Ratibořického zámku

Poznejte kraj Babičky Boženy Němcové. Největším lákadlem pro návštěvníky České Skalice je muzeum Boženy Němcové, které je nejstarším českým literárním muzeem a nabízí kromě expozice věnované známé spisovatelce i stálou výstavu o prusko-rakouské válce a historii města.