Úvod > Aktuality > Zimní výlet do Dobříše: adventní prohlídky zámku, vánoční trh a zajímavosti v okolí
Zimní výlet do Dobříše: adventní prohlídky zámku, vánoční trh a zajímavosti v okolí
"> "> "> ">

Zimní výlet do Dobříše: adventní prohlídky zámku, vánoční trh a zajímavosti v okolí

Vydáno 6. prosince 2019 Památky
Speciální prohlídky vánočně vyzdobeného zámku s betlémy, muzeum hraček a k tomu ještě vánoční trh na zámeckém nádvoří: to všechno nabízí začátkem prosince město Dobříš. Udělejte si výlet do města pod brdskými Hřebeny a užijte si druhý adventní víkend!
Málokterý zámek má tak velkoryse naplánované adventní prohlídky jako ten v Dobříši: klidnou předvánoční atmosféru a dávné, možná již zapomenuté vánoční zvyky si tu vychutnáte každý víkend, a to až do 22. prosince 2019. Ve všední dny od úterý do pátku je možné si prohlídky rezervovat.

Dětem udělají radost jesličky od spolku Příbramských betlémářů, vystavené na prohlídkové trase v zámeckých interiérech, navíc se přímo na zámku můžete podívat i do Muzea hraček. Pro hry nejmenších návštěvníků tu připravili starou školní třídu, kde se dají vyzkoušet různé staré školní pomůcky.
 

Sobotu na zámku oživí vánoční trh

Plánujete výlet na zámek Dobříš na druhý adventní víkend? Skvělá volba: v sobotu 7. prosince se totiž na zámeckém nádvoří v Dobříši uskuteční vánoční trh. Přijeďte od 11:00 do 19:00 hodin ochutnat rybí speciality, medovinu, svařené víno, perníčky, cukroví nebo kávu a zaposlouchejte se do vánočních koled. Koupit si můžete ručně vyráběné dárečky, vánoční dekorace a jmelí. Na přání si také můžete nechat namalovat vlastní vánoční ozdobu. Nádvoří zkrášlí nazdobené jedle, za šera se rozhoří louče, železné koše a lucerny.

Prohlédnout si můžete i zámeckou výstavu, končící už 11. prosince. Jedná se o výstavu obrazů Ivety Jiroušové v Galerii JCM dobříšského zámku. Autorka, kterou provázelo malování již od dětství, si pro svou tvorbu vybrala techniku olejomalby a také malbu horkým voskem tzv. enkaustiku. Nejčastějšími náměty jsou krajina a stará pražská zákoutí. Vstupné do galerie je za 40 korun.

S dětmi určitě nevynechtejte expozici Dobříšské přízraky, strašidelnou podívanou inspirovanou dobříšskými pověstmi.
 

Parky, stezky, Čapek a ondatry: tipy na výlety

  • Máme pro vás pár tipů na zpestření výletu, zvlášť když vám bude přát počasí. Letos si sice neprohlédnete zámeckou francouzskou zahradu, projít se ale můžete anglickým parkem; otevřený je denně od 8 do 16 hodin.
  • Chcete poznat všechna zákoutí Dobříše? Městem a jeho okolím prochází několik značených tras, společně označených jako projekt Dobří(š) v poznání. Malý městský okruh měří zhruba čtyři kilometry, Velký městský okruh je o kilometr delší a lesy kolem města se proplétá téměř 30 kilometrů dlouhá lesní stezka.
  • strž čapekMáte rádi spisovatele Karla Čapka? spisovatel, novinář, dramatik, překladatel a amatérský fotograf často jedzíval na letní byt do Staré Huti. Půvabný empírový dům ve Staré Huti u Dobříše, kam spisovatel rád jezdil se svou ženou a přáteli, se proměnil v Památník Karla Čapka. Otevřeno tu mají celoročně, od listopadu do března ve všedních dnech (včetně pondělí!) od 9 do 16 hodin. Na sobotu 14. prosince od 15 hodin je nachystáno předvánoční posezení u kamen s hudebním programem a malým adventním trhem. Kromě toho se můžete projít po krátké trase, která spojuje Čapkova oblíbená místa v okolí.
  • ondatraVíte, že první ondatry v Evropě byly vypuštěny do volné přírody právě u Dobříše? Na přelomu století chtěl hrabě Colloredo-Mannsfeld udělat radost své ženě, která pocházela z Kanady a prý se jí trochu stýskalo po domově. Pan hrabě jí udělal malou Kanadu z dobříšských lesů a nechal sem dopravit nejrůznější zvířata. Zatímco například krocanům divokým se ve střední Evropě nedařilo, jiným se i nás naopak zalíbilo. Mezi úspěšné druhy patří jelenci běloocasí a zejména ondatry, které se postupně rozšířily do celé Evropy.
  • Domovem jelenců bývala kdysi obora Aglaia v lesích severně od Dobříše. Je pojmenovaná po maďarské šlechtičně Aglaia Festetitz de Tolna, manželce někdejšího majitele dobříšského panství knížete Jeronýma Colloredo-Mannsfelda. V druhé polovině 19. století po své ženě pojmenoval jeden z vrchů a v jeho okolí pak zřídil rozsáhlý anglický park a oboru. Během let se její plocha postupně zmenšovala a některé části zanikly. Až proto v okolních lesích narazíte na zvláštní kamenné a cihlové sloupy či zbytky zdí, nehledejte v nich nic tajuplného – jsou to jen torza někdejšího hrazení. Kdybyste dnes oboru chtěli obejít, ujdete více než 11 kilometrů.
Muzeum hraček Dobříš

Muzeum hraček Dobříš

Nově otevřené Muzeum hraček Dobříš, které se nachází na zámku Dobříš. Pro děti je připravena i stará školní třída, kde si můžou pohrát a vyzkoušet si, jak to vypadalo ve škole v dobách jejich rodičů.

Zámecký hotel Dobříš

Zámecký hotel Dobříš

Rokokový zámek v Dobříši s výraznou fasádou nabízí ubytování náročným hostům. Čtyřhvězdičkový hotel splní všechna vaše očekávání. Ubytovaní hosté mohou zdarma využít hotelové fitness a návštěvu francouzského parku. Můžete si také zapůjčit horské kolo.

Památník Karla Čapka ve Strži - letního sídlo slavného spisovatele

Památník Karla Čapka ve Strži - letního sídlo slavného spisovatele

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 - 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Zámek Dobříš - na výlet po celý rok

Zámek Dobříš - na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Obora jelence běloocasého na zámku Dobříš

Obora jelence běloocasého na zámku Dobříš

Rodina Colloredo-Mansfeld ráda cestovala a ze severní Ameriky si koncem 19. století přivezla exemplář jelence běloocasého. Jako připomínku této události, se jelenec běloocasý chová v anglickém parku na zámku Dobříš dodnes. Součástí chovu je i expozice jelence ve francouzském parku.