Úvod > Aktuality > Zimní bitva u Nekmíře připomene první užití vozové hradby husity
Zážitky

Zimní bitva u Nekmíře připomene první užití vozové hradby husity

  • Vydáno5. prosince 2019
U Nekmíře na Plzeňsku se v sobotu 7. prosince 2019 odehraje rekonstrukce bitvy, při které Jan Žižka z Trocnova poprvé použil vozovou hradbu. Od historické události navíc letos uplyne rovných 600 let. Boje se uskuteční u nového pomníku na původním bojišti v obci Nekmíř, která leží asi 15 km od Plzně.

Zimní bitvaPřesně před 600 lety, v posledních dnech roku 1419, proběhla nedaleko obce Nekmíř, severozápadně od Plzně, krvavá bitva, v níž proti sobě stálo na dva tisíce katolických bojovníků Bohuslava ze Švamberka (jízdních i pěších) a tři sta husitů, ovšem pod velením Jana Žižky z Trocnova. Ten svým lidem dodával odvahy oblíbeným pokřikem "Nepřátel se nelekejte, na množství nehleďte", avšak zároveň vymyslel do té doby nevídanou věc – proti drtivé přesile rytířů na koních vytvořil z pouhých sedmi vozů, na kterých vezli zařízení k boření zdí, taktickou novinku: vozovou hradbu. Nedostatek vozů dovolil postavit pouze obranný půlkruh, ovšem i tak se podařilo Žižkovi "panskou jízdu" odrazit a pobít mnoho Bohuslavových mužů. Podle historických dokumentů pak husité táhli krajinou dál, aniž by se je kdokoliv pokusil zastavit, a ještě tu samou noc se jim podařilo pobořit tři opevněné tvrze.

Jak bitva mezi husity a katolíky vypadala připomene 7. prosince její rekonstrukce, která se uskuteční u nového pomníku na původním bojišti v obci Nekmíř cca 15 km od západočeské metropole. Těšit se můžete na dvě bitvy v 11 a 14 hodin, rytíře na koních, husity na vozech, dobovou hudbu a doprovodný program. Vstupné je za 130 korun pro dospělé a 70 Kč pro děti.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura