Úvod > Aktuality > Jarní prázdniny 2020 v Krušných horách: sjezdovky, běžky i zajímavé akce
Jarní prázdniny 2020 v Krušných horách: sjezdovky, běžky i zajímavé akce
"> "> "> "> ">

Jarní prázdniny 2020 v Krušných horách: sjezdovky, běžky i zajímavé akce

Vydáno 26. února 2020 Zimní sporty
Je únor a mnozí z vás už s dětmi vyjeli na jarní prázdniny, další se na ně chystáte. Jedete do Krušných hor? A víte, co se v nejbližších týdnech chystá v bílých stopách a na sněhových svazích kolem Božího Daru? Nejvýše položené město v Česku rozhodně má v zimě co nabídnout.
Boží DarMěsto Boží Dar leží na hřebenech Krušných hor na hranici s Německem. V těsné blízkosti leží lyžařské areály Neklid a Novako, a pokud by vám tohle bylo málo, jen pár kilometrů odtud se tyčí Klínovec, s 1 244 metry nejvyšší hora Krušných hor s horským hotelem, rozhlednou a Ski areálem Klínovec. Rozhledna na Klínovci je však bohužel v období od 2.12.2019 do 29.2. 2020 je uzavřena.

Ten společně Klínovcem a blízkým německým areálem Fichtelberg vytváří InterSkiregion Fichtelberg - Klínovec - Neklid se 47 km sjezdových tratí, propojený skibusy a společným skipasem.
 

Blízké Krušnohoří

Klínovec FichtelbergPro Boží Dar i Klínovec coby oblíbená střediska zimních sportů hraje roli nejenom nadmořská výška, ale i výborná dostupnost z Plzně a z Prahy. Z několika areálů si vybere každý: vedle perfektně upravených sjezdovek všech obtížností je v nabídce večerní lyžování, profesionální skicrossová trať, dětské parky, dobře vybavený snowpark, systém technického zasněžování, velkokapacitní parkoviště zdarma přímo u pokladen a výstupních stanic vleků a také lanovka, která Klínovec spojuje s Jáchymovem. A samozřejmě desítky kilometrů tras pro běžkaře a skibusy, které všechny areály propojují; při dobrých sněhových podmínkách budou jezdit až do konce března.

Mimochodem, město Jáchymov proslavily léčebné lázně. I když je při lyžování nevyužijete, jedno místo za bližší seznámení stojí: Aquacentrum Agricola, moderní vodní ráj s atrakcemi, saunovým dolem a nabídkou relaxačních a wellness procedur. Večer po lyžování se vám bude náramně hodit! Novinkou je v Jáchomově také expozice Latinské školy ve sklepních prostorách radnice.
 

Lyžařské akce v Krušných horách

Karlův běhA co zdejší akce? Od 28. února do 1. března si mohou všichni soutěživí sjezdaři zazávodit s projektem České televize S ČT Sport na vrchol: Klínovec 2020. Projekt je zacílen na širokou sportovní veřejnost odhodlanou aktivně trávit období zimních měsíců na sjezdovkách ve vybraných skiareálech po celé ČR a poměřit své lyžařské dovednosti s ostatními amatérskými lyžaři.

Kvůli letošním špatným sněhovým podmínkám na začátku zimy byl přeložen závod Krušnohorská třicítka na termín 14. a 15. března 2020. V sobotu odstartuje jubilejní 20. ročník Malé Krušnohorské třicítky na 15 km volnou technikou a v neděli jubilejní 40. ročník závodu na 15 a 30 km klasickou technikou.

Zajímavé zážitky slibuje i Dámská jízda v neděli 22. 3. se startem i cílem na náměstí v Božím Daru. Ryze ženský závod na běžkách pro slečny, ženy i seniorky v kostýmech stylu první republiky se inspiroval předlohou ze švýcarského Engadinu. Muži se účastní v rolích rozhodčích, občerstvovacích stanic a servismanů.
 

Jaký je aktuální stav běžeckých tratí?

Krušné hory Nové HamryZatímco loni napadlo v Krušných horách nebývale velké množství sněhu, letos se hory potýkaly s jeho nedostatkem. Únor však přinesl zlepšení sněhových podmínek a na mnoha místech se tak dá běžkovat bez větších problémů. Během týdne se očekává stálé sněžení, takže by se stav stop mohl ještě zlepšit.

Rolby upravují stopy z Jelení, Abertam a Božího Daru. Stav stop, které jsou výše položeny je zatím velmi dobrý (okolí Božího Daru, okolí Bludné a Blatenského vrchu, Bučinská a Schuppenberská cesta). Dobré podmínky platí tak na úsecích Vysoká Mýť - Vlčí hora a Loučná pod Klínovcem. Některé úseky lyžařských tras, kde je standardně méně sněhu nebo naopak více vody, nejsou bohužel v dobré kondici, málo sněhu je také na pláních a loukách, ze kterých odvál nově připadlý sníh silný vítr.

V okolí Božího Daru, nejvýše položeného městečka ve střední Evropě, bydlí náš nejlepší běžec na lyžích Lukáš Bauer. Díky němu zde vznikla pěkná běžkařská trať Lukáš Bauer Tour. Na 7,5 km dlouhém běžkařském okruhu si můžete dokonce porovnat svůj čas s Lukášovým. Trasa vede z Božího Daru cestou Na Vraky, zpět vede přes hraniční přechod Boží Dar/Oberwiesenthal.

Nádhernou trasou krušnohorskou přírodou se projedete v okolí městečka Přebuz. Vyniká nedotčenou přírodou a je pravým rájem těch, kteří v běžkování hledají nejen příjemnou fyzickou aktivitu, ale i ticho lesa či otevřené horské pláně v ústraní davů, šněrujících známější hřebenové trasy.
Hora Klínovec s rozhlednou

Hora Klínovec s rozhlednou

Na nejvyšší hoře Krušných hor Klínovci (1244 m n.m.) leží 80 m vysoká dominanta radiotelekomunikační věže a rozhledna. Rozhledna zde stála už v 19. století, od 80let však byla ve velmi špatném stavu. Rozhledně hrozil dokonce zánik, ale od roku 2013 je znovu nádherná kamenná stavba přístupná.

Červená jáma v Krušných horách

Červená jáma v Krušných horách

Vůbec ta největší propadlina po důlní činnosti u nás se nalézá v blízkosti zaniklé báňské osady Bludná, která byla v 16. až 18. století významným centrem dolování cínových a železných rud v Krušných horách. Poblíž propadliny se dnes nachází krásné přírodní občerstvení U Červené jámy.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Krušné hory - tajemné Rudohoří

Krušné hory - tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1244 m n. m).

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou

Chráněná lokalita Božídarská rašeliniště je opět otevřena turistům, zájemci se přes ně mohou projít díky naučné stezce. Navíc naučná stezka je přístupná i pro vozíčkáře a maminky s kočárky.

Rozhledna Blatenský vrch

Rozhledna Blatenský vrch

Rozhledna Blatenský vrch je vysoká 21 m a nabídne jedinečný pohled na úchvatnou přírodní scenérii okolní krajiny z celkové výšky 1044 metrů nad mořem.

Krušnohorský semmering - projížďka malebnou horskou krajinou

Krušnohorský semmering - projížďka malebnou horskou krajinou

Horská část druhé nejvýše položené železniční tratě v České republice z Karlových Varů do Johanngeorgenstadtu překonává na 15 km úseku z Nejdku - Nových Hamrů a Perninku výškový rozdíl 365 m. Obloukem o poloměru 180 m se trať otáčí do protisměru a dosahuje nadmořské výšky 915 m n.m.

Lanová dráha na Komáří vížku

Lanová dráha na Komáří vížku

Dvousedačková lanovka s celoročním provozem vás dopraví z centra města Krupky na vrchol Komáří vížky, kde se v blízkosti stanice nachází Horský hotel Komáří vížka s vyhlídkovou restaurací. Lanová dráha na Komáří vížku je nejdelší sedačková lanovka bez mezistanice v České republice.

Ježíškova cesta na Božím Daru

Ježíškova cesta na Božím Daru

Boží Dar je nejvýše položeným městem střední Evropy. Je znám vánoční Ježíškovou poštou a mají tu i Ježíškovu cestu se dvěma okruhy.

Běžecké okruhy u Nových Hamrů

Běžecké okruhy u Nových Hamrů

V údolí řeky Rolavy a Bílého potoka v západní části Krušných hor leží malebná horská víska Nové Hamry, která je vyhledávaným rájem pro běžkaře. Chcete-li se tedy projet okouzlující přírodou, navštívit krásná místa a vychutnat si klid a romantiku zasněžených lesů a plání, zamiřte právě sem.

Lyžařský areál Novako Boží Dar

Lyžařský areál Novako Boží Dar

Lyžařský areál Novako na Božím Daru je hlavně určen pro začátečníky, rodiny s dětmi a seniory. Ski areál Novako se nachází v centru obce Boží Dar v Krušných horách.

Lanovka z Jáchymova na Klínovec

Lanovka z Jáchymova na Klínovec

Na vrchol nejvyšší hory Krušných hor vede sedačková lanová dráha a to z Jáchymova přímo na vrchol Klínovce (1244 m. n. m.). Dolní stanice lanovky je vzdálena cca 3 km od středu města Jáchymova, horní pak cca 3 km od nejvýše položeného města v České republice - Božího Daru.

Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour

Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour

Běžkařská trať vede po stopách rodáka z Božího Daru - lyžaře Lukáše Bauera. Jedná se o 7,5 km dlouhý okruh, který vede z Božího Daru cestou Na Vraky, zpět vede přes hraniční přechod Boží Dar/Oberwiesenthal.

Mariánská v Krušných horách

Mariánská v Krušných horách

Výletní místo Mariánská je oblíbeným a vyhledávaným místem pro celoroční rekreaci v Krušných horách. Leží nedaleko města Boží Dar, lázní Jáchymov a lázní Karlovy Vary.

Krušné hory na běžkách - z Komáří hůrky na Cínovec

Krušné hory na běžkách - z Komáří hůrky na Cínovec

Projeďte se projet po nejoblíbenější běžkařské trase v Krušných horách. K přednostem krušnohorské magistrály patří strojově udržované cesty a malebná krajina okolo. Jedná se o nenáročnou trasu s malým převýšením.

Krušnohorská magistrála

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.

Boží Dar - středisko zimních sportů

Boží Dar - středisko zimních sportů

Tím správným místem pro sport, rekreaci a odpočinek v panenské přírodě centrální části Krušnohoří je Boží Dar. Tři km od tohoto nejvýše položeného města v České republice (1 028 m) se nachází nejvyšší hora Krušných hor Klínovec (1 244 m) s horským hotelem, rozhlednou a lyžařským sjezdovým areálem.

Krušné hory na běžkách - poznejte okolí Božího Daru

Krušné hory na běžkách - poznejte okolí Božího Daru

Náhorní planina u obce Boží Dar patří k nejoblíbenějším běžkařským terénům v Krušných horách. Díky nadmořské výšce přes 1000 m zde sníh vydrží celou zimu. Roviny rozlehlých rašelinišť a údolí řeky Černé protínají desítky kilometrů strojově upravovaných tras.

Ski Centrum Bublava

Ski Centrum Bublava

Ski Centrum Bublava patří mezi nejlépe vybavené lyžařské areály v ČR s úplným spektrem doprovodných služeb. Pro svou výhodnou polohu v samém středu nejzápadnějšího výběžku Krušných hor s dostatkem sněhu patří již od počátku minulého století mezi vyhledávaná celoroční turistická střediska.

Lyžařské středisko Telnice

Lyžařské středisko Telnice

Oblíbeným rekreačním místem obyvatel Ústí nad Labem je asi 20 km vzdálené středisko Zadní Telnice. Čeká na vás 7 lyžařských vleků o celkové kapacitě 3.500 osob za hodinu a 4250 metrů sjezdových tratí.

Snowpark Klíny - freeskiing, Snowboarding, Downhill

Snowpark Klíny - freeskiing, Snowboarding, Downhill

Závody i zábava ve Snowparku Klíny, který najdete na sjezdovce Pařezovka ve sportovním reálu. Čeká vás tu velký a malý skok, sedm různých railů, lámaná bedna a "áčko". Každoročně pořádáme několik závodů s účastí předních českých jezdců.

Běžkařské tratě v Perninku v Krušných horách

Běžkařské tratě v Perninku v Krušných horách

Pojďte se projet pohádkovou krajinou! V okolí Perninku budete projíždět okouzlující přírodou, navštívíte krásná místa a vychutnáte si klid a romantiku zasněžených lesů a plání. V samotném městečku můžete vyzkoušet běžkařský osvětlený okruh i kolečko pro běžkaře s psími kamarády.

Krušnohorská bílá stopa

Krušnohorská bílá stopa

Krušnohorský klub je udržovatelem strojově upravovaných běžeckých stop pro klasiku i bruslení. Nadmořská výška tras se pohybuje od 750 do 950 metrů nad mořem. Vedou od střediska Lesná na pomezí Mostecka a Chomutovska přes Klíny, Dlouhou Louku, Bouřňák, Fojtovice a Telnici.

Krušné hory na běžkách – běžky v okolí Bublavy

Krušné hory na běžkách – běžky v okolí Bublavy

Bublava je nejen nejvýznamnějším střediskem sjezdového i běžeckého lyžování na Kraslicku i v rámci celého Sokolovska, ale také nejzápadnější obcí napojenou na páteřní běžeckou trasu – Krušnohorskou lyžařskou magistrálu. V těsném sousedství se navíc nabízí možnost výletů do blízkého Německa.

Krušné hory na běžkách – nedotčenou přírodou v okolí Přebuze

Krušné hory na běžkách – nedotčenou přírodou v okolí Přebuze

Okolí městečka Přebuz vyniká nedotčenou přírodou a je pravým rájem těch, kteří v běžkování hledají nejen příjemnou fyzickou aktivitu, ale i ticho hlubokého lesa či otevřené horské pláně v ústraní davů, šněrujících známější hřebenové trasy.

Další aktuality