Úvod > Aktuality > Jarní prázdniny v Krušných horách: sjezdovky, běžky i hornická kulturní krajina

Jarní prázdniny v Krušných horách: sjezdovky, běžky i hornická kulturní krajina

Vydáno 15. února 2019 Zimní sporty
Je únor a mnozí z vás už s dětmi vyjeli na jarní prázdniny, další se na ně chystáte. Jedete do Krušných hor? A víte, co se v nejbližších týdnech chystá v bílých stopách a na sněhových svazích kolem Božího Daru? Nejvýše položené město v Česku rozhodně má v zimě co nabídnout.
Boží DarMěsto Boží Dar leží na hřebenech Krušných hor na hranici s Německem. V těsné blízkosti leží lyžařské areály Neklid a Novako, a pokud by vám tohle bylo málo, jen pár kilometrů odtud se tyčí Klínovec, s 1 244 metry nejvyšší hora Krušných hor s horským hotelem, rozhlednou a Ski areálem Klínovec. Rozhledna na Klínovci je však bohužel až do 31. 3. 2019 mimo provoz.

Ten společně Klínovcem a blízkým německým areálem Fichtelberg vytváří InterSkiregion Fichtelberg - Klínovec - Neklid se 47 km sjezdových tratí, propojený skibusy a společným skipasem.
 

Blízké Krušnohoří

Klínovec FichtelbergPro Boží Dar i Klínovec coby oblíbená střediska zimních sportů hraje roli nejenom nadmořská výška, ale i výborná dostupnost z Plzně a z Prahy. Z několika areálů si vybere každý: vedle perfektně upravených sjezdovek všech obtížností je v nabídce večerní lyžování, profesionální skicrossová trať, dětské parky, dobře vybavený snowpark, systém technického zasněžování, velkokapacitní parkoviště zdarma přímo u pokladen a výstupních stanic vleků a také lanovka, která Klínovec spojuje s Jáchymovem. A samozřejmě desítky kilometrů tras pro běžkaře a skibusy, které všechny areály propojují; při dobrých sněhových podmínkách budou jezdit až do konce března.

Mimochodem, město Jáchymov proslavily léčebné lázně. I když je při lyžování nevyužijete, jedno místo za bližší seznámení stojí: Aquacentrum Agricola, moderní vodní ráj s atrakcemi, saunou a nabídkou relaxačních a wellness procedur. Večer po lyžování se vám bude náramně hodit!
 

Akce na Božím Daru

Karlův běhA co zdejší akce? Na Božím Daru se o víkendu 16. a 17.2. poběží Karlův běh, závod v běhu na lyžích pojmenovaný po Otci vlasti.

Pokud patříte k těm, kteří jedou na jarní prázdniny v týdnu od 18. do 24.2. – namátkou se to týká oblastí Praha 6 až 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Litoměřice, nebo Děčín – můžete se v sobotu 23. 2. v Horní Blatné zapojit do Blatenské desetihodinovky, závodu ve vytrvalostním běhu na lyžích.

Zajímavé zážitky slibuje i Dámská jízda v neděli 31. 3. se startem i cílem na náměstí v Božím Daru. Ryze ženský závod na běžkách pro slečny, ženy i seniorky v kostýmech stylu první republiky se inspiroval předlohou ze švýcarského Engadinu. Muži se účastní v rolích rozhodčích, občerstvovacích stanic a servismanů.
 

Kde se upravují běžecké trasy a kam není vstup povolen?

Krušné hory Nové HamryLetos napadlo v Krušných horách velké množství sněhu a na mnoha místech byl z bezpečnostních důvodů vydán zákaz vstupu do lesů. Dne 22. 1. 2019 bylo vydáno rozhodnutí o zákazu vstupu do lesa na pozemky Náboženské matice spravované Arcibiskupstvím pražským, ve správním území obcí Nové Hamry, Vysoká Pec a Nejdek a Přebuz s platností až do 28. 2. 2019. Běžkaře, kteří s oblibou využívají trasy v okolí Nových Hamrů, Jelení nebo Vysoké Pece, však jistě potěší zpráva o žádosti AP o vyjmutí lyžařských tras ze zákazu vstupu do lesa.

Červená jámaAktuálně se upravují stopy na Krušnohorské magistrále v úseku Jelení – Rolava – Bublava a na trasách Rolava – Chaloupky – Chaloupecké parkoviště a Jelení – státní hranice. Před víkendem bývá upravena stopamezi Perninkem, Abertamy, Červenou jámou a Horní Blatnou i v okolí Klínovce (Loučná, Suchá, Meluzína, Halže). Rolby také pravidelně vyjíždí na trasu u Božího Daru: Boží Dar – Červená jáma, okruh Karlova běhu a Ježíškova cesta. Na trasách vedoucích po lesních cestách je však stále třeba zvýšené opatrnosti kvůli trvajícímu riziku pádu stromů!

Krušné horyV okolí Božího Daru, nejvýše položeného městečka ve střední Evropě, bydlí náš nejlepší běžec na lyžích Lukáš Bauer. Díky němu zde vznikla pěkná běžkařská trať Lukáš Bauer Tour. Na 7,5 km dlouhém běžkařském okruhu si můžete dokonce porovnat svůj čas s Lukášovým. Trasa vede z Božího Daru cestou Na Vraky, zpět vede přes hraniční přechod Boží Dar/Oberwiesenthal.

Nádhernou trasou krušnohorskou přírodou se projedete v okolí městečka Přebuz. Vyniká nedotčenou přírodou a je pravým rájem těch, kteří v běžkování hledají nejen příjemnou fyzickou aktivitu, ale i ticho lesa či otevřené horské pláně v ústraní davů, šněrujících známější hřebenové trasy.
 

Co byste měli vědět o Krušných horách?

Snowpark Klíny - freeskiing, Snowboarding, Downhill

Snowpark Klíny - freeskiing, Snowboarding, Downhill

Závody i zábava ve Snowparku Klíny, který najdete na sjezdovce Pařezovka ve sportovním reálu. Čeká vás tu velký a malý skok, sedm různých railů, lámaná bedna a "áčko". Každoročně pořádáme několik závodů s účastí předních českých jezdců.

Skibusy Krušné hory - Klínovec 2019/2020

Skibusy Krušné hory - Klínovec 2019/2020

V Krušných horách můžete letošní zimu opět využít skibusů, abyste se pohodlně dostali do hor. Skibusy tu jezdí, při dobrých sněhových podmínkách, až do března 2020.

Hora Klínovec s rozhlednou

Hora Klínovec s rozhlednou

Na nejvyšší hoře Krušných hor Klínovci (1244 m n.m.) leží 80 m vysoká dominanta radiotelekomunikační věže a rozhledna. Rozhledna zde stála už v 19. století, od 80let však byla ve velmi špatném stavu. Rozhledně hrozil dokonce zánik, ale od roku 2013 je znovu nádherná kamenná stavba přístupná.

Lanovka z Jáchymova na Klínovec

Lanovka z Jáchymova na Klínovec

Na vrchol nejvyšší hory Krušných hor vede sedačková lanová dráha a to z Jáchymova přímo na vrchol Klínovce (1244 m. n. m.). Dolní stanice lanovky je vzdálena cca 3 km od středu města Jáchymova, horní pak cca 3 km od nejvýše položeného města v České republice - Božího Daru.

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou

Chráněná lokalita Božídarská rašeliniště je opět otevřena turistům, zájemci se přes ně mohou projít díky naučné stezce. Navíc naučná stezka je přístupná i pro vozíčkáře a maminky s kočárky.

Krušné hory na běžkách – běžky v okolí Bublavy

Krušné hory na běžkách – běžky v okolí Bublavy

Bublava je nejen nejvýznamnějším střediskem sjezdového i běžeckého lyžování na Kraslicku i v rámci celého Sokolovska, ale také nejzápadnější obcí napojenou na páteřní běžeckou trasu – Krušnohorskou lyžařskou magistrálu. V těsném sousedství se navíc nabízí možnost výletů do blízkého Německa.

Běžkařské tratě v Perninku v Krušných horách

Běžkařské tratě v Perninku v Krušných horách

Pojďte se projet pohádkovou krajinou! V okolí Perninku budete projíždět okouzlující přírodou, navštívíte krásná místa a vychutnáte si klid a romantiku zasněžených lesů a plání. V samotném městečku můžete vyzkoušet běžkařský osvětlený okruh i kolečko pro běžkaře s psími kamarády.

Krušnohorská magistrála

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.

Lyžařský areál Novako Boží Dar

Lyžařský areál Novako Boží Dar

Lyžařský areál Novako na Božím Daru je hlavně určen pro začátečníky, rodiny s dětmi a seniory. Ski areál Novako se nachází v centru obce Boží Dar v Krušných horách.

Krušné hory na běžkách - poznejte okolí Božího Daru

Krušné hory na běžkách - poznejte okolí Božího Daru

Náhorní planina u obce Boží Dar patří k nejoblíbenějším běžkařským terénům v Krušných horách. Díky nadmořské výšce přes 1000 m zde sníh vydrží celou zimu. Roviny rozlehlých rašelinišť a údolí řeky Černé protínají desítky kilometrů strojově upravovaných tras.

Krušnohorská bílá stopa

Krušnohorská bílá stopa

Krušnohorský klub je udržovatelem strojově upravovaných běžeckých stop pro klasiku i bruslení. Nadmořská výška tras se pohybuje od 750 do 950 metrů nad mořem. Vedou od střediska Lesná na pomezí Mostecka a Chomutovska přes Klíny, Dlouhou Louku, Bouřňák, Fojtovice a Telnici.

Mariánská v Krušných horách

Mariánská v Krušných horách

Výletní místo Mariánská je oblíbeným a vyhledávaným místem pro celoroční rekreaci v Krušných horách. Leží nedaleko města Boží Dar, lázní Jáchymov a lázní Karlovy Vary.

Boží Dar - středisko zimních sportů

Boží Dar - středisko zimních sportů

Tím správným místem pro sport, rekreaci a odpočinek v panenské přírodě centrální části Krušnohoří je Boží Dar. Tři km od tohoto nejvýše položeného města v České republice (1 028 m) se nachází nejvyšší hora Krušných hor Klínovec (1 244 m) s horským hotelem, rozhlednou a lyžařským sjezdovým areálem.

Lanová dráha na Komáří vížku

Lanová dráha na Komáří vížku

Dvousedačková lanovka s celoročním provozem vás dopraví z centra města Krupky na vrchol Komáří vížky, kde se v blízkosti stanice nachází Horský hotel Komáří vížka s vyhlídkovou restaurací. Lanová dráha na Komáří vížku je nejdelší sedačková lanovka bez mezistanice v České republice.

Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour

Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour

Běžkařská trať vede po stopách rodáka z Božího Daru - lyžaře Lukáše Bauera. Jedná se o 7,5 km dlouhý okruh, který vede z Božího Daru cestou Na Vraky, zpět vede přes hraniční přechod Boží Dar/Oberwiesenthal.

Krušné hory na běžkách – nedotčenou přírodou v okolí Přebuze

Krušné hory na běžkách – nedotčenou přírodou v okolí Přebuze

Okolí městečka Přebuz vyniká nedotčenou přírodou a je pravým rájem těch, kteří v běžkování hledají nejen příjemnou fyzickou aktivitu, ale i ticho hlubokého lesa či otevřené horské pláně v ústraní davů, šněrujících známější hřebenové trasy.

Krušné hory na běžkách - z Komáří hůrky na Cínovec

Krušné hory na běžkách - z Komáří hůrky na Cínovec

Projeďte se projet po nejoblíbenější běžkařské trase v Krušných horách. K přednostem krušnohorské magistrály patří strojově udržované cesty a malebná krajina okolo. Jedná se o nenáročnou trasu s malým převýšením.

Lyžařské středisko Telnice

Lyžařské středisko Telnice

Oblíbeným rekreačním místem obyvatel Ústí nad Labem je asi 20 km vzdálené středisko Zadní Telnice. Čeká na vás 7 lyžařských vleků o celkové kapacitě 3.500 osob za hodinu a 4250 metrů sjezdových tratí.

Červená jáma v Krušných horách

Červená jáma v Krušných horách

Vůbec ta největší propadlina po důlní činnosti u nás se nalézá v blízkosti zaniklé báňské osady Bludná, která byla v 16. až 18. století významným centrem dolování cínových a železných rud v Krušných horách. Poblíž propadliny se dnes nachází krásné přírodní občerstvení U Červené jámy.

Rozhledna Blatenský vrch

Rozhledna Blatenský vrch

Rozhledna Blatenský vrch je vysoká 21 m a nabídne jedinečný pohled na úchvatnou přírodní scenérii okolní krajiny z celkové výšky 1044 metrů nad mořem.

Běžecké okruhy u Nových Hamrů

Běžecké okruhy u Nových Hamrů

V údolí řeky Rolavy a Bílého potoka v západní části Krušných hor leží malebná horská víska Nové Hamry, která je vyhledávaným rájem pro běžkaře. Chcete-li se tedy projet okouzlující přírodou, navštívit krásná místa a vychutnat si klid a romantiku zasněžených lesů a plání, zamiřte právě sem.

Krušnohorský semmering - projížďka malebnou horskou krajinou

Krušnohorský semmering - projížďka malebnou horskou krajinou

Horská část druhé nejvýše položené železniční tratě v České republice z Karlových Varů do Johanngeorgenstadtu překonává na 15 km úseku z Nejdku - Nových Hamrů a Perninku výškový rozdíl 365 m. Obloukem o poloměru 180 m se trať otáčí do protisměru a dosahuje nadmořské výšky 915 m n.m.

Dámská jízda na Božím Daru

Dámská jízda na Božím Daru

Na trasu dlouhou 5 kilometrů mohou vyrazit všechny ženy, které baví běžky.

Ski Centrum Bublava

Ski Centrum Bublava

Ski Centrum Bublava patří mezi nejlépe vybavené lyžařské areály v ČR s úplným spektrem doprovodných služeb. Pro svou výhodnou polohu v samém středu nejzápadnějšího výběžku Krušných hor s dostatkem sněhu patří již od počátku minulého století mezi vyhledávaná celoroční turistická střediska.

Ježíškova cesta na Božím Daru

Ježíškova cesta na Božím Daru

Boží Dar je nejvýše položeným městem střední Evropy. Je znám vánoční Ježíškovou poštou a mají tu i Ježíškovu cestu se dvěma okruhy.

Krušné hory - tajemné Rudohoří

Krušné hory - tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1244 m n. m).

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Další aktuality

2.2.
2020
Osvětlenou běžkařskou trať využijete v Perninku

Osvětlenou běžkařskou trať využijete v Perninku

Západočeské lázně | Zimní sporty
26.1.
2019
Kam na běžky v Krušných horách?

Kam na běžky v Krušných horách?

Západočeské lázně | Zimní sporty