!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Zima v Beskydech: ledové sochy, zasněžený skanzen a nová stezka v korunách stromů

Zima v Beskydech: ledové sochy, zasněžený skanzen a nová stezka v korunách stromů

Vydáno 24. ledna 2020 Zimní sporty
Proč zamířit do Beskyd koncem ldna? Protože v horském sedle Pustevny jsou už naposled k vidění fantastické ledové sochy – nasvícená reprezentativní díla, ledový trůn, sochy ze sněhu a další kousky, určené například pro focení selfies. Kromě toho vás pozveme na procházku zimním skanzenem, zastavíme se v několika beskydských lyžařských areálech a vystoupáme na vyhlídkovou stezku Valaška v korunách stromů.

Ledové sochy na Pustevnách už jen do neděle

Ledové sochy PustevnyLedové sochy na Pustevnách budou k vidění už jen do 26. ledna 2020. O víkendu se uskuteční také poslední doprovodný program s hitrádiem Orion. Nejen na děti čeká spousta her a soutěží, bobovací hora, fotokoutky a spousta další zábavy pro celou rodinu! Dospělí si užijí třeba ledový bar. Ledové sochy si je možné prohlédnout ve dvou tématických stanech, které jsou otevřeny každý den od 8:30 do 16:30 hodin. Letos si prohlédnete divy pěti kontinentů Eiffelovu věž, sochu Svobody, sfingu a pyramidy nebo ledovou zoo s tučňáky, velrybou nebo ledním medvědem...

Nejpohodlnější cesta k ledovým sochám na Pustevnách vede lanovkou z Trojanovic. Nedávno oslavila pětasedmdesáté narozeniny, samotná konstrukce je stará několik desítek let a už také volá po modernizaci. Proměnou už prošly spodní a horní stanice, na lanovku to v brzké době čeká. Lanovka jezdí denně od 8 do 17 hodin vždy v celou a v půl, jízdné stojí 180/120 Kč jedním směrem a 200/150 tam i zpátky, děti do pěti let jezdí zdarma. Vstupné na ledové sochy je za 50 Kč.
 

Stezka korunami stromů Valaška

Stezka ValaškaHorské sedlo Pustevny doplnila v lednu 2019 nová turistická atrakce. Dřevěný chodník v korunách stromů s vyhlídkovou věží dostal název "Stezka Valaška". Nadzemní část stezky je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Při výstupu na vrchol jsou odpočívárny s lavičkami. Po výstupu na nejvyšší bod ve výšce 1099 metrů nad mořem vás čeká nádherný výhled do dalekého okolí. Uvidíte Štramberskou trúbu, letiště, Ostravu, Havířov, Lysou horu a v dohledu je i Polsko. Za dobrého počasí je možné dohlédnout i na Jeseníky či Velkou Fatru. Vstupné na stezku stojí 220 Kč pro dospělé, za děti zaplatíte 170 Kč.
 

Zima v rožnovském skanzenu

Komu se nechce vysoko do hor, ten se může zastavit v Rožnově pod Radhoštěm, ve slavném rožnovském skanzenu – Valašském muzeu v přírodě. Procházka mezi romantickými chaloupkami je krásná i jen tak, mimo sezonu a hlavně bez davů dalších zájemců.

Otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 16 hodin, vstupné stojí 100 Kč (mimosezónní vstupné). Kdo však touží po něčem navíc, měl by návštěvu naplánovat na sobotu 15. února, kdy se v areálu Dřevěného městečka koná Masopust. K vidění bude originální masopustní průvod valašského souboru Soláň, který předvede, jak se na Valašku masopustní obchůzky slavily dříve. Jak se slaví dnes, představí Sbor dobrovolných hasičů z Francovy Lhoty, kteří každoročně na fašanky obchází domy ve své obci. 
 

Beskydská zima na svazích hor

Lyžařské středisko Pustevny již delší dobu není v provozu, avšak na sjezdovky můžete zamířit k Horní Bečvě, do areálu U Sachovy studánky nebo do Ski areálu Rališka; tam a ještě ve Ski areálu Bílá, který leží asi o deset kilometrů dál, si dokonce užijete večerní lyžování. Ve stejném údolí najdete také Skiareál Mezivodí. Ještě o kousek dál nad Starými Hamry a vodní nádrží Šance na vás čeká Ski Park Gruň. Pěkné lyžování nabízí i Skiareál Mosty u Jablunkova, Ski areál Karolinka nebo Lyžařské areály Soláň. U Velkých Karlovic je na výběr několik lyžařských areálů: Machůzky, Synot Kyčerka nebo vzdálenější areál Jezerné. Kdo zamíří do Javorníků, najde skvělý areál na Kohútce.

Beskydské skibusy vás dopraví z Ostravy přes Bílou do Velkých Karlovic nebo Rožnova pod Radhoštěm. Druhá linka skibusu vyjíždí z Ostravy přes Frýdek -Místek a Frenštát pod Radhoštěm do Rožnova a na Pustevny.
 

Tipy, kam v Beskydech na běžky

BeskydyNejlepší tip pro vyznavače bílé stopy je Beskydská magistrála. Hřebenová trasa představuje unikátní síť upravovaných běžeckých tras v Beskydech. Propojeny jsou zde upravované trasy o délce 300 km v 9 lokalitách po celých Beskydech, které se dají využít i mimo zimní sezonu. Velmi oblíbená je bílá stopa, která vede z Valašského Meziříčí až do Rožnova pod Radhoštěm. 12 km trasy vede po rovině a nabízí sportovcům relaxační jízdu.

Pusteven se na běžkách můžete vydat po trase naučné stezky Radegast ke známé soše pohanského boha a dál na Radhošť; jedna z našich nejoblíbenějších horských tras s nádhernými výhledy měří necelé čtyři kilometry. Lákavá je i trasa na opačnou stranu, směřující na Martiňák.

kohútkaMezinárodní hřebenovka Javorníků Kohútka – Kasárna je díky své výšce nejkrásnější hřebenovou trasou na česko-slovenském pomezí. Trasa je vedena podél česko-slovenské hranice a nabízí nádherné výhledy na okolní hory a malebná údolí.

Oblast Vsetínských vrchů je mnohem méně známá než jiná místa v Beskydech, jako jsou Pustevny, Radhošť a Lysá hora, ale v současné době je běžecky velmi atraktivní jak pro turisty, tak sportovní běžkaře.

Stav běžeckých stop si před výletem raději prověřte, v současné době nejsou všechny trasy dobře sjízdném místy se zledovatělým podkladem a místy bez sněhu.
Stezka Valaška - stezka mezi korunami stromů Pustevny

Stezka Valaška - stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Skiareál Karolinka - lyžování nejen pro náročné!

Skiareál Karolinka - lyžování nejen pro náročné!

Skiareál Karolinka naleznete na okraji města Karolinka, které se nachází v malebném prostředí Valašska, zasazené do údolí mezi hřebeny Vsetínských vrchů a Javorníků. Výborná dopravní dostupnost však není tím nejdůležitějším. Lyžařský areál nabízí rozmanitou sjezdovku o délce 1000m.

Ski centrum Kohútka Javorníky

Ski centrum Kohútka Javorníky

Lyžařské středisko na Kohútce se nachází v překrásném koutu Moravy – Javorníkách, v hraničním pásmu hor mezi Slovenskou a Českou republikou. Je prvním areálem ve Zlínském kraji se čtyřsedačkovou lanovkou.

Lanovka z Ráztoky na Pustevny - první sedačková lanovka v Evropě

Lanovka z Ráztoky na Pustevny - první sedačková lanovka v Evropě

V roce 1940 byla zprovozněna lanová dráha z Ráztoky na Pustevny, první svého druhu nejen v naší republice, ale též v Evropě. V roce 2017 proběhla rekonstrukce horní stanice lanovky, která nyní nabízí zázemí pro turisty, půjčovu sportovního vybavení, samoobslužné bistro a mnoho dalšího.

Hřebenovka Javorníků na běžkách: Kohútka - Kasárna

Hřebenovka Javorníků na běžkách: Kohútka - Kasárna

Mezinárodní hřebenovka Javorníků Kohútka – Kasárna je díky své výšce nejkrásnější hřebenovou trasou na česko-slovenském pomezí. Trasa je vedena podél česko-slovenské hranice a nabízí nádherné výhledy na okolní hory a malebná údolí.

Ski areál Machůzky ve Velkých Karlovicích

Ski areál Machůzky ve Velkých Karlovicích

Ski areál Machůzky se nachází přibližně 500 m východně od centra Velkých Karlovic. Zdejší 1050metrový vlek s přepravní kapacitou 900 osob za hodinu je nejdelším vlekem v okolí a řadí se mezi nejdelší v celých Beskydech a Javorníkách.

Hora Radhošť - tajemná hora s pohanskou minulostí

Hora Radhošť - tajemná hora s pohanskou minulostí

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky - Praděd, Malou a Velkou Fatru.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Po nenáročné trase z Valašského Meziříčí do Rožnova na běžkách!

Po nenáročné trase z Valašského Meziříčí do Rožnova na běžkách!

Bílá stopa, která vede z Valašského Meziříčí až do Rožnova pod Radhoštěm, je určená všem, kteří si chtějí i v zimě udržet dobrou kondici.

Ski areál Synot Kyčerka ve Velkých Karlovicích

Ski areál Synot Kyčerka ve Velkých Karlovicích

Ski areál se v posledních letech stává oblíbeným místem lyžařů v Beskydech. Přispěla k tomu také další modernizace a rozšíření nabídky. Areál je vhodný pro rodiny s dětmi, ale i pro ostatní milovníky zimních sportů.

Ski areál Bílá v Beskydech

Ski areál Bílá v Beskydech

Ski areál Bílá v Beskydech se nachází v údolí řeky Bílá Ostravice nedaleko Frýdlantu nad Ostravicí. Ski region Bílá, zahrnující také Skiareál Mezivodí, nabízí osm sjezdovek a sedačkovou lanovku v areálu v Bílé a čtyři sjezdovky v Mezivodí.

Lyžařský areál Razula ve Velkých Karlovicích - rodinné lyžování v Beskydech

Lyžařský areál Razula ve Velkých Karlovicích - rodinné lyžování v Beskydech

Turisticky atraktivní chráněná krajinná oblast Moravskoslezských Beskyd a Javorníků nabízí také špičkově vybavený lyžařský areál s nejmodernějšími vleky. Ski areál Razula nabízí celkem čtyři sjezdové tratě a snowpark. Od sezóny 2014/15 navíc jedním skipasem propojuje 6 lyžařských areálů.

Ski areál Mosty u Jablunkova - celoroční aktivní odpočinek

Ski areál Mosty u Jablunkova - celoroční aktivní odpočinek

Ski areál Mosty u Jablunkova vám nabídne řadu letních i zimních adrenalinových i pohodových aktivit. Čeká tu na vás například bobová dráha s celoročním provozem, bike park, bungee trampolíny, kosmický trenažér Aerotrim, sjezd po 232 metrů dlouhém laně, horské koloběžky, lanové centrum.

Lyžařské areály Soláň

Lyžařské areály Soláň

Skiareály Soláň se nachází v nadmořské výšce 700–861 m n. m. a nabízejí kvalitní lyžování a velký rozsah služeb pro všechny kategorie lyžařů v malebném prostředí Valašska. Vznikly sjednocením dvou areálů Soláň-sedlo a Soláň-vrchol (dřívější TJ Rožnov p. R.), vzdálených od sebe přibližně 1 km.

Skiareál Mezivodí v Beskydech

Skiareál Mezivodí v Beskydech

Lyžařský areál Ski Mezivodí se nachází v nadmořské výšce 602 - 712 m n.m. v obci Bílá - Mezivodí, v malebné krajině Moravskoslezských Beskyd při soutoku říček Bílá Ostravice a Lučovec, blízko hranic se Slovenskem.

Lyžařský areál Jezerné ve Velkých Karlovicích

Lyžařský areál Jezerné ve Velkých Karlovicích

Lyžařský areál Jezerné se nachází ve Velkých Karlovicích. Jedná se o sjezdovku s vlekem Tatrapoma s mírným sklonem, která je ideální pro rodiny s dětmi. Několikrát týdně se zde naskýtá možnost lyžování až do večera při umělém osvětlení.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Beskydská lyžařská magistrála

Beskydská lyžařská magistrála

Beskydská magistrála představuje unikátní síť upravovaných běžeckých tras v Beskydech. Propojeny jsou zde upravované trasy o délce 300 km v 9 lokalitách po celých Beskydech, které se dají využít i mimo zimní sezonu.

Ski Park Gruň Staré Hamry

Ski Park Gruň Staré Hamry

Lyžování bez čekání najdete v malebném údolí v centru Beskyd. SkiPark Gruň každý den pořádně připravuje sjezdovky jak pro lyžaře, tak pro snowboard.

Na běžky do Vsetínských vrchů

Na běžky do Vsetínských vrchů

Oblast Vsetínských vrchů je mnohem méně známá než jiná místa v Beskydech, jako jsou Pustevny, Radhošť a Lysá hora, ale v současné době je běžecky velmi atraktivní jak pro turisty, tak sportovní běžkaře.