!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Zima na horách pro rodiny s dětmi: místa pro sport, radost i zábavu
Zima na horách pro rodiny s dětmi: místa pro sport, radost i zábavu
"> "> ">
Zimní sporty

Zima na horách pro rodiny s dětmi: místa pro sport, radost i zábavu

Vydáno 29. prosince 2017
Ať už se s dětmi na hory teprve chystáte anebo máte vybráno, seznam tipů portálu Kudy z nudy vám určitě přijde vhod. Prozradíme vám nejenom to, kde si užijete spousty radovánek s prcky i většími dětmi, ale nabídneme i zajímavé akce a zábavná místa v okolí.
Vylepšení dětských školiček a zázemí pro návštěvníky, sjezdovek a snowparků i nová zasněžovací zařízení – to jsou hlavní novinky letošní zimy českých a moravských lyžařských areálů. Přibudou i nové lanovky, například ve SkiResortu Černá hora-Pec čtyřsedačková lanovka Family Express nahradí kratší a starší třísedačku. Komu nestačí jeden svah, ten si může pořídit Czech Skipass, celosezonní permanentku pro 190 km sjezdovek ve třiadvaceti areálech. Dospělé stojí 11 tisíc, juniory a seniory devět tisíc a děti osm tisíc korun.
 

Krušné hory: Boží Dar, Plešivec a horský kolotoč

Krušných horách kousek od známého a zdaleka viditelného Klínovce leží městečko Boží Dar se ski areály Neklid a Novako, a ještě o kousek dál objevíte Skiareál Plešivec. Jeho zvláštností jsou dvě nástupní místa, od severu a z jihu. S dětmi využijte ten ze severu od Abertam, budete to mít blíž do Dětského parku. Jde vlastně o malý skiareál ve skiareálu s kapacitou 200 osob. Pro nejmenší děti, které samy nezvládnou jízdu na vleku, jsou tu čtyři pojízdné pásy od 30 do více než 80 metrů, o zábavu se stará několik desítek atrakcí: horský kolotoč, umělý tunel ve tvaru velké houby, spousta sněhových zvířat anebo několikametrový had, který slouží k nácviku oblouků. Navíc lyžařskou školku tu zajišťují i pro děti rodičů, kteří si chtějí užít zdejší svahy. A po lyžování? Můžete se vydat na procházku po Ježíškově stezce, a pokud váš hotel nemá bazén, zajeďte se vykoupat do Aquacentra AgricolaJáchymově.
 

Lipno: Fox park a stezka korunami stromů

Permanentku Czech Skipass můžete využít pro Skiareál Lipno, který láká na nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách. Děti se na Lipně v lyžařské školičce lišáka Foxe učí lyžovat už od tří let, s rodiči mohou nováčci trénovat ve Fox parku zdarma. Pro ty úplně nejmenší lyžaře je vyhrazen Bambini park, kam je na rozdíl od Foxparku vstup možný i v běžné obuvi, a u jedné ze sjezdovek dokonce najdete lišákovu chýši. Děti si v ní během výuky odpočinou, občerství se, pohrají si a hlavně se podívají, jak to vypadá u lišáka doma. A dál? Letos tu prodloužili populární skicrossovou trať na více než 1 km, takže končí až u spodní stanice lanovky, a ke snowparku pro začátečníky i pokročilé freestylisty přibyl nový Funpark s mírnějšími skoky a překážkami.

Další novinka potěší všechny soutěživé lyžaře: od letošní sezony najdete na Lipně měřený slalomový úsek. Využít můžete i aquapark, navíc když Lipno zamrzne, promění se v obří kluziště; brusle si brát nemusíte, půjčí vám je na místě. Zapomenout nemůžeme na největší lipenské lákadlo, Stezku korunami stromů. Je otevřená celý rok (v zimě od 10 do 16 hodin) a pravidelně tu chystají spousty akcí a soutěží.
 

Dolní Morava: dětský park, akce a stezka v oblacích

Horský dětský kolotoč, přes 70 metrů dlouhý pohyblivý pás, lanový vlek a spoustu zábavních, herních a výukových pomůcek slibuje nejmenším lyžařům Ski areál Dolní Morava. Kromě nové zóny pro tří až pětileté začínající lyžaře v bezpečně ohraničeném dětském lyžařském parku se rozrostly parkovací plochy, přibyla nová rolba a bezpečnostní prvky. Těšit se můžete i na spoustu akcí včetně oblíbených výšlapů na sněžnicích, navíc je tu bobovka, možnost večerního sáňkování i oblíbená stezka v oblacích; otevřená je denně od 10 do 15.30 hodin. Radost udělají na Dolní Moravě těm, co si potrpí na ranní „manšestr“ a chtějí své oblouky vybrousit na neporušený podklad jako první: v určitých dnech jsou sjezdovky pro menší skupiny lyžařů otevřené už od sedmi hodin ráno. Službu i se snídaní v chatě Slaměnka je ale nutné rezervovat předem!
 

Další tipy kam s dětmi

  • Novou lanovku mají i ve Skiareálu Špindlerův Mlýn, zbrusu nová čtyřsedačka jezdí v úseku Horní Mísečky – Medvědín. Lyžaře potěší i rozšíření a vylepšení panoramatické restaurace Na Pláni a také Ledárium, galerie ledových soch, kterou podobně jako v předchozích letech najdete u horní stanice lanovky na Pláni. Otevřelo se v době, kdy začali kina plnit fandové kultovní série Star Wars – a právě její hrdinové zaplavili letošní klimatizovaný stan. K Ledáriu vás vyveze šestisedačková lanovka ze Svatého Petra, otevřeno je každý den od 10.30 do 15.30 hodin nejméně do konce března. Vstup je zdarma!
  • Další sochy ze sněhu a ledu vyrůstají právě nyní v horském sedle Pustevny v Beskydech. Ty ledové budou umístěny ve dvou stanech a k vidění budou zdarma od 6. do 21. ledna. Pokud bude dost sněhu a dostatečná zima, okolí zaplní i sochy sněhové, k nimž samozřejmě můžete doplnit vlastní výtvory. Pro děti jsou okolní lyžařské svahy příliš prudké, proto je lepší naplánovat si sem výlet pěšky a zajít se podívat třeba k Radegastovi nebo až na Radhošť. Nahoru se dostanete jednoduše: zmodernizovanou lanovkou z Ráztoky na Pustevny. Víte, že se poprvé rozjela v březnu 1940 a jde o nejstarší sedačkovou lanovku v Česku i v Evropě?
  • Nový dětský park objevíte v areálu Marta I. ve Skicentru Deštné v Orlických horách, v areálu Marta II. se rozjela nová čtyřsedačková lanovka.
  • Novou šestisedačkovou vyhřívanou lanovku mají i ve Ski areálu Kopřivná v Malé MorávceJeseníkách. Ke starší modré sjezdovce přibyla obtížnější červená, lákadlem je i snowtubingová dráha se speciálním vlekem a korytem, pro nejmenší lyžaře je vyhrazen dětský zimní park. V něm si můžou zcela zdarma pod dohledem rodičů donekonečna užívat skluzavek, sněžného hradu nebo bezpečného bobování na uzavřené části sjezdovky.
Běžkařské tratě v Perninku v Krušných horách

Běžkařské tratě v Perninku v Krušných horách

Pojďte se projet pohádkovou krajinou! V okolí Perninku budete projíždět okouzlující přírodou, navštívíte krásná místa a vychutnáte si klid a romantiku zasněžených lesů a plání. V samotném městečku můžete vyzkoušet běžkařský osvětlený okruh i kolečko pro běžkaře s psími kamarády.

Boží Dar - středisko zimních sportů

Boží Dar - středisko zimních sportů

Tím správným místem pro sport, rekreaci a odpočinek v panenské přírodě centrální části Krušnohoří je Boží Dar. Tři km od tohoto nejvýše položeného města v České republice (1 028 m) se nachází nejvyšší hora Krušných hor Klínovec (1 244 m) s horským hotelem, rozhlednou a lyžařským sjezdovým areálem.

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou

Chráněná lokalita Božídarská rašeliniště je opět otevřena turistům, zájemci se přes ně mohou projít díky naučné stezce. Navíc naučná stezka je přístupná i pro vozíčkáře a maminky s kočárky.

Ježíškova cesta na Božím Daru

Ježíškova cesta na Božím Daru

Boží Dar je nejvýše položeným městem střední Evropy. Je znám vánoční Ježíškovou poštou a mají tu i Ježíškovu cestu se dvěma okruhy.

Krušné hory na běžkách - poznejte okolí Božího Daru

Krušné hory na běžkách - poznejte okolí Božího Daru

Náhorní planina u obce Boží Dar patří k nejoblíbenějším běžkařským terénům v Krušných horách. Díky nadmořské výšce přes 1000 m zde sníh vydrží celou zimu. Roviny rozlehlých rašelinišť a údolí řeky Černé protínají desítky kilometrů strojově upravovaných tras.

Krušné hory na běžkách – běžky v okolí Bublavy

Krušné hory na běžkách – běžky v okolí Bublavy

Bublava je nejen nejvýznamnějším střediskem sjezdového i běžeckého lyžování na Kraslicku i v rámci celého Sokolovska, ale také nejzápadnější obcí napojenou na páteřní běžeckou trasu – Krušnohorskou lyžařskou magistrálu. V těsném sousedství se navíc nabízí možnost výletů do blízkého Německa.

Lyžařský areál Novako Boží Dar

Lyžařský areál Novako Boží Dar

Lyžařský areál Novako na Božím Daru je hlavně určen pro začátečníky, rodiny s dětmi a seniory. Ski areál Novako se nachází v centru obce Boží Dar v Krušných horách.

Mariánská v Krušných horách

Mariánská v Krušných horách

Výletní místo Mariánská je oblíbeným a vyhledávaným místem pro celoroční rekreaci v Krušných horách. Leží nedaleko města Boží Dar, lázní Jáchymov a lázní Karlovy Vary.

Krušnohorská magistrála

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.

Krušné hory - tajemné Rudohoří

Krušné hory - tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).