Úvod > Aktuality > Zima na horách pro rodiny s dětmi: místa pro sport, radost i zábavu
Zimní sporty

Zima na horách pro rodiny s dětmi: místa pro sport, radost i zábavu

Ať už se s dětmi na hory teprve chystáte anebo máte vybráno, seznam tipů portálu Kudy z nudy vám určitě přijde vhod. Prozradíme vám nejenom to, kde si užijete spousty radovánek s prcky i většími dětmi, ale nabídneme i zábavná místa v okolí a letošní novinky na horách.

Špindlerův Mlýn: rozšířené modré sjezdovky

ski špindlNejvětší krkonošské středisko si připravilo pro návštěvníky řadu novinek. Tou největší je úspěšné dokončení první fáze propojení skiareálů Svatý Petr a Medvědín. Mimo nových tratí se lyžaři mohou těšit také na rozšířenou podoby již zavedených a oblíbených sjezdovek. Velkou změnou prošla nejvytíženější modrá sjezdovka ve Svatém Petru. Bude nyní bezpečnější a lépe sjízdná – díky terénním úpravám užších částí a několika členitých zatáček, kde se na malém prostoru koncentrovalo mnoho lyžařů, je sjezdovka výrazně širší, napřímenější a celkově přehlednější. Kompletní proměnou pak prošla i trasa známá jako "Vodárenská", která dosud sloužila spíše jako odjezdová cesta spojující Mísečky s dolní stanicí Medvědína. Z cesty, po které se dalo lyžovat, jen když napadlo dostatek sněhu, nyní Skiareál Špindlerův Mlýn vytvořil dvakrát tak širokou a v podstatě úplně novou plnohodnotnou modrou sjezdovku s moderním technickým zasněžováním. Navíc ji vzhledem k oblíbenosti a vytíženosti modrých sjezdovek ji správci areálu začali zasněžovat jako jednu z prvních!

 

Krušné hory: Klínovec, Boží Dar, Plešivec a horský kolotoč

Krušných horách kousek od známého a zdaleka viditelného Klínovce leží městečko Boží Dar s propojenými ski areály Klínovec – Neklid a Novako. Skiareál Klínovec je největší a nejmodernější lyžařské středisko Krušných hor. Spolu s německým areálem Fichtelberg vytváří InterSkiregion Fichtelberg-Klínovec který lyžařům nabízí 47 km sjezdovek od jeden a půldenní permanentky.

Ještě o kousek dál objevíte Skiareál Plešivec. Jeho zvláštností jsou dvě nástupní místa, od severu a z jihu. S dětmi využijte ten ze severu od Abertam, budete to mít blíž do Dětského parku. Jde vlastně o malý skiareál ve skiareálu s kapacitou 200 osob. Pro nejmenší děti, které samy nezvládnou jízdu na vleku, jsou tu čtyři pojízdné pásy od 30 do více než 80 metrů, o zábavu se stará několik desítek atrakcí: horský kolotoč, umělý tunel ve tvaru velké houby, spousta sněhových zvířat anebo několikametrový had, který slouží k nácviku oblouků. Navíc lyžařskou školku tu zajišťují i pro děti rodičů, kteří si chtějí užít zdejší svahy.

A po lyžování? Můžete se vydat na procházku po Ježíškově stezce, a pokud váš hotel nemá bazén, zajeďte se vykoupat do Aquacentra AgricolaJáchymově.
 

Lipno: Fox park a stezka korunami stromů

Znáte permanentku Czech Skipass? Umožňuje návštěvníkům užít si 195 km sjezdových tratí v 19 předních domácích skiareálech a můžete ji mimo jiné využít i pro Skiareál Lipno, který láká na nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách. Děti se na Lipně v lyžařské školičce lišáka Foxe učí lyžovat už od tří let, s rodiči mohou nováčci trénovat ve Fox parku zdarma.

Pro ty úplně nejmenší lyžaře je vyhrazen Bambini park, kam je na rozdíl od Foxparku vstup možný i v běžné obuvi, a u jedné ze sjezdovek dokonce najdete lišákovu chýši. Děti si v ní během výuky odpočinou, občerství se, pohrají si a hlavně se podívají, jak to vypadá u lišáka doma. Využít můžete na Lipně i aquapark, navíc když Lipno zamrzne, promění se v obří kluziště (naposledy zamrzlo v roce 2021); brusle si brát nemusíte, půjčí vám je na místě. Zapomenout nemůžeme na největší lipenské lákadlo, Stezku korunami stromů. Je otevřená celý rok (v zimě od 10 do 16 hodin) a pravidelně tu chystají spousty akcí a soutěží.
 

Dolní Morava: dětský park, akce a stezka v oblacích

Horský dětský kolotoč, přes 70 metrů dlouhý pohyblivý pás, lanový vlek a spoustu zábavních, herních a výukových pomůcek slibuje nejmenším lyžařům Ski areál Dolní Morava. Kromě zóny pro tří až pětileté začínající lyžaře v bezpečně ohraničeném dětském lyžařském parku je letošní novinkou osvětlení sjezdovky Kamila pro večerní lyžování. Mimo to se tu můžete těšit i na spoustu akcí včetně oblíbených výšlapů na sněžnicích, navíc je tu bobovka, možnost večerního sáňkování, oblíbená stezka v oblacích (otevřená je denně od 10 do 15.30 hodin) a ikonický Sky Bridge 721. Radost udělají na Dolní Moravě těm, co si potrpí na ranní „manšestr“ a chtějí své oblouky vybrousit na neporušený podklad jako první: v určitých dnech jsou sjezdovky pro menší skupiny lyžařů otevřené už od sedmi hodin ráno. Službu i se snídaní v chatě Slaměnka je ale nutné rezervovat předem!
 

Další tipy, kam s dětmi

  • lyžování s dětmiS celou rodinou vyrazte určitě na Tanvaldský Špičák 2, kde najdete nejen loni novou 4sedačku s bublinou, ale i rozšířenou modrou Turistickou sjezdovku, která nabídne méně zdatným lyžařům a dětem výrazně větší prostor.
  • Pěkný dětský park objevíte v areálu Marta I. ve Skicentru Deštné v Orlických horách.
  • Novou šestisedačkovou lanovku mají ve Ski areálu Bílá v Beskydech. Mimo toho tu pro děti nabízejí Dětský lyžařský park.
  • Skiareána Kalov v Jeseníkách nabízí při sjezdové trati Roháč sáňkařskou dráhu.
  • Ve Skiareálu Kopřivná je nejmenším vyhrazen dětský zimní park. V něm si můžou zcela zdarma pod dohledem rodičů donekonečna užívat skluzavek, sněžného hradu nebo bezpečného bobování na uzavřené části sjezdovky.
  • funpark králičákVe Ski areálu Králičák je k dispozici dětský funpark! Kromě skluzavek, slalomů či prostoru pro sáňkování na děti čeká také snowtubing a kolotoč. Skiareál vybudoval na sezónu 2023/24 nový krytý pojízdný pás, který propojil stříbrnickou a hynčickou stranu lyžařského střediska. Pás s průhledným krytem, který chrání před nepřízní počasí, pohodlně vyveze lyžaře od hynčické lanovky Kaple na vrchol kopce Štvanice, kde je horní stanice.
Skiareál Králičák

Skiareál Králičák

Horské středisko Hynčice pod Sušinou se nachází v masivu Králického Sněžníku. Najdete zde 10 sjezdovek pro všechny výkonnostní kategorie lyžařů a snowbordistů v celkové délce 8,9 km. Ski Areál Kraličák vznikl propojením Skiareálu Hynčice pod Sušinou a Stříbrnice.

Skiareál Kopřivná Jeseníky

Skiareál Kopřivná Jeseníky

Ski areál Kopřivná leží v horní části Malé Morávky u hotelu Kopřivná v samém srdci Hrubého Jeseníku s nejčistším vzduchem ve střední Evropě. Středisko nabízí po celou zimní sezónu výborné lyžařské podmínky.

Skicentrum Deštné v Orlických horách

Skicentrum Deštné v Orlických horách

Kompletně vybavené středisko zimních sportů najdete v Deštném v Orlických horách. Na jeden skipas můžete vyzkoušet jízdu na 6 sjezdových tratí všech různých obtížností, pro odvážnější vyznavače freestyle je k dispozici denně profesionálně upravovaný snowpark s mnoha skoky a překážkami.

Skiareál Tanvaldský Špičák – Ski Aréna Jizerky

Skiareál Tanvaldský Špičák – Ski Aréna Jizerky

Ski Aréna Jizerky Tanvaldský Špičák je největším lyžařským areálem v Jizerských horách. Středisko disponuje sjezdovými tratěmi takové kvality, že se zde pořádají i závody evropské úrovně. Pro nejmenší lyžaře a jejich výuku v areálu naleznete pojízdný koberec Sunkid.

Skiareál Dolní Morava – přes 10 km sjezdovek všech stupňů obtížnosti

Skiareál Dolní Morava – přes 10 km sjezdovek všech stupňů obtížnosti

Horský resort Dolní Morava leží v údolí obce Dolní Morava nedaleko od vrcholu Králického Sněžníku (1 424 m n. m.).

Skiareál Lipno

Skiareál Lipno

Skiareál Lipno je moderní lyžařské středisko zaměřené především na rodiny s dětmi, začátečníky a školní lyžařské kurzy. Skiareál nabízí bezpečné a kvalitně zasněžené sjezdovky o celkové délce více jak 13 km, bobovací kopec nebo výukové hřiště. Pohodlnou přepravu zajišťují čtyřsedačkové lanovky.

Dětský lyžařský park ve Ski areálu Bílá

Dětský lyžařský park ve Ski areálu Bílá

Dětský lyžařský park ve Ski areálu Bílá je nejmodernější a nejvybavenější výukové hřiště na Moravě. K dispozici máme super technologie zaručující komfort a bezpečnost při lyžování a snowboardingu.

Skiresort Buková hora – skipark Červená Voda

Skiresort Buková hora – skipark Červená Voda

V Orlických horách byl vybudován Ski areál Červená Voda, který svými parametry dosahuje alpské úrovně. Areál navazuje na sjezdové tratě, které vedou na Bukovou horu z horského střediska Čenkovice. Celková délka sjezdových tratí je 4440 metrů a najdete tu nejdelší sjezdovku Orlických hor s bublinou.

Dětský ski park Amálka na Dolní Moravě

Dětský ski park Amálka na Dolní Moravě

Dětský ski park Amálka na Dolní Moravě disponuje vlekem s délkou 120 metrů. Pojízdný pás má umožněný výstup na obě strany. Najdete zde také dětský kolotoč a slalomové prvky. Nachází se na dojezdu sjezdovky B, vedle Aprés ski Hříbek.

Skiareál Klínovec – největší lyžařské středisko v Krušných horách

Skiareál Klínovec – největší lyžařské středisko v Krušných horách

Skiareál Klínovec je největší a nejmodernější lyžařské středisko Krušných hor. Spolu s německým areálem Fichtelberg vytváří InterSkiregion Fichtelberg-Klínovec který lyžařům nabízí 47 km sjezdovek od jeden a půldenní permanentky. Nově došlo k propojení Klínovce s Neklidem a Božím Darem.

Skipark Mladé Buky

Skipark Mladé Buky

Skipark Mladé Buky leží ve východních Krkonoších u města Trutnov a necelé dvě hodiny jízdy z Prahy. Tento areál oceněný čtyřmi hvězdami nabízí lyžařské vyžití rodinám s dětmi, pokročilým lyžařům, snowboardistům i freestylistům. V areálu naleznete lyžařskou školu Hellish Hill s ski servis Montana.

Fox park a Bambini park Lipno

Fox park a Bambini park Lipno

Největší výukovou plochu v České republice najdete u Lipna. Foxpark kapitána Lipánka a Skischool Lipno Park ve Skiareálu Lipno využívá moderní technologie, které jsou osvědčené v alpských střediscích, a proto je velmi oblíbeným místem zimních radovánek především pro rodiny s dětmi.

Snowpark Klíny – freeskiing, Snowboarding, Downhill

Snowpark Klíny – freeskiing, Snowboarding, Downhill

Závody i zábava ve Snowparku Klíny, který najdete na sjezdovce Pařezovka ve sportovním reálu. Čeká vás tu velký a malý skok, sedm různých railů, lámaná bedna a "áčko". Každoročně pořádáme několik závodů s účastí předních českých jezdců.

Lyžařský areál Novako Boží Dar

Lyžařský areál Novako Boží Dar

Lyžařský areál Novako na Božím Daru je hlavně určen pro začátečníky, rodiny s dětmi a seniory. Ski areál Novako se nachází v centru obce Boží Dar v Krušných horách.

Ski school Kraličák – skitouringové test centrum a půjčovna Dynafit

Ski school Kraličák – skitouringové test centrum a půjčovna Dynafit

Skitouringové test centrum a půjčovna v Hynčicích pod Sušinou. Centrum slouží jako startovní místo skialpinistických radovának v oblasti masivu Králického Sněžníku.

SnowKidz park v Harrachově

SnowKidz park v Harrachově

SnowKidz dětský park je v Harrachově v provozu od zimní sezóny 2010/11. Jako jediná lyžařská škola v Harrachově poskytuje SnowKidz park dětem 30 m dlouhý pojízdný koberec, snowtubingovou dráhu, koulovací prostor a nezbytné, moderní pomůcky důležité pro kvalitní dětskou lyžařskou výuku.

Ski Family areál Dolní Dvůr

Ski Family areál Dolní Dvůr

V centrální části Krkonoš se nachází lyžařský areál Dolní Dvůr s technickým zasněžíváním sjezdovek U Moravy a Za potokem. Je vhodný především pro začínající lyžaře a rodiny s dětmi hledající lyžování v klidném prostředí bez front.

Dětský park Kabinka na Černé hoře

Dětský park Kabinka na Černé hoře

Areál sportovních a zážitkových aktivit pro celou rodinu se nachází hned vedle budovy horní stanice lanovky Černohorský Express, ve výšce 1260 m n. m.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Karlovarský kraj

Krásné lázně v Karlovarském kraji znají lidé z celého světa, ale i tady jsme pro vás našli pár neobjevených skvostů. Navštivte legendární Císařské Lázně v Karlových Varech, statek Milíkov a prozkoumejte unikátní Chebský hrad. Ochutnejte místní pivo na zámku Chyše a středověkou kuchyni na hradě Vildštejn ve Skalné. Objevte barokní zámek Valeč se sochami Matyáše Bernarda Brauna anebo důl Jeroným či Mauritius, nejslavnější cínový důl Krušných hor, součást hornické kulturní krajiny zapsané v UNESCO.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

50 tipů, kam na výlet v okolí Karlových Varů

Kam na výlet v Karlových Varech a okolí? Objevte zajímavé výletní cíle pro skvělý víkend i dovolenou. Zažijte lázeňskou pohodu, léčivé prameny a kolonády, unikátní přírodní skvosty, přepychové hotely, nádherné památky i kulturní programy. Ubytujte se ve stylových komnatách lázeňských hotelů nebo českých hradů a zámků. Z našich tipů na zajímavá místa a kam na výlet ve městě a jeho okolí si rozhodně vyberete. Máme pro vás tipy, kde najít neobjevené skvosty i nejlepší vyhlídky a rozhledny, kde poznávat historii nebo zažít něco nevšedního. Inspirujte se: co vidět v lokalitě Karlovy Vary.
Karlovarský kraj | Životní styl

Soos je opět otevřený: podívejte se na evropskou geologickou raritu

Jedna z nejvyhledávanějších evropských geologických lokalit je turistům denně přístupná od března do listopadu 2024. Zajímavosti rezervace Soos si prohlédnete z naučné stezky. Dojdete po ní k Císařskému prameni, dále projdete křemelinovým štítem a kolem jeho okraje doputujete k další zajímavosti Soosu, skupiny tzv. mofet, jinak také nazývaných bahenní sopky. V pavilonu Dino najdete velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, expozici doplňují modely pravěkých ještěrů v životní velikosti.
Karlovarský kraj | Příroda

Nejstarší golfové hřiště u nás Royal Golf Club Mariánské Lázně zahajuje sezonu

Mariánské Lázně jsou oblíbenou golfovou destinací, 18 jamkové hřiště Royal Golf Club leží na úpatí Slavkovského lesa, 787 metrů nad hladinou moře, převážně v rovinaté části. Vzniklo roku 1905 a je tudíž nejstarším hřištěm na našem území. Hřiště bylo založeno a slavnostně otevřeno 21. 8. 1905 anglickým králem Edwardem VII. Užijte si mistrovské 18 jamkové golfové hřiště Royal Golf Club Mariánské Lázně. Zahájení sezony je na programu na Velký pátek 29. března 2024. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co se těšit a jaké novinky jsou přichystány.
Karlovarský kraj | Letní sporty

10 tipů, kam jít na aqua aerobik

Aqua aerobik je cvičení ve vodě, která většinou sahá cca do poloviny hrudníku. Zaměřuje se na zvýšení fyzické kondice, redukci váhy a vytvarování těla. Odpor vody je v závislosti na rychlosti prováděného pohybu 4 až 42 krát vyšší než odpor vzduchu a tím zvyšuje intenzitu cvičení a současně masíruje svaly. Vodní prostředí má příznivé účinky na páteř a pohybovou soustavu. Oproti ostatním formám aerobiku je to cvičení bez jakýchkoliv otřesů a tím nejúčinněji chrání nejen naše klouby, ale i kardiovaskulární systém. Vyberte si z našich tipů, kde cvičit ve vodě v Praze i jiných městech. Aqua aerobik můžete začít cvičit kdykoliv, neboť nejsou stanoveny žádné výkonnostní, věkové ani váhové kategorie.
Karlovarský kraj | Zážitky

Naberte po zimě energii v západočeských lázních

Jaro se sice pomalu blíží, ale za sychravých dnů to zatím vypadá, že se zimní deprese přeměnila na jarní únavu. Pokud vás tento stav také trápí, zkuste načerpat novou sílu třeba na víkendových pobytech v lázních či v rámci wellness zážitků. Naše lázně se předhánějí v nabídce nových procedur – od medových a čokoládových zábalů až po orientální masáže. Nechejte se rozmazlovat bylinnou koupelí, teplými rašelinovými obklady, oxygenoterapií a užijte si exotické masáže – indické, havajské, aromaterapeutické anebo masáže lávovými kameny.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Znáte naše geoparky?

Víte, co se skrývá pod označením geopark? Geopark je území, které zahrnuje konkrétní geologické dědictví a má strategii udržitelného územního rozvoje. Jako první obdržely označení geoparku oblasti Český ráj a Egeria na Karlovarsku. Postupně se k nim přidávala další místa jako například Ralsko, Jeseníky, Broumovsko a další. Poznejte geologicky cenná území Česka a nahlédněte do tajů geologických procesů, které tvarovaly Zemi.
Karlovarský kraj | Příroda

Park Boheminium u Mariánských Lázní je celoročně přístupný

Chcete poznat památky České republiky pěkně pohromadě? Hrad Kokořín, Ještěd, Českokrumlovský zámek a další a další? Vydejte se na výlet do Mariánských lázní. Park Boheminium má své brány otevřené celoročně a je otevřen každý den, bez ohledu na počasí, víkend či státní svátek.
Karlovarský kraj | Památky