Úvod > Aktuality > Zima ještě nekončí! Užijte si zimní radovánky na sáňkách v Krkonoších
Zimní sporty

Zima ještě nekončí! Užijte si zimní radovánky na sáňkách v Krkonoších

  • Vydáno15. února 2023
Skvělou zábavou pro malé i velké je sáňkování. Sněhové podmínky jsou na mnoha místech našich nejvyšších hor dobré a tak je ideální čas na zimní kratochvíle. Možná si řeknete, že jde o dětskou zábavu, která se pro dospěláky nehodí. To je však velký omyl. Nenechte se odradit předsudky a vyzkoušejte skvělé sáňkařské dráhy, které jsou dlouhé několik kilometrů a při jejiž sjezdu se vám do krve vyplaví i notná dávka adrenalinu. Které sáňkařské dráhy jsou ty nejlepší? To vám Kudy z nudy prozradí v dnešních tipech.

Sáňkařská dráha Špindlerův Mlýn

sáňkařská dráha špindlSáňkařská dráha Špindelrův Mlýn hlásí ideální podmínky pro sáňkování. V posledních dnech připadlo až 40 cm nového sněhu. Jezdí se zde od 10:00 do 16:00 po půl hodinách a večerní jízdy v 18, 19 a 20 hodin. Mezi 16:30 a 18:00 je dráha pro veřejnost uzavřena z důvodu úpravy trati rolbou. Dráha ve Špindlu je dlouhá téměř 4 kilometry a nabízí dlouhou jízdu na saních, takřka aniž byste udělali jediný krok pěšky. Přímo na náměstí ve Špindlerově Mlýně si u stanoviště autobusů zakoupíte jízdenku a označený autobus vás dopraví až k sáňkařské dráze. Na startu vám zapůjčí sáňky, na kterých dojedete dolů zpět ke Špindlerovu Mlýnu. Autobusy na start vyráží každou celou hodinu (v případě velkého zájmu každou půlhodinu) mezi 10:00 a 16:00 hodinou a také od 18:00 do 20:00 hodin. V případě, že si budete chtít sjet dráhu znova, můžete v cíli počkat na další autobus jedoucí na start.
 

Na sáňkách z Černé Studnice

Černá StudniceBezplatně si zajezdíte v Jizerských horách na čtyřkilometrové přírodní sáňkařské dráze, která vede od rozhledny Černá Studnice až do Smržovky. Cestou vás budou provázet šipky s piktogramem sáněk, ale má to háček: žádný vlek tu neexistuje, takže musíte vymyslet a využít dopravu vlastními auty. Začátek přírodní sáňkařské dráhy je u rozhledny Černá Studnice a konec pak u vleku Filip ve Smržovce. Nahoře i dole naleznete mapky trasy a na cestách, po nichž trať vede jsou umístěny směrové šipky s označením pro pěší zónu a piktogramem sáněk.
 

Zvonková cesta u Jánských Lázní

sáně černá horaSáňkařská cesta z Černé hory po Zvonkové cestě do Janských Lázních vede místy, kudy se jezdilo na rohačkách již před 100 lety. Užijete si krásnou jízdu úbočím Černé hory nad Klausovým dolem na cestě dlouhé 3 500 m s převýšením 560 m. Vstup na sáňkařskou dráhu není zpoplatněnm provozní doba sáňkařské cesty je od 9 do 16 hodin. Saně si můžete vypůjčit v půjčovně na dolní stanici lanovky. Název "Zvonková cesta" snad pochází právě z dob, kdy byly rohačky vybaveny zvonečky, jejichž cinkot oznamoval ostatním návštěvníkům jízdu po této cestě, a tak byl i varováním před nenadálým střetem.


Delší výlety se sáňkami okolo Pece pod Sněžkou

SáněSe sáňkami můžete vyrazit i na delší výlet, skvělé podmínky nabízí středisko Pec pod Sněžkou. Tady můžete využít několik lanovek. Například se lze lanovkou vyvézt na Růžovou horu a poté si užít sjezd přes Růžohorky a Portášky do Pece nebo Velké Úpy. Celkem je to asi 5 km.

Lanovkou vystoupáte také na Hnědý vrch a přes Liščí louku a Lesní boudu sjedete do Pece. Trasa je dlouhá cca 3 km.
 

Dva tipy u Malé Úpy

Malá ÚpaSáňkařský výlet si užijete také po žluté turistické cestě od chaty Jelenka směrem do Horní Malé Úpy. Jedná se o zásobovací cestu, která se upravuje rolbou nebo skútrem. Cesta z Jelenky měří 4 km a končí u hlavní silnice na Pomezní Boudy blízko bývalého vleku Hýbnerka. Trasa má jen několik prudších úseků, celkově však bude sjezd pozvolný.

Druhým tipem je cesta po modré turistické značce od kostela sv. Petra a Pavla v Dolní Malé Úpě, která končí u Spáleného Mlýna. Je to 2 km dlouhá lyžařská cesta, kterou využívají jak sáňkaři, tak běžkaři i pěší turisté. Pravidelně ji projíždí skútr nebo rolba. Nejblíže vás k trase přiblíží skibus, který jede k chatě Moravanka.
Sáňkařská dráha ve Špindlerově Mlýně

Sáňkařská dráha ve Špindlerově Mlýně

Jízda na nejdelší osvětlené sáňkařské dráze v ČR, to jsou vaše jedinečné zážitky na sněhu. Dráha se nachází ve Špindlerově Mlýně a při jejím zdolávání si užijete bezmála 3 kilometry jízdy na saních s převýšením až 400 metrů.

Závodní sáňkařská dráha ve Smržovce

Závodní sáňkařská dráha ve Smržovce

Ve Smržovce byla již v roce 1912 vybudovaná první sáňkařská dráha. Současná závodní dráha pochází z let 1972 – 1975. Je dlouhá 1 020 m, má převýšení 82 m, raritou je kruhová 400° zatáčka.

Horská turistická bouda Jelenka

Horská turistická bouda Jelenka

Horská bouda Jelenka leží v nadmořské výšce 1263 mnm na hlavním krkonošském hřebeni na křižovatce turistických cest mezi Pomezními boudami a Sněžkou.

Pomezní Boudy v Krkonoších

Pomezní Boudy v Krkonoších

Pomezní Boudy, založené pravděpodobně kolem roku 1634, jsou nejsevernější částí rekreačního střediska Malá Úpa. Leží na česko-polské hranici ve výšce 1050 m nad mořem.

Přírodní sáňkařská dráha Černá Studnice – Smržovka

Přírodní sáňkařská dráha Černá Studnice – Smržovka

Na čtyřkilometrovou přírodní sáňkařskou dráhu se můžete vydat v Jizerských horách. Vede lesy a po obecních cestách od rozhledny Černá Studnice až dolů do Smržovky.

Horská bouda Růžohorky v Krkonoších

Horská bouda Růžohorky v Krkonoších

Horská bouda Růžohorky byla postavena v roce 1903 jako hostinský podnik s původním názvem Leischnerovy boudy. Sloužila stejně jako dnes k občerstvení turistů při cestě na Sněžku z Pece pod Sněžkou nebo Velké Úpy.

Lanová dráha Velká Úpa – Portášky

Lanová dráha Velká Úpa – Portášky

Z Velké Úpy vede tradiční trasa na Sněžku, kudy horští nosiči zásobovali nejvyšší českou horu po staletí. Vyzkoušejte ji a zkraťte si cestu na hřebeny díky lanovce Portášky. U její horní stanice najdete Herní krajinu Pecka. Je tu i půjčovna koloběžek.

Další aktuality

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ve Dvoře Králové se poběží Safari běh na záchranu psů hyenových

V sobotu 13. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován další ročník Safariběhu. Jako jediný závod v České republice nabídne tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Tentokrát bude běh zaměřen na záchranu psů hyenových v Africe.
Královéhradecký kraj | Příroda