Úvod > Aktuality > Zima by měla v plzeňském dolíku letos skončit o posledním únorovém víkendu
Zima by měla v plzeňském dolíku letos skončit o posledním únorovém víkendu
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Zima by měla v plzeňském dolíku letos skončit o posledním únorovém víkendu

  • Vydáno24. února 2022
Alespoň tak si to naplánovali organizátoři dalšího ročníku akce nazvané Vyhánění zimy. Ta volně navazuje na obnovenou tradici plzeňských masopustů. Vyhánění zimy začne ve dvě hodiny odpoledne před 7. základní školou v sídlišti Vinice, kde je i hlavní seřadiště maškarního průvodu, který přes statek Lüftnerka v Zoologické a botanické zahradě města Plzně, Kilometrovku a Kalikovský mlýn dojde až před radnici.
vyhánění zimyPrvní zastávka průvodu bude na statku Lüftnerka (14:30), kde si přítomní připomenou pohanskou masopustní tradici - setnutí hlavy líného kohouta, jemuž se za vinu dává, že ač odpoledne je už o poznání déle vidět, rána se pořád ještě topí ve tmě, neboť pozdě kokrhá. Také zde dojde k lítému boji mezi posledními zarputilými stoupenci zimy - Zimomilci s Jaromilci. Dosud vždy přesvědčivě zvítězili ti druzí. Vůdčí osobnost průvodu a celého dne Jaromil XIII., pod jehož vedením vyjde průvod vstříc k popravě zimy.

Svoji hlavní řeč pronese asi v 15:00 hodin u Kalikovského mlýna. Zde také vyhlásí a odmění nejvtipnější masky. Zejména tu však vzplane a pro jistotu ještě bude utopena Morana – symbol zimy.
 

Vyrobte si masku a přijďte do průvodu

Vyhánění zimy PlzeňPořadatelé věří, že i letos bude vyhánění zimy hojně podpořeno obyvatelstvem Plzně a jejího okolí, které se také zúčastní maškarního průvodu a obohatí ho především tradičními maskami – jakými jsou např. bába s nůší, různá zvířátka, šafář, dráb, žebrák a další. Pivovarský povoz taženými koňmi letos poveze něco pro osvěžení a zahřáít.

Velké veselí určitě vypukne před radnicí (16:00), když bude zima spoutána, uložena do rakve a odnesena do městské šatlavy. Nebude chybět soutěž v pojídání koblih o titul Plzeňský koblížkový král a princ.
 

Další letošní masopusty v Plzni

masopustPlzeňský lidový soubor Mladina pořádá v sobotu 26. února tradiční průvod masek s muzikou a Bakchusem. V 16:00 hodin projde centrem města od Branky přes náměstí Republiky na lávku nad náplavkou mezi Anglickým a Denisovým nábřežím. Tam vhodí zapáleného Bakchuse do řeky Radbuzy. S ním tak odplavou všechny neřesti a sváry, které město celý rok trápily. V rozpustilém průvodu maškar nesmí chybět medvěd, koník či bába s nůší, kterou by měl představovat vždy muž. Časté jsou zvířecí masky. Na posilněnou se podávají koblížky či kapka něčeho ostřejšího k pití.

Na vepřové hody, hudbu a dobrou zábavu si obyvatelé Plzně mohou zajít na nádvoří T. J. Sokol Křimice, a to také v sobotu 26. února od 10 hodin. Tradiční zabijačka nabídne pestrou škálu tradičních pochutin, včetně masopustních koblih zdarma!

Bolevecký masopustPřed velikonočním půstem se každý rok odehrávaly bujaré oslavy, kterým se na Bolevci říkalo „bláznový dny“ – známé také jako dnešní masopust. V sobotu 26. února se návštěvníci dočkají na selském dvoře U Matoušů v Bolevci obnovy této významné tradice. Připravený zde bude pestrý program v podobě průvodu masek, tradičního jarmarku, zabijačkového občerstvení, dětských dílen nebo folklorního vystoupení. Celá událost bude prolnuta s tradicemi a zvyky, které jsou s tímto obdobím úzce spjaty.
Zookoutek v plzeňské zoo

Zookoutek v plzeňské zoo

Plzeňská zoologická zahrada láká návštěvníky svým tzv. hladícím koutkem u historického statku Lüftnerka, kde mohou děti přímo v ohradě pohladit malé druhy koz, miniprasátka či koně plemene mini appaloosa.

Radnice na náměstí Republiky v Plzni

Radnice na náměstí Republiky v Plzni

Renesanční radnice postavená podle plánů italského stavitele Giovanniho de Statia je jedním z klenotů města Plzně. Budova, která patří mezi dominanty plzeňského náměstí Republiky, byla postavena v letech 1554–1559.

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka je součástí Zoo v Plzni a slouží jako vzdělávací centrum. Statek Lüftnerka z 19. století nabízí interaktivní expozici domácích zvířat a pro milovníky techniky ukázku více než 400 exponátů zemědělských strojů a nářadí.

Kalikovský Mlýn – volnočasové relaxační centrum

Kalikovský Mlýn – volnočasové relaxační centrum

Romantický duch mlynářského řemesla, dokonalá architektura, či uklidňující šum řeky Mže skloubený s ojedinělým komfortem, vynikajícím jídlem a kvalitním sportovním vyžitím. To vše naplňuje Volnočasové relaxační centrum Kalikovský mlýn, jediné plně klimatizované sportovní centrum v Plzni.