Úvod > Aktuality > Židovskému muzeum se podařilo získat zpět pět set let starý tisk
Památky

Židovskému muzeum se podařilo získat zpět pět set let starý tisk

  • Vydáno17. ledna 2018
Židovské muzeum v Praze získalo zpět vzácný téměř pět set let starý tisk o hebrejské gramatice patřící původně pražské židovské obci. Do Prahy putoval z americké aukční síně, kde jej původně chtěl vydražit jeho poslední majitel, jeruzalémský akademik, který se však rozhodl vrátit ho do Prahy.
Starý tisk Mikne Avram – Peculium AbraeVzácný tisk z roku 1523 pocházející z pražské židovské komunity se po dlouhých desetiletích navrátil do sbírek Židovského muzea v Praze. Pracovníci Židovského muzea v Praze sledují světový trh s uměním, starožitnostmi a judaiky a mezi katalogy aukčních síní vyhledávají věci, u nichž je pravděpodobné, že pocházejí z tuzemských židovských obcí.
 
Kniha byla původně majetkem knihovny pražské židovské obce, což dokládá signatura knihovny a vlastnické razítko jak na titulní straně, tak na předsádce tisku. Dalším vlastníkem byl Ze’ev Ben-Haim z Haliče, který v roce 1933 emigroval do Palestiny. V Izraeli prožil úspěšnou akademickou kariéru. Není známo, zda prof. Ben-Haim přivezl vzácný tisk s sebou do Palestiny již roku 1933, nebo jej zakoupil později. Po jeho smrti koupil roku 2013 knihu mladší izraelský badatel, který si přál zůstat v anonymitě. Knihu pak nabídl k prodeji přes aukční síň Kestenbaum & Company. Ta knihu zařadila do aukčního programu na 16. března 2017 jako položku č. 60. Židovské muzeum v Praze zachytilo informaci o aukci a knihu identifikovalo jako majetek předválečné pražské židovské komunity, jenž po událostech 2. sv. války spravuje. Aukční síň Kestenbaum & Company na žádost Židovského muzea v Praze knihu stáhla z aukce a s jejím současným izraelským vlastníkem dojednala restituci tisku do Prahy.
 
Mikne Avram – Peculium AbraePohřešovanou knihu o hebrejské gramatice napsal Abraham ben Meir de Balmes (cca. 1460–1523) italsko-židovský lékař, gramatik, filozof a překladatel původem z jihoitalského Lecce. Ke konci svého života byl osobním lékařem benátského kardinála Domenica Grimaniho. De Balmes přeložil z hebrejštiny do latiny početná filozofická a astronomická díla a jeho věhlas mu získal početné křesťanské žáky a následovníky. De Balmesův svazek o hebrejské gramatice, v němž se pokusil o filozofický rozbor stavby hebrejského jazyka, je jedním z prvních děl, jež pojednává větnou skladbu jako samostatné gramatické odvětví. Knihu vydal roku 1523 v dvojjazyčné verzi v hebrejštině a latině pod názvem Mikne Avram – Peculium Abrae známý benátský nakladatel Daniel Bomberg.
Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě

Muzeum pečuje o jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě. Ta obsahuje na 40 000 sbírkových předmětů a 100 000 knih.

Další aktuality

Zoo Praha láká k návštěvě i během zimy

Novozélandské papoušky, slůňata, vlky nebo plameňáky – nejen tyto zvířata mohou návštěvníci stále pozorovat ve venkovních výbězích pražské zoo. Velké části z nich se totiž zazimování netýká a k vidění jsou venku i během zimních měsíců.
Praha | Příroda

Nejveselejší svátek roku? Oslavte letošní Masopust v Praze!

Ať už mu říkáme masopust, fašank nebo karneval, je to vždy jeden z nejveselejších a nejbujařejších svátků roku. Jeho oslavy v České republice jsou o to zajímavější, že se v nich odráží jak inspirace benátským karnevalem, tak osobité folklorní tradice. Jedno mají ale společné: před nekonečným půstem se lidé chtěli pořádně najíst a pobavit, a to s chutí děláme dnes stejně jako před několika staletími. Kam na masopustní oslavy v Praze?
Praha | Zážitky

Kam za sportem, když je venku nevlídno?

Rádi trávíte volný čas aktivně a sport je váš největší kamarád? Co ale dělat, když venku je nevlídno a vy nechcete sedět doma? Máme pro vás pár tipů, kam vyrazit za sportem a zlepšením fyzičky.
Praha | Životní styl

Kouzlo zimní Prahy: únor plný veselí, tance a zábavy

Nejkratší měsíc v roce přináší řadu příležitostí, jak se poveselit. Na mnoha místech začínají masopusty, vydat se můžete do centra města na elegantní plesy anebo s dětmi vyrazit za zábavou na matějskou pouť, do cirkusu či za modely mašinek.
Praha | Zážitky