Úvod > Aktuality > Zemědělské muzeum ve Valticích se těší na novou sezónu
Kultura

Zemědělské muzeum ve Valticích se těší na novou sezónu

  • Vydáno8. března 2016
Přípravy na návštěvnickou sezónu jsou na valtické pobočce Národního zemědělského muzea v plném proudu. Návštěvníci se mohou opět těšit na zajímavé výstavy, akce a doprovodné programy. Pro ty nedočkavé je muzeum v březnu a dubnu otevřeno alespoň o víkendech a o svátcích.
ValticeValtická pobočka Národního zemědělského muzea přivítá novou sezónu zajímavou výstavou s názvem „Voda jako kolébka života“. Výstava představí vodu, jako klíč k životu na Zemi, jejíž hodnotu nelze vyjádřit čísly. Bude varovat před jejím neustálým úbytkem a povede k zamyšlení se nad vlastním způsobem života z hlediska udržitelného rozvoje. Voda je nejen klíčem k životu, ale i ke zdraví. Proto bude návštěvníkům nabídnut pohled na vodu také jako na léčivou sílu, která až zázračně ovlivňuje tělesné i duševní zdraví. Výstava bude zahájena vernisáží 22.3.2016, v den oslavy Světového dne vody. Volně k zhlédnutí bude v návštěvních hodinách muzea od 25.3. do 30.9.2016.

Mezi další výstavy, které muzeum pro letošní sezónu připravuje, patří tradiční a velmi oblíbená výstava balkónových květin a letniček (28.5. – 30.9.2016) a s příchodem podzimu výstava cuket, dýní a patisonů (9.9. – 30.9.2016). Návštěvníci se mohou těšit na Muzejní noc (28.5.2016), Muzejní dýňobraní (9.9. – 11.9.2016) a Muzejní vinobraní (1.10.2016),  které budou tak jako v předchozích letech doplňovat zajímavé doprovodné programy pro děti i pro dospělé. Na závěr roku 2016 chystá muzeum vánoční výstavu s názvem „Kouzlo vánočních tradic, zvyků a pověr.“ Výstava připomene nejzajímavější a nejkrásnější tradice, zvyky a rituály, které provázely vánoční svátky našich babiček a které propůjčovaly tomuto nejmagičtějšímu svátku v roce svou kouzelnou atmosféru. Výstava proběhne příznačně v čase adventním, od 27.11. do 20.12.2016.

ValticeMuzeum má připraven i program pro školy a školky, děti a učitelé si tak mohou vybrat z nabídky
zajímavých lektorských programů a muzejních dílniček, které budou opět probíhat v zábavném a
zároveň vzdělávacím duchu
. Stejně jako v minulém roce bude možné si zakoupit společnou vstupenku se zámkem Valtice. Jedna vstupenka tak přinese jak seznámení s poutavou zámeckou historií, tak
s muzejními expozicemi zaměřenými na zemědělskou, vinařskou a ekologickou tématiku. Společnou vstupenku lze zakoupit na zámku Valtice.

Valtická pobočka Národního zemědělského muzea se na své návštěvníky v nadcházející sezóně těší a věří, že i letošní rok bude pro ně stejně atraktivní jako ten loňský a přinese jim spoustu nových zážitků a příjemných chvil.
Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Národní zemědělské muzeum Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny

Národní zemědělské muzeum Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny

Muzeum zve na interaktivní expozice Krajina Lednicko-valtického areálu, Národní expozice vinařství a Tajemný život v půdě. V letech 2017–19 prošlo rozsáhlou proměnou. Významnou je sbírka historických lisů. Na nádvoří muzea je venkovní posezení a pavilon se sezonními výstavami.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda