Úvod > Aktuality > Země Keltů v Nasavrkách zve na mimořádnou zimní návštěvu
Země Keltů v Nasavrkách zve na mimořádnou zimní návštěvu
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Země Keltů v Nasavrkách zve na mimořádnou zimní návštěvu

  • Vydáno9. prosince 2021
Keltský skanzen v Zemi Keltů Nasavrky se o víkendu 11. a 12. prosince 2021 otevírá všem zájemcům o keltskou historii. Otevřeno bude od 10:00 do 16:00 hodin, vstupné je dobrovolné. Na příchozí bude čekat výborná medovina a k zakoupení bude i samotný med.
keltský skanzenZasněžený keltský skanzen v Nasavrkách zve na mimořádnou prohlídku. Zájemcům o keltskou kulturu a archeologii se otevře o víkendu, v sobotu 11. a neděli 12. prosince od 10 do 16 hodin. Vstupné do Keltského skanzenu je při této speciální příležitosti dobrovolné. Budete zde i možnost zakoupení medu, medoviny a zajištěno bude také drobné občerstvení v teple. Pokud máte chuť, můžete podpořit Keltský skanzen zakoupením knihy Keltské pohádky, určitě se bude hodit jako dárek pod vánoční stromeček. A radost místním uděláte rovněž tím, že jim přivezete tvrdý chléb a jiné pečivo pro tamní prasátka

keltský skanzen NasavrkyKeltský skanzen Země Keltů se nachází v Železných horách v Nasavrkách a okolí. Je to místo s krásnou krajinou a historií, která pamatuje keltské osídlení. Země Keltů je neziskovým projektem spolku Boii a zastřešuje aktivity pro veřejnost, které kladou důraz na prezentaci zdejšího keltského osídlení. Cílem projektu je vybudování rekonstrukce keltského oppida, pravěkého města, spadajícího do období přibližně 1. století před naším letopočtem. Vzhled staveb včetně rozmístění je založen na soudobých archeologických poznatcích. Vstupní brána a navazující kamenné opevnění má svou předlohu na nedalekém oppidu České Lhotice. Konstrukce obytných budov vycházejí z tzv. nálezových situací v Čechách. Menší, především hospodářské, objekty jsou navrženy s ohledem na technologické možnosti našich předků a dle znalostí typově srovnatelných staveb.

I přes úsilí vycházet z dostupných vědeckých poznatků a použít přiměřené technologie a postupy je stávající podoba keltského města jen jednou z možných interpretací. Na výstavbě se významnou měrou podílí dobrovolníci, část je vytvářena experimentálně.
Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů

Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů

Keltský skanzen v Nasavrkách je rekonstrukcí keltského "města" z mladší doby železné, tj. z 2. až 1. stol. př. n. l. Na takovém sídlišti ve své době žilo několik set obyvatel. Všechny velké stavby (jedná se zejména o obytné domy) mají svoji předlohu v archeologických nálezech. Rozloha – 3 ha.

Rozhledna Boika u Nasavrk

Rozhledna Boika u Nasavrk

Volně přístupná rozhledna Boika nad Českými Lhoticemi nabízí pohled na Chrudim, Luži, Pardubice, Hradec Králové a při dobré viditelnosti na Krkonoše a Orlické hory.

Keltská naučná stezka v Nasavrkách

Keltská naučná stezka v Nasavrkách

Keltská stezka Železnými horami vás provede místy původního keltského osídlení v okolí Hradiště a Nasavrk. Prochází nádhernou přírodou Železných hor, především pak údolím řeky Chrudimky, potoků Debrného a Krkanka (Hradišťský potok).