Úvod > Aktuality > Železniční depozitář technického muzea v Chomutově uvítá první letošní návštěvníky
Železniční depozitář technického muzea v Chomutově uvítá první letošní návštěvníky
"> "> "> ">

Železniční depozitář technického muzea v Chomutově uvítá první letošní návštěvníky

Vydáno 5. června 2020 Památky
Depozitář bude pro veřejnost zpřístupněn po celou sezónu od 5. června do 1. listopadu 2020 po tři dny v týdnu, tedy od pátku do neděle a také o státních svátcích. Všichni zájemci o dopravní techniku, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, mohou navštívit prostory, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.

Největším lákadlem depozitáře jsou parní lokomotivy v čele s rychlíkovým „Albatrosem“ 498.106, který v srpnu 1964 vytvořil dosud nepřekonaný rekord parních lokomotiv tehdejších Československých státních drah rychlostí 162 km/h. Majestátní obdiv budí rovněž první poválečná lokomotiva 534.0301, kterou dodaly Škodovy závody už 22. prosince 1945, nebo tramvajová parní lokomotiva „Gartenau“ vyrobená v Linci roku 1887. Stranou pozornosti jistě nezůstane ani část kolekce salonních vozů NTM zastoupená v depozitáři vyhlídkovým salonním vozem Ústecko-teplické dráhy z roku 1900, jenž pochází ze smíchovské továrny F. Ringhoffera, nebo salonním vozem vyrobeným Kopřivnickou vozovkou v roce 1906 pro barona Adolpha Rothschilda.

Železniční depozitář ChomutovŽelezniční depozitář Národního technického muzea se nachází v sousedství areálu depa Českých drah v Chomutově. Přístup do oploceného areálu je možný pouze po značené trase z Černovické ulice z prostoru parkoviště nákupního centra Globus (směr Karlovy Vary). I v letošním roce se uskuteční několik doprovodných akcí ve spolupráci s Českými drahami.

Depozitář v Chomutově je otevřen vždy od pátku do neděle od 9:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 110 Kč pro dospělé a pro důchodce či děti 70 Kč. Dny sníženého vstupného za 50 Kč na osobu budou ve dnech 5.7., 28. 9. a 28.10. 2020.
 

150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku připomíná nová výstava i salonní vůz Ústecko-teplické dráhy

železniční depozitářNesmírně zajímavou historii železniční dopravy v regionu připomene výstava „Chomutov ve století páry“. Národní technické muzeum ji připravilo ve spolupráci s Oblastním muzeem v Chomutově a Oblastním muzeem a galerií v Mostě při příležitosti oslav výročí „150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku“. Výstava prostřednictvím textových panelů, dobových fotografií a vybraných exponátů představí Chomutov jako významný železniční uzel, kterým byl už od sedmdesátých let 19. století. 

železniční depozitářJedním z vozidel, umístěných v Železničním depozitáři NTM Chomutov, která jsou přímo spojena s historií železnice na Chomutovsku, je vyhlídkový salonní vůz Ústecko-teplické dráhy. Byl vyroben na zakázku bývalé Ústecko-teplické dráhy společností F. Ringhoffera v roce 1900 a využíván byl pro jízdy vedoucích představitelů společnosti, významných hostů a k inspekčním účelům. S historií Ústecko-teplické dráhy je pevně svázán i jeden z nejcennějších exponátů v depozitáři – parní lokomotiva Donnersberg (ex ATE IIIa.18, ČSD 322.302), kterou tato společnost zakoupila u lokomotivky Hartmann v Saské Kamenici již v roce 1870, což z ní činí druhou nejstarší v ČR dochovanou lokomotivu vůbec.

Otevření a provoz chomutovského železničního depozitáře NTM

5.6.
1.11.
Otevření a provoz chomutovského železničního depozitáře NTM

Národní technické muzeum již počtvrté na letní sezónu zpřístupňuje pro zájemce o železniční historii Železniční depozitář v Chomutově.

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Všichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, by si neměli nechat ujít prohlídku chomutovského železničního depozitáře, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.

Další aktuality

1.10.
2020
Oslavte svátek zvířat v Děčíně!

Oslavte svátek zvířat v Děčíně!

Severozápadní Čechy | Příroda
1.10.
2020
#světovéČesko a přehlídka slavných šikmých věží

#světovéČesko a přehlídka slavných šikmých věží

Severozápadní Čechy | Památky
21.9.
2020
Květy jiřinek ozdobí zámek Velké Březno

Květy jiřinek ozdobí zámek Velké Březno

Severozápadní Čechy | Památky
17.9.
2020
Mattoni 1/2Maraton v Ústí nad Labem se poběží již podesáté!

Mattoni 1/2Maraton v Ústí nad Labem se poběží již podesáté!

Severozápadní Čechy | Letní sporty