Úvod > Aktuality > Železniční depozitář technického muzea v Chomutově uvítá první letošní návštěvníky
Památky

Železniční depozitář technického muzea v Chomutově uvítá první letošní návštěvníky

  • Vydáno4. dubna 2023
Železniční depozitář Národního technického muzea, ve kterém je k vidění na 100 kolejových vozidel, bude v roce 2023 otevřen od 6. dubna do 29. října, většinou od pátku do neděle od 9 do 17 hodin a o státních svátcích. Mezi 26. červnem a 3. zářím bude depozitář otevřen od úterý do neděle. Všichni zájemci o dopravní techniku, dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, tak mohou navštívit prostory, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea. V Železničním depozitáři v Chomutově letos realizují opravu za účelem zkvalitnění prostoru pro uložení sbírky, pro návštěvníky tedy bude za snížené vstupné přístupná jen první polovina bývalého depa.

Největším lákadlem depozitáře jsou parní lokomotivy v čele s rychlíkovým „Albatrosem“ 498.106, který v srpnu 1964 vytvořil dosud nepřekonaný rekord parních lokomotiv tehdejších Československých státních drah rychlostí 162 km/h. Majestátní obdiv budí rovněž první poválečná lokomotiva 534.0301, kterou dodaly Škodovy závody už 22. prosince 1945, nebo tramvajová parní lokomotiva „Gartenau“ vyrobená v Linci roku 1887. Stranou pozornosti jistě nezůstane ani část kolekce salonních vozů NTM zastoupená v depozitáři vyhlídkovým salonním vozem Ústecko-teplické dráhy z roku 1900, jenž pochází ze smíchovské továrny F. Ringhoffera, nebo salonním vozem vyrobeným Kopřivnickou vozovkou v roce 1906 pro barona Adolpha Rothschilda.

Železniční depozitář ChomutovŽelezniční depozitář Národního technického muzea se nachází v sousedství areálu depa Českých drah v Chomutově. Přístup do oploceného areálu je možný pouze po značené trase z Černovické ulice z prostoru parkoviště nákupního centra Globus (směr Karlovy Vary). I v letošním roce se uskuteční několik doprovodných akcí ve spolupráci s Českými drahami. Zážitek z prohlídky železničních skvostů zpestří i panelová výstava o Františku Josefu Gerstnerovi, který byl významnou osobností vědy a techniky. Chomutovský rodák byl kartografem, astronomem, technikem a mechanikem, projektantem první koněspřežné dráhy, zakladatelem pražské polytechniky a jejím prvním ředitelem a profesorem, průkopníkem a propagátorem parních strojů a vizionářem v mnoha dalších oborech.


Depozitář v Chomutově je otevřen od 6. 4. do 29. 10. vždy od pátku do neděle, od 26. 6. do 3. 9. denně mimo pondělí a na podzim od 4. 9. do 29. 10. opět od pátku do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Vstupné stojí 150 Kč pro dospělé a pro důchodce či děti 100 Kč. Otevřeno bude i na všechny státní svátky.

Salonní vůz Ústecko-teplické dráhy i parní lokomotiva Donnersberg

železniční depozitářJedním z vozidel, umístěných v Železničním depozitáři NTM Chomutov, která jsou přímo spojena s historií železnice na Chomutovsku, je vyhlídkový salonní vůz Ústecko-teplické dráhy. Byl vyroben na zakázku polečností F. Ringhoffera v roce 1900 a využíván byl pro jízdy vedoucích představitelů společnosti, významných hostů a k inspekčním účelům.

S historií Ústecko-teplické dráhy je pevně svázán i jeden z nejcennějších exponátů v depozitáři – parní lokomotiva Donnersberg (ex ATE IIIa.18, ČSD 322.302), kterou tato společnost zakoupila u lokomotivky Hartmann v Saské Kamenici již v roce 1870, což z ní činí druhou nejstarší v ČR dochovanou lokomotivu vůbec. K vidění jsou tu ale i lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla teprve nedávno vyřazená z provozu u Českých drah.

Železniční depozitář Národního technického muzea v Chomutově

6.4.
29.10.
Železniční depozitář Národního technického muzea v Chomutově

Část depozitáře prochází rekonstrukcí, přesto se můžete těšit na unikátní historická vozidla.

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Všichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, by si neměli nechat ujít prohlídku chomutovského železničního depozitáře, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.

Další aktuality

Nejnavštěvovanější turistické cíle Ústeckého kraje: Podkrušnohorský zoopark, Památník Terezín a příroda Českého Švýcarska

Rodiny s dětmi tradičně láká rozlehlý zoopark v Chomutově. Památník Terezín připomíná období německé okupace, kdy se Terezín stal pro Židy z celé Evropy přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů. V Národním parku České Švýcarsko najdete unikátní přírodní skvosty Ústeckého kraje. Hřensko a jeho okolí se dočkalo nového začátku, nezapomenutelná místa Českého Švýcarska jsou opět přístupná – tak by se dala stručně charakterizovat obnova turistického ruchu po požáru v Národním parku České Švýcarsko. Někde se přírodní atraktivity již podařilo otevřít v plném rozsahu a některé oblasti na bezpečný pohyb turistů ještě čekají.
Ústecký kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Ústí nad Labem

Vyrazili jste do Ústí nad Labem na prázdniny, nebo ve městě žijete a rádi byste někam na výlet? Portál Kudy z nudy pro vás připravil výběr toho nejlepšího co v okolí krajské metropole najdete. Můžete navštívit hrady a zámky, projít se po naučných stezkách, nebo si pořádně zasportovat.
Ústecký kraj | Zážitky

Teplice zahajují lázeňskou sezónu

V pátek odpoledne a o víkendu 26. 5. až 28. 5. 2023 Teplice slavnostně zahajují již 869. lázeňskou sezónu. Všeobecně zvaná „Lázeňská“ je však v teplickém pojetí nenapodobitelným zážitkem, co do rozsahu i rozmanitosti. Obrovská párty pod širým nebem nenechá nikoho na pochybách, že je čas oslav a veselí. Místní, lázeňští hosté i turisté jako každý rok opět zaplní v tisících teplické ulice a parky, aby si užili nenapodobitelnou atmosféru.
Ústecký kraj | Lázně a wellness

Ve skanzenu Zubrnice si prohlédnete novou expozici o chmelařství

Chmel, který stavěl domy – tak zní název nové stálé expozice, kterou návštěvníci Muzea v přírodě Zubrnice mohou zhlédnout od letošní sezóny. Byla nainstalována na půdě zemědělské usedlosti čp. 61 a v autentickém prostoru tak představuje způsob práce s chmelem v okrajové části Úštěcké chmelařské oblasti.
Ústecký kraj | Životní styl

Sedm hradů a hrádků, kde žily tlupy loupeživých rytířů

Loupeživí rytíři bývají často hrdiny starých pověstí: většinou to s nimi nedopadne dobře, ale pro naše uši přes propast několika staletí jejich život plný dobrodružství a skrývání na osamělých hrádcích v hlubokých lesích vypadá velmi romanticky. Kde objevíte jejich doupata? Vybrali jsme volně přístupné hrady a hrádky, kam se můžete podívat kdykoliv. Někde by se prý daly najít poklady nedozírné ceny, po většině tlup ale zbyly jen pověsti.
Ústecký kraj | Památky

Romantické pískovcové skalní město Tiské stěny láká na jarní výlet

Tiské stěny vytváří ve výběžku CHKO Labské pískovce spolu s Rájeckými a Ostrovskými stěnami a Vysokým Sněžníkem atraktivní turistickou oblast, která je také vyhlášeným rájem horolezců. Pokud nevíte, kam na výlet, navštivte malebnou krajinu Tiských skal a poznejte místo plné bizarních pískovcových útvarů, ve kterém se natáčel film Letopisy Narnie.
Ústecký kraj | Příroda

Věda a historie není nuda: Masarykova zdymadla u Ústí nad Labem, jedno ze stovkových výročí roku 2023

Právě před sto lety v roce 1923 se u Ústí nad Labem začala stavět Masarykova zdymadla. Stavba největšího a nejmodernějšího vodního díla předválečného Československa trvala třináct let, po dokončení dokonce šlo o největší stavbu svého druhu v Evropě. Zdymadlo si můžete prohlédnout shora, zdola z řeky, a dokonce přes něj vede i turistická trasa.
Ústecký kraj | Památky

Všechny podoby nového cirkusu ožijí v Praze a Chomutově na Cirkusu Base

Centrum pro nový cirkus postaví na pražské Ladronce a chomutovském hřišti u Městského parku cirkusovou vesničku Cirkus Base. Kulturně-vzdělávací projekt, který vzniká ve spolupráci s cirkusovou školou Trondheim kulturskole, představí nový cirkus a jeho disciplíny veřejnosti. Jedinečná akce tak nabídne ve veřejném prostoru dětem i dospělým široké spektrum zaměření – novocirkusová představení, workshopy žonglování, pozemní i vzdušné akrobacie, provazochodectví, parkouru i školní lekce projektu TěloCIRK, který zpestřuje hodiny tělocviku cirkusovými prvky. V průběhu tří týdnů se odehrají i čtyři premiéry českých novocirkusových souborů. Stožáry šapitó se vztyčí v Chomutově od 5. do 13. května a v Praze od 20. května do 2. června.
Ústecký kraj | Kultura