!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Železniční depozitář technického muzea v Chomutově uvítá první letošní návštěvníky
Železniční depozitář technického muzea v Chomutově uvítá první letošní návštěvníky
"> "> "> ">
Památky

Železniční depozitář technického muzea v Chomutově uvítá první letošní návštěvníky

Vydáno 3. června 2021
Železniční depozitář Národního technického muzea, ve kterém je k vidění na 100 kolejových vozidel, bude v roce 2021 otevřen od 4. června a v červenci a srpnu se mohou návštěvníci těšit na rozšířenou otevírací dobu - bude otevřeno každý den kromě pondělí. Všichni zájemci o dopravní techniku, dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, tak mohou navštívit prostory, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.

Největším lákadlem depozitáře jsou parní lokomotivy v čele s rychlíkovým „Albatrosem“ 498.106, který v srpnu 1964 vytvořil dosud nepřekonaný rekord parních lokomotiv tehdejších Československých státních drah rychlostí 162 km/h. Majestátní obdiv budí rovněž první poválečná lokomotiva 534.0301, kterou dodaly Škodovy závody už 22. prosince 1945, nebo tramvajová parní lokomotiva „Gartenau“ vyrobená v Linci roku 1887. Stranou pozornosti jistě nezůstane ani část kolekce salonních vozů NTM zastoupená v depozitáři vyhlídkovým salonním vozem Ústecko-teplické dráhy z roku 1900, jenž pochází ze smíchovské továrny F. Ringhoffera, nebo salonním vozem vyrobeným Kopřivnickou vozovkou v roce 1906 pro barona Adolpha Rothschilda.

Železniční depozitář ChomutovŽelezniční depozitář Národního technického muzea se nachází v sousedství areálu depa Českých drah v Chomutově. Přístup do oploceného areálu je možný pouze po značené trase z Černovické ulice z prostoru parkoviště nákupního centra Globus (směr Karlovy Vary). I v letošním roce se uskuteční několik doprovodných akcí ve spolupráci s Českými drahami.

Depozitář v Chomutově je otevřen od 4. 6. do 4. 7. vždy od pátku do neděle, od 6. 7. do 5. 9. denně mimo pondělí a na podzim od 10. 9. do 31. 10. opět od pátku do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Vstupné stojí 110 Kč pro dospělé a pro důchodce či děti 70 Kč. Otevřeno bude i na všechny státní svátky.
 

Salonní vůz Ústecko-teplické dráhy i parní lokomotiva Donnersberg

železniční depozitářJedním z vozidel, umístěných v Železničním depozitáři NTM Chomutov, která jsou přímo spojena s historií železnice na Chomutovsku, je vyhlídkový salonní vůz Ústecko-teplické dráhy. Byl vyroben na zakázku polečností F. Ringhoffera v roce 1900 a využíván byl pro jízdy vedoucích představitelů společnosti, významných hostů a k inspekčním účelům.

S historií Ústecko-teplické dráhy je pevně svázán i jeden z nejcennějších exponátů v depozitáři – parní lokomotiva Donnersberg (ex ATE IIIa.18, ČSD 322.302), kterou tato společnost zakoupila u lokomotivky Hartmann v Saské Kamenici již v roce 1870, což z ní činí druhou nejstarší v ČR dochovanou lokomotivu vůbec.

Novým přírůstkem letošního roku (2021) je posunovací akumulátorová lokomotiva Ringhoffer č. 2, vyrobená v roce 1916 pro potřeby posunu na vlečce Ringhofferových závodů na Smíchově.

Otevření a provoz chomutovského železničního depozitáře NTM

4.6.
31.10.
Otevření a provoz chomutovského železničního depozitáře NTM

Národní technické muzeum otevírá na letní sezónu své pobočky, které jsou oblíbeným cílem prázdninových výletů.

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Všichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, by si neměli nechat ujít prohlídku chomutovského železničního depozitáře, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.