Úvod > Aktuality > Černí baroni lákají na zámek Zelená Hora v Nepomuku
Zážitky

Černí baroni lákají na zámek Zelená Hora v Nepomuku

Vydáno 6. července 2020
Zámek, který proslavila především kniha Černí baroni, nabízí řadu důvodů k návštěvě. Původně hrad, později přestavěný na zámek, vlastnila celá řada významných rodů. Od Švamberků přes Šternberky a Martinice až po Colloredo-Mansfeldy a Auerspergy. Nocovalo na něm i několik známých historických osobností, jako například František Josef I. se svou chotí známou jako Sissi, Josef II. nebo třeba Marie Terezie. Avšak hlavním letním lákadlem jsou letos opět Černí baroni. Slavný snímek se tady natáčel na motivy stejnojmenné knihy Miloslava Švandrlíka.
Zelená HoraZámek, známý mimo jiné díky románu Miroslava Švandrlíka Černí baroni, se letos poprvé trvale otevře zvídavým návštěvníků. Obdivovat můžete po celé léto jak samotný zámek s jeho bohatou historií, tak i novou výstavu Černí baroni, která vychází ze stejnojmenného a právě na Zelené Hoře zfilmovaného románu Miloslava Švandrlíka. Celý areál zdobí velkoformátové fotografie z filmu a nápisy typu „Plány revanšistů zhatí naši vepři boubelatí“. Pod zámkem, na místě, kde se tyto scény skutečně natáčely, narazíte dokonce na skutečné živé vepře. Otevřeno je každý pátek, sobotu a neděli od 10 do 19 hodin, a to až do 30. srpna.
 
Zelená HoraNa špatném stavu zámku, který se v posledních letech postupně opravoval, se podepsala armáda. Po roce 1939 byli v zámku nejdříve němečtí, pak čeští vojáci, za jejich pobytu památka značně chátrala. Zbyly jen pozůstatky kdysi honosných interiérů v některých pokojích – dřevěné obložení, kazetový strop či krb z červeného mramoru.

Zámek zažil po revoluci, kdy byl navrácen do majetku obce Klášter, několik víkendových otevření. Akce vždy proběhly s mimořádnou návštěvností, což svědčí o zájmu a pozornosti, kterou právem charismatická dominanta kraje přitahuje.
Zámek Zelená Hora – místo nálezu Rukopisu zelenohorského

Zámek Zelená Hora – místo nálezu Rukopisu zelenohorského

Jednou z dominant Nepomucka je Zámek Zelená Hora, který byl postaven na místě původně z husitských válek opevněného vrchu, po skončení husitských válek pak hradu, který vystavěl Hynek Krušina ze Švamberka. V současné době je zámek uzavřen.

Město Nepomuk – rodiště sv. Jana Nepomuckého

Město Nepomuk – rodiště sv. Jana Nepomuckého

Rodištěm sv. Jana Nepomuckého je město s příznačným názvem Nepomuk na západě ČR. Díky řadě historických památek patří k vyhledávaným turistickým cílům.

Další aktuality

16.9.
2021
Festival minipivovarů v Plzni nabídne vynikající piva

Festival minipivovarů v Plzni nabídne vynikající piva

Plzeňsko a Český les | Gurmánská turistika
14.9.
2021
Užijte si pivní podzim v Plzni

Užijte si pivní podzim v Plzni

Plzeňsko a Český les | Gurmánská turistika