Úvod > Aktuality > Zdraví na cestách

Zdraví na cestách

  • Vydáno1. dubna 2010
Zdraví je to hlavní, co by si měl každý přát a především, co by si měl každý chránit. Jak se tedy chovat při výletech a putováních nejen po České republice, aby cestování našemu zdraví prospívalo? Abychom předešli možným zdravotním rizikům při našich cestách a abychom si z našich cest nepřivezli nežádoucí suvenýry v podobě různých chorob, měli bychom o své zdraví při cestách správně pečovat.

Několik základních doporučení:

  • Oblečení na cesty volit podle odpovídajícího počasí a plánovaným aktivitám, vhodnější je oblečení složené z více vrstev, které lze podle změny situace odkládat či oblékat.
  • Při svých cestách respektovat svoji kondici a nepřepínat síly. Fyzickou zátěž zvyšovat postupně. Při delších pobytech se sportovní aktivitou naplánovat i odpočinek (tradičně se třetí den pobytu doporučuje alespoň půl dne odpočinkový program).
  • Dodržovat základní hygienická pravidla – před jídlem a po toaletě si důsledně mýt ruce (existují plátková mýdla, tekutá mýdla, osvěžující ubrousky v cestovním balení). Porce jídla je možné připravit malé na způsob jednohubky, aby je bylo možné jíst pomocí párátka (např. ovoce a zelenina nakrájené na malé kousky, dětské kulaté piškoty) – to je vhodné zvláště pro menší děti, kterým čisté ruce dlouho nevydrží.
  • Jídlo na cestu volit takové, které se rychle nekazí  – trvanlivé salámy, konzervy, ovoce a zelenina, sušené ovoce, sušenky, (nevhodné jsou např. měkké salámy). Dbát i na správné zabalení jídla, abychom zabránili množení bakterií (vhodnější jsou např. papírové ubrousky a sáčky, než mikrotenová folie a igelit).
  • Jíst pouze omyté ovoce a zeleninu (a to i v případě, že je loupeme).
  • I při cestování dbát na správný pitný režim, tj. pravidelný a dostatečný přísun tekutin. Myslet na to, že v případě sportovních aktivit nebo v horkých dnech se potřeba přísunu tekutin zvyšuje.
  • Zajistit si dostatečnou ochranu před sluncem (pokrývka hlavy, opalovací krémy, sluneční brýle).
  • Při provozování jakéhokoliv sportu nepodceňovat ochranné pomůcky (helmy, chrániče kloubů,…).
  • Nedotýkat se neznámých zvířat.

Doporučený minimální obsah příruční cestovní lékárničky:
- pravidelně užívané léky
- pro alergiky předepsané léky proti alergické reakci
- prostředky tišící reakci po štípnutí hmyzem
- léky proti cestovní nevolnosti
- léky proti bolesti hlavy
- dezinfekční prostředek
- pružné obinadlo, obvaz
- náplast
- opalovací krém, balzám na rty s UV filtrem
- pinzeta
- nůžky

Vybavení cestovní lékárničky je nutné přizpůsobit konkrétní cestě, její délce, náročnosti a předpokládaným aktivitám. Při delších cestách je vhodné přibalit ještě léky pro případ žaludečních a střevních potíží, léky na snižování teploty a teploměr.