Úvod > Aktuality > Zdraví na cestách
Zdraví na cestách

Zdraví na cestách

  • Vydáno1. dubna 2010
Zdraví je to hlavní, co by si měl každý přát a především, co by si měl každý chránit. Jak se tedy chovat při výletech a putováních nejen po České republice, aby cestování našemu zdraví prospívalo? Abychom předešli možným zdravotním rizikům při našich cestách a abychom si z našich cest nepřivezli nežádoucí suvenýry v podobě různých chorob, měli bychom o své zdraví při cestách správně pečovat.

Několik základních doporučení:

  • Oblečení na cesty volit podle odpovídajícího počasí a plánovaným aktivitám, vhodnější je oblečení složené z více vrstev, které lze podle změny situace odkládat či oblékat.
  • Při svých cestách respektovat svoji kondici a nepřepínat síly. Fyzickou zátěž zvyšovat postupně. Při delších pobytech se sportovní aktivitou naplánovat i odpočinek (tradičně se třetí den pobytu doporučuje alespoň půl dne odpočinkový program).
  • Dodržovat základní hygienická pravidla – před jídlem a po toaletě si důsledně mýt ruce (existují plátková mýdla, tekutá mýdla, osvěžující ubrousky v cestovním balení). Porce jídla je možné připravit malé na způsob jednohubky, aby je bylo možné jíst pomocí párátka (např. ovoce a zelenina nakrájené na malé kousky, dětské kulaté piškoty) – to je vhodné zvláště pro menší děti, kterým čisté ruce dlouho nevydrží.
  • Jídlo na cestu volit takové, které se rychle nekazí  – trvanlivé salámy, konzervy, ovoce a zelenina, sušené ovoce, sušenky, (nevhodné jsou např. měkké salámy). Dbát i na správné zabalení jídla, abychom zabránili množení bakterií (vhodnější jsou např. papírové ubrousky a sáčky, než mikrotenová folie a igelit).
  • Jíst pouze omyté ovoce a zeleninu (a to i v případě, že je loupeme).
  • I při cestování dbát na správný pitný režim, tj. pravidelný a dostatečný přísun tekutin. Myslet na to, že v případě sportovních aktivit nebo v horkých dnech se potřeba přísunu tekutin zvyšuje.
  • Zajistit si dostatečnou ochranu před sluncem (pokrývka hlavy, opalovací krémy, sluneční brýle).
  • Při provozování jakéhokoliv sportu nepodceňovat ochranné pomůcky (helmy, chrániče kloubů,…).
  • Nedotýkat se neznámých zvířat.

Doporučený minimální obsah příruční cestovní lékárničky:
- pravidelně užívané léky
- pro alergiky předepsané léky proti alergické reakci
- prostředky tišící reakci po štípnutí hmyzem
- léky proti cestovní nevolnosti
- léky proti bolesti hlavy
- dezinfekční prostředek
- pružné obinadlo, obvaz
- náplast
- opalovací krém, balzám na rty s UV filtrem
- pinzeta
- nůžky

Vybavení cestovní lékárničky je nutné přizpůsobit konkrétní cestě, její délce, náročnosti a předpokládaným aktivitám. Při delších cestách je vhodné přibalit ještě léky pro případ žaludečních a střevních potíží, léky na snižování teploty a teploměr.

Další aktuality

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.
Kultura

Užijte si výzvy pro milovníky hor a polykače kilometrů na kole i pěšky!

Závody, při nichž jde o zdolání co největšího množství vrcholů v co nejkratším čase, zvládnou jen lidé se skvělou fyzičkou a dobrým tréninkem. Na portálu Kudy z nudy ale najdete i pohodové akce, na kterých sice budete v centru dění, ale rozhodně se nemusíte uštvat. Jedná se o individuální závody, které si můžete rozvrhnout podle svých schopností, jak vám bude libo.
Letní sporty

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?
Kultura

10 tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.
Životní styl

Využijte na své cyklodovolené služeb s certifikací Cyklisté vítáni

Cykloturistická nabídka v Česku dokáže uspokojit všechny typy milovníků cyklistiky, od milovníků silniční cyklisty přes výletníky a pohodové cykloturisty až po rodinky s dětmi a seniory nebo adrenalinové bikery. Cyklisté vítáni je celonárodní certifikační systém, který z pohledu cyklistů prověřuje nabídku a vybavenost stravovacích a ubytovacích služeb, kempů a turistických cílů. Certifikace obsahuje standardy srovnatelné se systémy, které můžete znát z jiných evropských zemí, například Bett & Bike v Německu nebo RADfreundliche Betriebe v Rakousku. Nabídku perfektního zázemí a služeb pro cykloturisty již od roku 2005 rozvíjí Nadace Partnerství.
Letní sporty

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

20 tipů, kam v Česku za exotikou

Užijte si světové zážitky v Česku! Utéct od každodenní rutiny a starostí a užít si nevšední exotické zážitky můžete i u nás doma. Máme pro vás 20 skvělých tipů na exotické zážitky jako z druhé půlky zeměkoule, které prožijete je přímo u nás doma. Vydejte se za světovým zážitkem třeba už dnes!
Příroda

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Čarodějnické pohádky na zámku Úsov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky