Úvod > Aktuality > Zdarma a výhodně Pardubickým krajem
Zdarma a výhodně Pardubickým krajem
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Zdarma a výhodně Pardubickým krajem

  • Vydáno4. července 2022
Pardubický kraj slibuje spousty zážitků. Ať už se sem vypravíte sami, s rodinou, partnerem nebo partou kamarádů, poradíme vám, kde nabízejí výhodné balíčky, rodinné anebo bezplatné vstupné – zkrátka jak si užijete Východní Čechy levněji a bez průvanu v peněžence.
Jedním z oblíbených měst Pardubického kraje je Chrudim, město loutkářských tradickostelem Nanebevzetí Panny Marie a hezký okolím. Pro výletníky tu připravili dvoudenní vstupenku, která za zvýhodněnou cenu nabízí prohlídku tří chrudimských muzeí – Muzea loutkářských kultur v renesančním Mydlářovském domě, Muzea barokních soch a Regionálního muzea. Neváhejte a vezměte s sebou děti: ke vstupence totiž zdarma získáte nejenom tištěného průvodce, ale také mapu pro hru, spojenou s honbou za pokladem. Kdo splní všechny úkoly, získá všechny klíče a dojde až do cíle, smí odemknout chrudimský poklad a odhalit jeho tajemství.
 

Přírodou východních Čech

Jižně od Chrudimi zve k procházkám pěšky nebo vyjížďkám na kole komplex lesů Podhůra. Síť turistických tras, cyklostezek a hipostezek doplňuje venkovní tělocvična a zdarma přístupná rozhledna Bára, volně přístupné jsou rovněž vyhlídková věž Na Chlumu a Kočičí hrádek. Za zvýhodněné rodinné vstupné lze navštívit Muzeum starokladrubských koní v budově zvané Švýcárna – to už budete jen kousek od Slatiňan, ale přesto pořád v lese. Zkrátka na Podhůře můžete strávit celý den a na nudu rozhodně nebudete mít čas.

Mezi přírodní lákadla Pardubického kraje patří také geopark Železné hory se zříceninou hradu Lichnice, jejíž součástí je rozhledna, s přehradou Seč a volně přístupnou zříceninou hradu Oheb. Za symbolické vstupné (a zvýhodněné rodinné) se podíváte například do Muzea Berlova vápenka s expozicí vápenictví u Třemošnice.
Anebo vás lákají Toulovcovy maštale a nekonečné množství skalních soutěsek a krásných zákoutí? Rozhledny Terezka a Borůvka nabízejí rodinné vstupné, samotné Maštale jsou volně přístupné – podobně jako Bohdanečské rybníkyptačí pozorovatelnou, naučná stezka Zemská brána lemující nejkrásnější úsek Divoké Orlice anebo Ždárské vrchy, o něž se Pardubický kraj dělí s krajem Vysočina.
 

Zadarmo či se slevou do hradů, zámků a skanzenů

Na výhodné vstupné láká také Muzeum v přírodě Vysočina, tedy skanzen Veselý Kopec a památková rezervace BetlémHlinskuexpozicí masopustních obchůzek a masek z Hlinecka: celé léto až do začátku září je tu bezplatně otevřeno vždy první čtvrtek v měsíci (v roce 2022 tedy 7. července, 4. srpna a 1. září).

Se slevou se podíváte také do interiérů zámku Litomyšl (zdarma je přístupná velká část Zámeckého návrší, zámecké i Klášterní zahrady), do hradu Litice nad Orlicí, zámku Slatiňany a na hrad Kunětická hora. Rodinné vstupné pak nabízejí například zámek Choltice s expozicí věnovanou vodníkům a černému divadlu, zámek Nové Hrady (zdarma jsou přístupné zahrady), zámek Pardubice a hrad Svojanov. Volně přístupné jsou zámecká zahrada v Kostelci nad Orlicí či zříceniny hradu Lanšperk, hradu Žampach a tvrze Svojšice.
 

Kam se výhodně podíváte s dětmi?

S Rodinným pasem se se slevou podíváte do Afrického muzea Emila HolubaHolicích, výhodnější rodinné vstupné nabízí také Keltský skanzen Nasavrky, Muzeum řemeselLetohradě anebo Vojenské muzeum Králíky. Jeho prohlídku můžete spojit s výletem do horského resortu Dolní Morava, který nabízí nejrůznější zvýhodněné balíčky. Kdo se ubytuje přímo v obci Dolní Morava, může navíc čerpat výhody karty Sněžníkpass

S dětmi se můžete také vypravit na putování po Hřebečských důlních stezkách, vyšplhat na bezplatně přístupnou rozhlednu na Strážném vrchu a za ušetřené peníze si koupit jízdenku na Mladějovskou úzkokolejku; svezení je spojené s prohlídkou rozsáhlého průmyslového muzea. Zdarma je přístupný také zámecký park v Častolovicích, na který navazuje obora s jelínky sika Dybowského a bílými daňky. U zámku v nedalekých Doudlebech nad Orlicí můžete navštívit zookoutek Babiččin dvoreček.
 

Další zážitky a zajímavosti pro levnou dovolenou

  • Hledáte další tipy pro dovolenou, která by vás nestála moc peněz? Vyberte si z desítek dalších tipů, plných dobrodružství a nových zážitků.
  • Zdarma je celá řada zajímavých akcí, najdete je v našem kalendáři. Co si užít třeba Toulovcovy prázdninové pátkyLitomyšli? Tradiční celoprázdninový festival pohádek a koncertů probíhá každý pátek a na všechny akce je vstupné dobrovolné.
Nejnavštěvovanější místa Pardubického kraje: Stezka v oblacích a další zážitky na Dolní Moravě

Nejnavštěvovanější místa Pardubického kraje: Stezka v oblacích a další zážitky na Dolní Moravě

Nejnavštěvovanější místa Pardubického kraje nabízejí skvělé příběhy i zážitky najdete na Dolní Moravě. Vyšplhejte na Stezku v oblacích na Dolní Moravě, projděte se expozicemi a parkem zámku Slatiňany nebo se přijeďte se do seznámit se zajímavou historií hradu Svojanov.

Dovolená s dětmi – Pardubický kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Pardubický kraj – 5denní program

V pětidenním programu vám Pardubický kraj nabídne kousek od všech svých krás: poznáte půvabnou lidovou architekturu i tradice loutkářství, vaše děti se budou „bát“ v nefalšovaném pekle, v horách si užijete báječné výhledy i trochu adrenalinu. A samozřejmě nesmí chybět regionální gastronomická specialita, voňavé medové perníky.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: novinky v turistické nabídce

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: novinky v turistické nabídce

Turistická nabídka novinek posledních let je mimořádně bohatá. Pokud rádi navštěvujete místa, o kterých zatím tolik lidí neví, která byla dlouho zavřená a teprve nedávno se nově vyloupla do krásy, udělá vám následující výčet velkou radost – a možná zároveň čáru přes rozpočet, protože bude potřeba překopat plány na další výlet či dovolenou.

Objevujte Krkonoše z Janských Lázní

Objevujte Krkonoše z Janských Lázní

Janské Lázně v srdci Krkonošského národního parku už dávno nejsou jen městem vyhledávaným kvůli léčebným procedurám. V průběhu času se z něj stalo špičkové středisko, kam s oblibou jezdí milovníci letních i zimních sportů. Janské Lázně jsou díky své poloze na úpatí Černé hory ideálním východiskem k hřebenovým túrám.

Karavanem po Pardubickém kraji: za dobrodružstvím a adrenalinem na Dolní Moravu

Karavanem po Pardubickém kraji: za dobrodružstvím a adrenalinem na Dolní Moravu

Míříte do Pardubického kraje a hledáte místo, kde se vaše děti zaručeně nebudou nudit? Vsaďte na rekreační oblast Dolní Morava pod Kralickým Sněžníkem, kam můžete za zábavou vyrazit celoročně. Své si tu najdou rodiny s dětmi, milovníci adrenalinu i historie.

Emil Holub – nejznámější český cestovatel

Emil Holub – nejznámější český cestovatel

Dr. Emil Holub (7. října 1847 Holice – 21. února 1902 Vídeň) procestoval jižní Afriku, zasloužil se o zpřesnění map a o objev skalních maleb Sanů (Křováků). Doktor Holub byl člověk vzdělaný, pracovitý, s obrovskými ideály. Jako první zakreslil podrobnou mapu Viktoriiných vodopádů a jako jediný vytvořil detailní etnografickou studii původních kmenů oblastí jižní Afriky.

#světovéČesko a Pardubický kraj

#světovéČesko a Pardubický kraj

Region prosluněných luk a řek, rybníků, historických vodních kanálů, renesančních zámků a medových perníků je také rájem koní: jednoho má ve znaku město Pardubice, kde se už přes sto let jezdí Velká pardubická, k prohlídkám zve několik hřebčínů.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Králický Sněžník

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Králický Sněžník

Králický Sněžník (1424 m) je skvělé místo: užijí si ho ti, kteří mají rádi hory bez lidí i lovci zážitků a zábavy. Co vás tu čeká? Království ticha a větru, daleké výhledy, vylepšené několika rozhlednami, krásná a neporušená příroda, bystřiny odvádějící vodu všemi směry do tří moří nebo síť naučných a značených stezek pro pěší i cyklisty. A také osamělé kamenné slůně, symbol pohoří Králický Sněžník, pramen řeky Moravy, a v údolí pod Sněžníkem Dolní Morava, horský resort se zážitkovými parky, sjezdovkami, Stezkou v oblacích a řadou dalších atrakcí.

Výlet za výhledy i historií Orlických hor

Výlet za výhledy i historií Orlických hor

Výlet vhodný i pro vyznavače jedné stopy vás zavede z muzea řemesel v Letohradu k rozhledně na Suchém vrchu a přes Červenovodské sedlo do vojenského muzea v Králíkách, na státní hranici s Polskem a okolo přehrady Pastviny, kde se lze v horkém dni osvěžit, zpět do Letohradu.

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Pardubický kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Pardubický kraj

Na vaši pozornost se těší řada neobjevených míst v Pardubickém kraji. Vypravte se s cestovatelem Emilem Holubem po stopách jeho afrických expedic do muzea v Holicích, prozkoumejte Keltský skanzen v Nasavrkách, poznejte těžký život pašeráků a celníků v zajímavém muzeu v Králíkách a projděte se také rozsáhlými podzemními sály dělostřelecké tvrze Bouda.

Pardubicko voní perníkem a koňmi

Pardubicko voní perníkem a koňmi

Tady začíná takzvaný zlatý pruh země české, zahrnující nejúrodnější části Polabí; je to kraj prosluněných luk a vznešených listnatých parků, důstojných řek, starých kanálů a malebných rybníků, jejichž břehy jsou plné kvítí a ptačího zpěvu. Všechno zdejší štěstí se veze na koňském hřbetě a voní po medu a skořici. Projděte si trasu Velké pardubické včetně Taxisova příkopu s odborným výkladem, vydejte se za perníkem a ježibabou nebo do nejstaršího hřebčína na světě.

Znáte Nové Hrady, Boží dům, Versailles a Schönbrunn v jednom?

Znáte Nové Hrady, Boží dům, Versailles a Schönbrunn v jednom?

Jednou z obcí, která si letos připomíná půlkulaté výročí, jsou Nové Hrady. První zmínky pocházejí z roku 1293, kdy se osadě říkalo půvabným jménem Boží dům. Stejně se občas říkalo i zdejšímu gotickému hradu, ovšem pro rokokové reprezentativní sídlo to už neplatí. Vítejte v Nových Hradech!

Když milujete východní Čechy: koně s puncem UNESCO, vojenské pevnosti a nejdelší bobová dráha

Když milujete východní Čechy: koně s puncem UNESCO, vojenské pevnosti a nejdelší bobová dráha

Letní novinkou východních Čech je zařazení hřebčína v Kladrubech na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Přijeďte se seznámit s chovem ceremoniálních kočárových koní a zajeďte si zároveň na Stezku v oblacích a novou bobovou dráhu na Dolní Moravě nebo do některé z vojenských pevností.