Úvod > Aktuality > Zdarma a výhodně Pardubickým krajem
Zážitky

Zdarma a výhodně Pardubickým krajem

  • Vydáno4. července 2022
Poslechněte si audio verzi článku
Pardubický kraj slibuje spousty zážitků. Ať už se sem vypravíte sami, s rodinou, partnerem nebo partou kamarádů, poradíme vám, kde nabízejí výhodné balíčky, rodinné anebo bezplatné vstupné – zkrátka jak si užijete Východní Čechy levněji a bez průvanu v peněžence.
Jedním z oblíbených měst Pardubického kraje je Chrudim, město loutkářských tradickostelem Nanebevzetí Panny Marie a hezký okolím. Pro výletníky tu připravili dvoudenní vstupenku, která za zvýhodněnou cenu nabízí prohlídku tří chrudimských muzeí – Muzea loutkářských kultur v renesančním Mydlářovském domě, Muzea barokních soch a Regionálního muzea. Neváhejte a vezměte s sebou děti: ke vstupence totiž zdarma získáte nejenom tištěného průvodce, ale také mapu pro hru, spojenou s honbou za pokladem. Kdo splní všechny úkoly, získá všechny klíče a dojde až do cíle, smí odemknout chrudimský poklad a odhalit jeho tajemství.
 

Přírodou východních Čech

Jižně od Chrudimi zve k procházkám pěšky nebo vyjížďkám na kole komplex lesů Podhůra. Síť turistických tras, cyklostezek a hipostezek doplňuje venkovní tělocvična a zdarma přístupná rozhledna Bára, volně přístupné jsou rovněž vyhlídková věž Na Chlumu a Kočičí hrádek. Za zvýhodněné rodinné vstupné lze navštívit Muzeum starokladrubských koní v budově zvané Švýcárna – to už budete jen kousek od Slatiňan, ale přesto pořád v lese. Zkrátka na Podhůře můžete strávit celý den a na nudu rozhodně nebudete mít čas.

Mezi přírodní lákadla Pardubického kraje patří také geopark Železné hory se zříceninou hradu Lichnice, jejíž součástí je rozhledna, s přehradou Seč a volně přístupnou zříceninou hradu Oheb. Za symbolické vstupné (a zvýhodněné rodinné) se podíváte například do Muzea Berlova vápenka s expozicí vápenictví u Třemošnice.
Anebo vás lákají Toulovcovy maštale a nekonečné množství skalních soutěsek a krásných zákoutí? Rozhledny Terezka a Borůvka nabízejí rodinné vstupné, samotné Maštale jsou volně přístupné – podobně jako Bohdanečské rybníkyptačí pozorovatelnou, naučná stezka Zemská brána lemující nejkrásnější úsek Divoké Orlice anebo Ždárské vrchy, o něž se Pardubický kraj dělí s krajem Vysočina.
 

Zadarmo či se slevou do hradů, zámků a skanzenů

Na výhodné vstupné láká také Muzeum v přírodě Vysočina, tedy skanzen Veselý Kopec a památková rezervace BetlémHlinskuexpozicí masopustních obchůzek a masek z Hlinecka: celé léto až do začátku září je tu bezplatně otevřeno vždy první čtvrtek v měsíci (v roce 2022 tedy 7. července, 4. srpna a 1. září).

Se slevou se podíváte také do interiérů zámku Litomyšl (zdarma je přístupná velká část Zámeckého návrší, zámecké i Klášterní zahrady), do hradu Litice nad Orlicí, zámku Slatiňany a na hrad Kunětická hora. Rodinné vstupné pak nabízejí například zámek Choltice s expozicí věnovanou vodníkům a černému divadlu, zámek Nové Hrady (zdarma jsou přístupné zahrady), zámek Pardubice a hrad Svojanov. Volně přístupné jsou zámecká zahrada v Kostelci nad Orlicí či zříceniny hradu Lanšperk, hradu Žampach a tvrze Svojšice.
 

Kam se výhodně podíváte s dětmi?

S Rodinným pasem se se slevou podíváte do Afrického muzea Emila HolubaHolicích, výhodnější rodinné vstupné nabízí také Keltský skanzen Nasavrky, Muzeum řemeselLetohradě anebo Vojenské muzeum Králíky. Jeho prohlídku můžete spojit s výletem do horského resortu Dolní Morava, který nabízí nejrůznější zvýhodněné balíčky. Kdo se ubytuje přímo v obci Dolní Morava, může navíc čerpat výhody karty Sněžníkpass

S dětmi se můžete také vypravit na putování po Hřebečských důlních stezkách, vyšplhat na bezplatně přístupnou rozhlednu na Strážném vrchu a za ušetřené peníze si koupit jízdenku na Mladějovskou úzkokolejku; svezení je spojené s prohlídkou rozsáhlého průmyslového muzea. Zdarma je přístupný také zámecký park v Častolovicích, na který navazuje obora s jelínky sika Dybowského a bílými daňky. U zámku v nedalekých Doudlebech nad Orlicí můžete navštívit zookoutek Babiččin dvoreček.
 

Další zážitky a zajímavosti pro levnou dovolenou

  • Hledáte další tipy pro dovolenou, která by vás nestála moc peněz? Vyberte si z desítek dalších tipů, plných dobrodružství a nových zážitků.
  • Zdarma je celá řada zajímavých akcí, najdete je v našem kalendáři. Co si užít třeba Toulovcovy prázdninové pátkyLitomyšli? Tradiční celoprázdninový festival pohádek a koncertů probíhá každý pátek a na všechny akce je vstupné dobrovolné.
Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Pardubický kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Pardubický kraj

Na vaši pozornost se těší řada neobjevených míst v Pardubickém kraji. Vypravte se s cestovatelem Emilem Holubem po stopách jeho afrických expedic do muzea v Holicích, prozkoumejte Keltský skanzen v Nasavrkách, poznejte těžký život pašeráků a celníků v zajímavém muzeu v Králíkách a projděte se také rozsáhlými podzemními sály dělostřelecké tvrze Bouda. V Institutu Paměti národa v Pardubicích se nechejte unášet vyprávěním pamětníků doplněným o projekce, netradiční efekty na pomezí hry, filmu a rozšířené reality. Naplánujte si výlet na unikátní zámek Moravská Třebová, do muzea českého karosářství ve Vysoké Mýtě a rozhlédněte se po kraji z rozhledny Suchý vrch.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Králický Sněžník

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Králický Sněžník

Králický Sněžník (1424 m) je skvělé místo: užijí si ho ti, kteří mají rádi hory bez lidí i lovci zážitků a zábavy. Co vás tu čeká? Království ticha a větru, daleké výhledy, vylepšené několika rozhlednami, krásná a neporušená příroda, bystřiny odvádějící vodu všemi směry do tří moří nebo síť naučných a značených stezek pro pěší i cyklisty. A také osamělé kamenné slůně, symbol pohoří Králický Sněžník, pramen řeky Moravy, a v údolí pod Sněžníkem Dolní Morava, horský resort se zážitkovými parky, sjezdovkami, Stezkou v oblacích a řadou dalších atrakcí.

Nejnavštěvovanější turistické cíle Pardubického kraje: Sky Bridge 721, Stezka v oblacích a další zážitky na Dolní Moravě

Nejnavštěvovanější turistické cíle Pardubického kraje: Sky Bridge 721, Stezka v oblacích a další zážitky na Dolní Moravě

Nejnavštěvovanější místa Pardubického kraje nabízející skvělé příběhy i zážitky najdete na Dolní Moravě. Vyšplhejte na Stezku v oblacích na Dolní Moravě, projděte se po Sky Bridge 721, zavítejte do expozic a zahrad zámku Litomyšl nebo se přijeďte seznámit se zajímavou historií hradu Svojanov.

Znáte Nové Hrady, Boží dům, Versailles a Schönbrunn v jednom?

Znáte Nové Hrady, Boží dům, Versailles a Schönbrunn v jednom?

Jednou z obcí, která si letos připomíná půlkulaté výročí, jsou Nové Hrady. První zmínky pocházejí z roku 1293, kdy se osadě říkalo půvabným jménem Boží dům. Stejně se občas říkalo i zdejšímu gotickému hradu, ovšem pro rokokové reprezentativní sídlo to už neplatí. Vítejte v Nových Hradech!

Když milujete východní Čechy: koně s puncem UNESCO, vojenské pevnosti a nejdelší bobová dráha

Když milujete východní Čechy: koně s puncem UNESCO, vojenské pevnosti a nejdelší bobová dráha

Letní novinkou východních Čech je zařazení hřebčína v Kladrubech na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Přijeďte se seznámit s chovem ceremoniálních kočárových koní a zajeďte si zároveň na Stezku v oblacích a novou bobovou dráhu na Dolní Moravě nebo do některé z vojenských pevností.

Kalendář 2023: Pardubické závodiště zahajuje sezónu a zve nejen na závody

Kalendář 2023: Pardubické závodiště zahajuje sezónu a zve nejen na závody

Dostihové závodiště v Pardubicích je pojem nejen v Česku, ale i v zahraničí. Na celou sezonu si připravilo celou řadu akcí jak pro dostihové nadšence, tak i pro rodiny s dětmi. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na tipy, kdy vyrazit do města perníku na výlet.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: novinky v turistické nabídce

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: novinky v turistické nabídce

Turistická nabídka novinek posledních let je mimořádně bohatá. Pokud rádi navštěvujete místa, o kterých zatím tolik lidí neví, která byla dlouho zavřená a teprve nedávno se nově vyloupla do krásy, udělá vám následující výčet velkou radost – a možná zároveň čáru přes rozpočet, protože bude potřeba překopat plány na další výlet či dovolenou.

Dovolená s dětmi – Pardubický kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Pardubický kraj – 5denní program

V pětidenním programu vám Pardubický kraj nabídne kousek od všech svých krás: poznáte půvabnou lidovou architekturu i tradice loutkářství, vaše děti se budou „bát“ v nefalšovaném pekle, v horách si užijete báječné výhledy i trochu adrenalinu. A samozřejmě nesmí chybět regionální gastronomická specialita, voňavé medové perníky.

Objevujte Krkonoše z Janských Lázní

Objevujte Krkonoše z Janských Lázní

Janské Lázně v srdci Krkonošského národního parku už dávno nejsou jen městem vyhledávaným kvůli léčebným procedurám. V průběhu času se z něj stalo špičkové středisko, kam s oblibou jezdí milovníci letních i zimních sportů. Janské Lázně jsou díky své poloze na úpatí Černé hory ideálním východiskem k hřebenovým túrám.

Karavanem po Pardubickém kraji: za dobrodružstvím a adrenalinem na Dolní Moravu

Karavanem po Pardubickém kraji: za dobrodružstvím a adrenalinem na Dolní Moravu

Míříte do Pardubického kraje a hledáte místo, kde se vaše děti zaručeně nebudou nudit? Vsaďte na rekreační oblast Dolní Morava pod Kralickým Sněžníkem, kam můžete za zábavou vyrazit celoročně. Své si tu najdou rodiny s dětmi, milovníci adrenalinu i historie.

Emil Holub – nejznámější český cestovatel

Emil Holub – nejznámější český cestovatel

Dr. Emil Holub (7. října 1847 Holice – 21. února 1902 Vídeň) procestoval jižní Afriku, zasloužil se o zpřesnění map a o objev skalních maleb Sanů (Křováků). Doktor Holub byl člověk vzdělaný, pracovitý, s obrovskými ideály. Jako první zakreslil podrobnou mapu Viktoriiných vodopádů a jako jediný vytvořil detailní etnografickou studii původních kmenů oblastí jižní Afriky.

#světovéČesko a Pardubický kraj

#světovéČesko a Pardubický kraj

Region prosluněných luk a řek, rybníků, historických vodních kanálů, renesančních zámků a medových perníků je také rájem koní: jednoho má ve znaku město Pardubice, kde se už přes sto let jezdí Velká pardubická, k prohlídkám zve několik hřebčínů.

Výlet za výhledy i historií Orlických hor

Výlet za výhledy i historií Orlických hor

Výlet vhodný i pro vyznavače jedné stopy vás zavede z muzea řemesel v Letohradu k rozhledně na Suchém vrchu a přes Červenovodské sedlo do vojenského muzea v Králíkách, na státní hranici s Polskem a okolo přehrady Pastviny, kde se lze v horkém dni osvěžit, zpět do Letohradu.

Další aktuality

Objevte životní příběh cestovatele Emila Holuba v Holicích

Slavný cestovatel, holický rodák Dr. Emil Holub, podnikal ve druhé polovině 19. století objevné cesty do Afriky. Nejprve sám, později společně se svou manželkou Růženou. V neuvěřitelně těžkých podmínkách získával poznatky, které jsou dodnes ceněny po celém světě. Ač je to dávno, je dodnes symbolem českých cestovatelů. V holickém muzeu objevíte moderní expozici, kterou navrhl architekt a divadelník David Vávra. Ta se věnuje Emilu Holubovi, jeho sbírkám a africké přírodě. Přijďte se podívat! Ve městě se první říjnový týden slaví Holubovy Holice.
Pardubický kraj | Kultura

Velká pardubická v Pardubicích bude vrcholem dostihové sezóny

Nejstarší a nejtěžší dostih kontinentální Evropy, již 133. Velká pardubická s Českou pojišťovnou, se poběží v neděli 8. října 2023. Na jejím startu by mělo stát 18 koní z Česka, Slovenska, ale také Francie či Irska. Největší pozornost startovní listiny přitahují dva koně – dvanáctiletý Talent, který zvítězil předloni a loňský vítěz devítiletý hnědák Mr Spex.
Pardubický kraj | Letní sporty

České značky: ETA, spolehlivý parťák vašich domácností

V roce 2023 společnost ETA oslavila krásných 80 let. Vysavače, fény, žehličky, varné plotýnky nebo mixéry byly celou tu dobu součástí našich domácností! Pojďte s námi zavzpomínat a nahlédnout do kuchyní našich babiček, jestli tam takový zapomenutý poklad někde neleží!
Pardubický kraj | Kultura

Nenechejte si ujít Tlačenici perníku se svatým Václavem

Již tradičně se ve státní svátek svatého Václava sjíždějí do Perníkové chaloupky pod hradem Kunětická hora u Pardubic malí i velcí návštěvníci, aby si v rámci Svatováclavské tlačenice perníku sami mohli zkusit vytlačit, vykrojit a upéci staročeský perníček – třeba právě ten s motivem českého krále.
Pardubický kraj | Památky

V sobotu si užijete Loutkohrátky na Betlémě

V sobotu 23. září zamíří do památkové rezervace Betlém v Hlinsko opět loutky z Muzea loutkařských kultur v Chrudimi. Součástí programu Loutkohrátky na Betlémě jsou workshopy, kdy si malí i velcí návštěvníci budou moci na 4 stanovištích vyrobit vlastního maňáska či prstovou loutku z papíru.
Pardubický kraj | Památky

Užijte si poslední týdny nabitého letního provozu na Dolní Moravě

Podzim se kvapně přiblížil a horské kopce na Dolní Moravě se brzy vybarví. Ale ještě do konce října si můžete užít zážitky, za kterými mířili lidé po celé léto. Pak se hory začnou připravovat na další skvělou zimní sezónu. Využijte proto posledních týdnů letního provozu a vychutnejte si dolnomoravské babí léto. Co všechno nabízí?
Pardubický kraj | Zážitky

Veselým Kopcem zazní klapot vodního mlýna i tkalcovského stavu

Dvoudenní program s názvem Mlynáři a sekerníci je připraven na víkend 16. – 17. září 2023 v areálu Veselého Kopce. Vždy od 9:30 do 16:30 hodin můžete vidět v chodu veselokopecké technické památky na vodní pohon. V rámci komentovaných prohlídek s tkalcem Josefem Fidlerem, které začínají po oba dva dny v 10:30 a 14:00 hodin, můžete navštívit také novou stálou expozici Len na Veselém Kopci v usedlosti Pilných čp. 4.
Pardubický kraj | Památky

Přijeďte si užít zábavné odpoledne Kladruby naruby v Národním hřebčíně

Národní hřebčín Kladruby nad Labem připravil na sobotu 16. září 2023 bohatý program, který se snaží přiblížit chov starokladrubských koní nejširší veřejnosti. Pátý ročník akce Kladruby naruby nabídne odpoledne plné zábavy ale i poučení se odehraje na závodišti v Kladrubech nad Labem. Zábavnou formou představí význam Národního hřebčína a hodnoty krajiny zapsané na seznam na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Pardubický kraj | Zážitky