ÚvodAktualityZdarma a výhodně Pardubickým krajem
Zážitky

Zdarma a výhodně Pardubickým krajem

  • 4. července 2022
Poslechněte si audio verzi článku
Pardubický kraj slibuje spousty zážitků. Ať už se sem vypravíte sami, s rodinou, partnerem nebo partou kamarádů, poradíme vám, kde nabízejí výhodné balíčky, rodinné anebo bezplatné vstupné – zkrátka jak si užijete Východní Čechy levněji a bez průvanu v peněžence.
Jedním z oblíbených měst Pardubického kraje je Chrudim, město loutkářských tradickostelem Nanebevzetí Panny Marie a hezký okolím. Pro výletníky tu připravili dvoudenní vstupenku, která za zvýhodněnou cenu nabízí prohlídku tří chrudimských muzeí – Muzea loutkářských kultur v renesančním Mydlářovském domě, Muzea barokních soch a Regionálního muzea. Neváhejte a vezměte s sebou děti: ke vstupence totiž zdarma získáte nejenom tištěného průvodce, ale také mapu pro hru, spojenou s honbou za pokladem. Kdo splní všechny úkoly, získá všechny klíče a dojde až do cíle, smí odemknout chrudimský poklad a odhalit jeho tajemství.
 

Přírodou východních Čech

Jižně od Chrudimi zve k procházkám pěšky nebo vyjížďkám na kole komplex lesů Podhůra. Síť turistických tras, cyklostezek a hipostezek doplňuje venkovní tělocvična a zdarma přístupná rozhledna Bára, volně přístupné jsou rovněž vyhlídková věž Na Chlumu a Kočičí hrádek. Za zvýhodněné rodinné vstupné lze navštívit Muzeum starokladrubských koní v budově zvané Švýcárna – to už budete jen kousek od Slatiňan, ale přesto pořád v lese. Zkrátka na Podhůře můžete strávit celý den a na nudu rozhodně nebudete mít čas.

Mezi přírodní lákadla Pardubického kraje patří také geopark Železné hory se zříceninou hradu Lichnice, jejíž součástí je rozhledna, s přehradou Seč a volně přístupnou zříceninou hradu Oheb. Za symbolické vstupné (a zvýhodněné rodinné) se podíváte například do Muzea Berlova vápenka s expozicí vápenictví u Třemošnice.
Anebo vás lákají Toulovcovy maštale a nekonečné množství skalních soutěsek a krásných zákoutí? Rozhledny Terezka a Borůvka nabízejí rodinné vstupné, samotné Maštale jsou volně přístupné – podobně jako Bohdanečské rybníkyptačí pozorovatelnou, naučná stezka Zemská brána lemující nejkrásnější úsek Divoké Orlice anebo Ždárské vrchy, o něž se Pardubický kraj dělí s krajem Vysočina.
 

Zadarmo či se slevou do hradů, zámků a skanzenů

Na výhodné vstupné láká také Muzeum v přírodě Vysočina, tedy skanzen Veselý Kopec a památková rezervace BetlémHlinskuexpozicí masopustních obchůzek a masek z Hlinecka: celé léto až do začátku září je tu bezplatně otevřeno vždy první čtvrtek v měsíci (v roce 2022 tedy 7. července, 4. srpna a 1. září).

Se slevou se podíváte také do interiérů zámku Litomyšl (zdarma je přístupná velká část Zámeckého návrší, zámecké i Klášterní zahrady), do hradu Litice nad Orlicí, zámku Slatiňany a na hrad Kunětická hora. Rodinné vstupné pak nabízejí například zámek Choltice s expozicí věnovanou vodníkům a černému divadlu, zámek Nové Hrady (zdarma jsou přístupné zahrady), zámek Pardubice a hrad Svojanov. Volně přístupné jsou zámecká zahrada v Kostelci nad Orlicí či zříceniny hradu Lanšperk, hradu Žampach a tvrze Svojšice.
 

Kam se výhodně podíváte s dětmi?

S Rodinným pasem se se slevou podíváte do Afrického muzea Emila HolubaHolicích, výhodnější rodinné vstupné nabízí také Keltský skanzen Nasavrky, Muzeum řemeselLetohradě anebo Vojenské muzeum Králíky. Jeho prohlídku můžete spojit s výletem do horského resortu Dolní Morava, který nabízí nejrůznější zvýhodněné balíčky. Kdo se ubytuje přímo v obci Dolní Morava, může navíc čerpat výhody karty Sněžníkpass

S dětmi se můžete také vypravit na putování po Hřebečských důlních stezkách, vyšplhat na bezplatně přístupnou rozhlednu na Strážném vrchu a za ušetřené peníze si koupit jízdenku na Mladějovskou úzkokolejku; svezení je spojené s prohlídkou rozsáhlého průmyslového muzea. Zdarma je přístupný také zámecký park v Častolovicích, na který navazuje obora s jelínky sika Dybowského a bílými daňky. U zámku v nedalekých Doudlebech nad Orlicí můžete navštívit zookoutek Babiččin dvoreček.
 

Další zážitky a zajímavosti pro levnou dovolenou

  • Hledáte další tipy pro dovolenou, která by vás nestála moc peněz? Vyberte si z desítek dalších tipů, plných dobrodružství a nových zážitků.
  • Zdarma je celá řada zajímavých akcí, najdete je v našem kalendáři. Co si užít třeba Toulovcovy prázdninové pátkyLitomyšli? Tradiční celoprázdninový festival pohádek a koncertů probíhá každý pátek a na všechny akce je vstupné dobrovolné.
Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Pardubický kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Pardubický kraj

Na vaši pozornost se těší řada neobjevených míst v Pardubickém kraji. Vypravte se s cestovatelem Emilem Holubem po stopách jeho afrických expedic do muzea v Holicích, prozkoumejte zámek Nasavrky, poznejte těžký život pašeráků a celníků v zajímavém muzeu v Králíkách a seznamte se s historií také v Městském muzeu Žamberk. V Institutu Paměti národa v Pardubicích se nechejte unášet vyprávěním pamětníků doplněným o projekce, netradiční efekty na pomezí hry, filmu a rozšířené reality. Naplánujte si výlet do Vojenského muzea Lichkov nebo na unikátní zámek Moravská Třebová, do muzea českého karosářství ve Vysoké Mýtě a rozhlédněte se po kraji z rozhledny Suchý vrch.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Králický Sněžník

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Králický Sněžník

Králický Sněžník (1424 m) je skvělé místo: užijí si ho ti, kteří mají rádi hory bez lidí i lovci zážitků a zábavy. Co vás tu čeká? Království ticha a větru, daleké výhledy, vylepšené několika rozhlednami, krásná a neporušená příroda, bystřiny odvádějící vodu všemi směry do tří moří nebo síť naučných a značených stezek pro pěší i cyklisty. A také osamělé kamenné slůně, symbol pohoří Králický Sněžník, pramen řeky Moravy, a v údolí pod Sněžníkem Dolní Morava, horský resort se zážitkovými parky, sjezdovkami, Stezkou v oblacích a řadou dalších atrakcí.

Nejnavštěvovanější turistické cíle Pardubického kraje: Sky Bridge 721, Stezka v oblacích a další zážitky na Dolní Moravě

Nejnavštěvovanější turistické cíle Pardubického kraje: Sky Bridge 721, Stezka v oblacích a další zážitky na Dolní Moravě

Nejnavštěvovanější místa Pardubického kraje nabízející skvělé příběhy i zážitky najdete na Dolní Moravě. Vyšplhejte na Stezku v oblacích na Dolní Moravě, projděte se po Sky Bridge 721, zavítejte do expozic na pardubickém zámku anebo se projeďte na Mamutí horské dráze.

Znáte Nové Hrady, Boží dům, Versailles a Schönbrunn v jednom?

Znáte Nové Hrady, Boží dům, Versailles a Schönbrunn v jednom?

Jednou z obcí, která si letos připomíná půlkulaté výročí, jsou Nové Hrady. První zmínky pocházejí z roku 1293, kdy se osadě říkalo půvabným jménem Boží dům. Stejně se občas říkalo i zdejšímu gotickému hradu, ovšem pro rokokové reprezentativní sídlo to už neplatí. Vítejte v Nových Hradech!

Když milujete východní Čechy: koně s puncem UNESCO, vojenské pevnosti a nejdelší visutý most

Když milujete východní Čechy: koně s puncem UNESCO, vojenské pevnosti a nejdelší visutý most

Přijeďte se seznámit s chovem ceremoniálních kočárových koní do hřebčína v Kladrubech, který patří spolu se zdejší krajinou na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO! Vynechat nemůžete ani Stezku v oblacích, bobovou dráhu a visutou lávku Sky Bridge 721 na Dolní Moravě nebo do některou z mnoha legendárních vojenských pevností.

Kalendář 2024: Pardubické závodiště se připravuje na sezonu a zve nejen na závody

Kalendář 2024: Pardubické závodiště se připravuje na sezonu a zve nejen na závody

Dostihové závodiště v Pardubicích je pojem nejen v Česku, ale i v zahraničí. Na celou sezonu si připravilo celou řadu akcí jak pro dostihové nadšence, tak i pro rodiny s dětmi. V letošní sezoně Pardubické závodiště počítá s deseti dostihovými dny. Běhat se bude od dubna do začátku listopadu ve víceméně tradičních termínech. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na tipy, kdy vyrazit do města perníku na výlet.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: novinky v turistické nabídce

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: novinky v turistické nabídce

Turistická nabídka novinek posledních let je mimořádně bohatá. Pokud rádi navštěvujete místa, o kterých zatím tolik lidí neví, která byla dlouho zavřená a teprve nedávno se nově vyloupla do krásy, udělá vám následující výčet velkou radost – a možná zároveň čáru přes rozpočet, protože bude potřeba překopat plány na další výlet či dovolenou.

Dovolená s dětmi – Pardubický kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Pardubický kraj – 5denní program

V pětidenním programu vám Pardubický kraj nabídne kousek od všech svých krás: poznáte půvabnou lidovou architekturu i tradice loutkářství, vaše děti se budou „bát“ v nefalšovaném pekle, v horách si užijete báječné výhledy i trochu adrenalinu. A samozřejmě nesmí chybět regionální gastronomická specialita, voňavé medové perníky.

Objevujte Krkonoše z Janských Lázní

Objevujte Krkonoše z Janských Lázní

Janské Lázně v srdci Krkonošského národního parku už dávno nejsou jen městem vyhledávaným kvůli léčebným procedurám. V průběhu času se z něj stalo špičkové středisko, kam s oblibou jezdí milovníci letních i zimních sportů. Janské Lázně jsou díky své poloze na úpatí Černé hory ideálním východiskem k hřebenovým túrám.

Karavanem po Pardubickém kraji: za dobrodružstvím a adrenalinem na Dolní Moravu

Karavanem po Pardubickém kraji: za dobrodružstvím a adrenalinem na Dolní Moravu

Míříte do Pardubického kraje a hledáte místo, kde se vaše děti zaručeně nebudou nudit? Vsaďte na rekreační oblast Dolní Morava pod Kralickým Sněžníkem, kam můžete za zábavou vyrazit celoročně. Své si tu najdou rodiny s dětmi, milovníci adrenalinu i historie.

Emil Holub – nejznámější český cestovatel

Emil Holub – nejznámější český cestovatel

Dr. Emil Holub (7. října 1847 Holice – 21. února 1902 Vídeň) procestoval jižní Afriku, zasloužil se o zpřesnění map a o objev skalních maleb Sanů (Křováků). Doktor Holub byl člověk vzdělaný, pracovitý, s obrovskými ideály. Jako první zakreslil podrobnou mapu Viktoriiných vodopádů a jako jediný vytvořil detailní etnografickou studii původních kmenů oblastí jižní Afriky.

#světovéČesko a Pardubický kraj

#světovéČesko a Pardubický kraj

Region prosluněných luk a řek, rybníků, historických vodních kanálů, renesančních zámků a medových perníků je také rájem koní: jednoho má ve znaku město Pardubice, kde se už přes sto let jezdí Velká pardubická, k prohlídkám zve několik hřebčínů.

Výlet za výhledy i historií Orlických hor

Výlet za výhledy i historií Orlických hor

Výlet vhodný i pro vyznavače jedné stopy vás zavede z muzea řemesel v Letohradu k rozhledně na Suchém vrchu a přes Červenovodské sedlo do vojenského muzea v Králíkách, na státní hranici s Polskem a okolo přehrady Pastviny, kde se lze v horkém dni osvěžit, zpět do Letohradu.

Další aktuality

Na Veselém kopci bude veselo: chystá se Veselokopecký jarmark

V sobotu 20. a v neděli 21. července se v době od 9:00 do 17:00 v areálu Veselého Kopce u Hlinska uskuteční oblíbený Veselokopecký jarmark. Ten byl jeden z prvních pořadů, které se v areálu před desítkami let poprvé uskutečnil – v letošním roce je to již 39. ročník v 50leté historii muzea. Pozvání k účasti přijali vybraní lidoví výrobci z celé České republiky, včetně výrobců oceněných titulem Nositel tradice České republiky nebo Nositel Tradice Pardubického kraje.
17. červenec 2024 8:00
Památky, Pardubický kraj

Tajemství Ďáblovy bible: kdy vznikla, kdo ji napsal a kde si ji prohlédnete?

Codex gigas neboli Ďáblova bible, největší ručně psaná kniha na světě, je od července 2024 k vidění v Městském muzeu Žamberk. Přijeďte se podívat do stálé expozice a seznamte se s jedinečným příběhem díla, u jehož zrodu prý stál samotný ďábel. Nejvěrnější maketa Codexu Gigas, jaká kdy byla zhotovena, se stala hlavním exponátem ve zcela novém a moderním prostoru muzea, který připomíná historii žamberských knihařů.
16. červenec 2024 14:00
Kultura, Pardubický kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat v Pardubickém kraji

Písníky s příjemnými plážemi, tiché zatopené lomy na kámen s chladnou vodou, přehrady i populární akvaparky a koupaliště – taková je nabídka oblíbených koupacích míst v Pardubickém kraji. Udělejte si hezký den a vyrazte za slunečními paprsky k vodě!
15. červenec 2024 12:00
Letní sporty, Pardubický kraj

V Pardubicích se sešli nejlepší hráči šachu, deskových her i křížovek

Od 11. do 28. července 2024 hostí Pardubice mezinárodní festival šachu a her. Festival se skládá z několika desítek turnajů v různých hrách – např. šachy, bridž, scrabble, mariáš, piškvorky, poker, sudoku a luštění křížovek. Hlavních šachových turnajů by se mělo zúčastnit zhruba 4 500 hráčů z 43 zemí.
11. červenec 2024 11:00
Zážitky, Pardubický kraj

Král Vladislav Jagellonský bude pasovat rytíře na hradě Kunětická hora

Král Vladislav Jagellonský, cestující z Prahy do Uher, navštíví v neděli 14. 7. 2024 na Kunětické hoře svého rádce, pana Viléma z Pernštejna. V 11:00, 13:30, 15:00 a 16:30 může veřejnost zhlédnout kostýmované výklady vedené formou dialogu dvou historických postav – krále Vladislava Jagellonského a nejvyššího hofmistra Království českého Viléma II. z Pernštejna. Výklady budou spojeny s ceremonií pasování návštěvníků na rytíře.
11. červenec 2024 9:44
Zážitky, Pardubický kraj

Toulovcovy prázdninové pátky v Litomyšli jsou opět ve znamení pohody a dobré nálady

Také se vám zdá, že o prázdninách letí čas tak nějak rychleji? V Litomyšli se koná už 26. celoprázdninový festival pohádek a koncertů na Toulovcově náměstí. Prázdniny v Litomyšli jsou nyní opět ve znamení pohádek, folkových koncertů a hlavně dobré nálady. Program pro malé i velké bude probíhat každý pátek od 5. července do 30. srpna 2024.
4. červenec 2024 8:00
Zážitky, Pardubický kraj

Celníci a pašeráci: poznejte bývalé celnice jako hotely či zajímavá muzea

Na hranicích už dnes celníky nepotkáte, zato mnoho zajímavých muzeí, památníků a rozhleden ano. Ve Valticích, Králíkách nebo Rozvadově se například dozvíte, co a jak se pašovalo a jak celníci pašované předměty hledali. Pozveme vás ale i do jiných celnic: víte, že v jedné najdete hotel a v dalších zajímavé expozice, třeba o životě a službě na hranicích? Nechybí ani neobvyklý simulátor plavby na voru.
29. červen 2024 10:26
Památky, Pardubický kraj

Chrudim bude sedm dní patřit loutkám

Více než sto loutkových představení pro dětské i dospělé diváky, semináře, dílny pro veřejnost, přednášky a koncerty nabízí letošní festival Loutkářská Chrudim, který začíná v pátek 28. června a končí ve čtvrtek 4. července 2024. Kromě bohatého programu můžete dopoledne v ulicích potkat klauny a herce z improvizačního divadla Paleťáci, odpoledne pak členku skupiny Gaja Yritis na chůdách či žonglující a také performerky z interaktivní instalace Hemžení.
27. červen 2024 22:10
Kultura, Pardubický kraj