Úvod > Aktuality

Aktuality celá ČR

Romantická výjížďka kočárem taženým koňmi, dobrodružná plavba Labským kaňonem, vyhlídkový let horkovzdušným balónem nebo nostalgická jízda parním vlakem křížem krážem po Čechách i Moravě. Výletní plavby a jízdy potěší celou rodinu a navíc se dozvíte spoustu nových informací o dávno zapomenutých nádražích, historických lokomotivách a tramvajích, parnících, přívozech i moderních lodích. V naší nejobsáhlejší nabídce máme desítky zajímavých tipů na výletní plavby a jízdy, vyberte si tu svoji a hurá za dobrodružstvím, adrenalinem i romantikou.

Kam vyrazit s dětmi na Mikuláše? Přinášíme přehled akcí v Praze i mimo ni

Marně byste v Česku hledali město, které nepořádá mikulášský program. Svátek svatého Mikuláše letos připadá na úterý 5. prosince, oslavy se konají na náměstích, na hradech i zámcích, ale i ve vlaku a tajemném podzemí. Připravili jsme pro vás přehled zajímavých tematických akcí na které můžete vyrazit.
Praha | Zážitky

Na Máchově jezeře si užijete adventní plavby

Společnost Regata Máchovo jezero připravila na každou adventní neděli sérii Adventních plaveb, při kterých na vás na palubě lodě Máj dýchne ta správná vánoční atmosféra. Čaj a svařené víno nebo grog jsou samozřejmostí a jsou v ceně lodního lístku. Stačí se jen teple obléknout a vyrazit, čeká na vás nezapomenutelných 60 minut na vodě!
Liberecký kraj | Zážitky

Kde si užijete adventní plavby se svařákem?

Nápad vydat se na zimní výlet na lodi sice možná zní zvláštně, ale adventní plavby dodají pošmourným zimním dnům správný nádech romantiky. Romantické výhledy umocní i šálek horkého punče, čaje nebo svařáku... A kde všude si plavby vychutnáte? Tak například v Praze, Olomouci nebo v Českém Krumlově.
Zážitky

Zima na kolejích: kam se můžete vypravit na výlet vlakem po celý rok?

S koncem léta utichá provoz výletních vlaků, vláčků a parních lokomotiv, což ale neznamená, že by milovníci drážních výletů museli sedět až do jara doma! Existují tratě, které jsou krásné a v provozu po celý rok – někde vás po nich svezou České dráhy, jinde soukromí dopravci. Kam se nechat unášet vláčkem do dáli vám napoví Kudy z nudy.
Zážitky

Lanovky na českých horách prochází podzimní údržbou

Začátkem listopadu prochází většina našich lanovek pravidelnou podzimní údržbou, aby pak mohla sloužit dál v zimní sezóně. Nejvíce lanovek se v těchto dnech zastavilo v Krkonoších, technici se ale věnují i dalším lanovým drahám například na Šumavě, v Ústí nad Labem či na Ještědu. Přehled lanovek, které jsou nyní „na odpočinku“, ale i těch, které jezdí beze změn, vám přináší portál Kudy z nudy.
Zážitky

Poslední víkend s párou vás čeká v Lužné u Rakovníka

V sobotu 28. a v neděli 29. října 2023 máte poslední možnost svézt se parním vlakem do železničního muzea v Lužné u Rakovníka, kde bude probíhat zajímavý program, který potěší malé i velké návštěvníky. S párou se můžete svézt v sobotu i v neděli mezi Lužnou a Řevničovem a mezi Lužnou a Rakovníkem.
Středočeský kraj | Zážitky

Ukončení sezóny na zubačce proběhne už tento víkend

Ozubnicové vlaky u příležitosti zakončení sezóny vyjedou už v sobotu 28. září 2023. Těšit se můžete na zvláštní vlaky na jediné české ozubnicové trati i historický autobus. Ty bude mezi Tanvaldem a Harrachovem tvořit historický motorový M240.056 „Singrovka“, vozy Balm a nedávno zrekonstruovaná ozubnicová lokomotiva T426.003 „Rakušanka“. Budete odbaveni historickými lepenkovými jízdenkami i průvodčími v historických uniformách.
Liberecký kraj | Zážitky

Železniční muzeum v Lužné u Rakovníka zve na setkání Bardotek

O víkendu 7. a 8. října 2023 se v našem největším železničním muzeu v Lužné u Rakovníka uskuteční setkání Bardotek, tedy historických motorových lokomotiv vyráběných v letech 1964 až 1971 v ČKD Praha. Na točně se bude konat jejich komentovaná přehlídka a v sobotu se můžete zúčastnit ranního a večerního focení. Po oba dny pojedou do Lužné zvláštní vlaky vedené Bardotkou z Prahy a Mostu a svézt se s nimi můžete i po okolí Lužné.
Středočeský kraj | Zážitky

Naše nejkrásnější nádraží: Českou republikou po železnici

Cestování vlakem je populární, romantické a má své kouzlo. Pro někoho je důležité to, že rozsáhlá železniční síť spojuje všechny konce naší země a cestování je jednoduché, jiní zase ocení architekturu a nostalgii starých nádraží. Na Kudy z nudy jsme pro vás vybrali krásná a zajímavá nádraží, která stojí za pozornost. Některá znáte ze soutěže Nejkrásnější nádraží, jiná zase z filmů či seriálů, a další třeba jako místa, kam jezdíte na dovolenou nebo na výlet. Nejlepší překvapení jsou pak ta, která zatím neznáte – a navíc vám poradíme, kam se můžete podívat v okolí!
Zážitky

Svatý Václav přijede do Mladé Boleslavi za volantem veteránů

Den svatého Václava, patrona českých zemí, se slaví různě. V Mladé Boleslavi svátek české státnosti pojali tak, jak to umí nejlépe – do ulic vyrazí desítky automobilů. Historická auta vyjedou na 21. Svatováclavskou jízdu ve čtvrtek 28. září 2023 v 9:30 hodin.
Středočeský kraj | Zážitky

Národní den železnice hostí letos Bohumín

Zářijové oslavy svátku železničářů vyvrcholí letos v sobotu 23. září Národním dnem železnice, který se bude konat v Bohumíně. Program pro všechny fanoušky vlaků a světa na kolejích láká na prohlídku desítek kusů historické i moderní železniční techniky, nostalgické jízdy a na velkolepou světelnou show. Na doslech houkání lokomotiv bude ve stejný den slavit městská knihovna své stoleté výročí.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Vyjeďte si parníkem na Mělník

Přemýšlíte, kam vyrazit v neděli? Pokud vás láká dobrodružství na lodi, vyzkoušejte netradiční výlet do Mělníka. Parníky z Prahy do Mělníka jezdí jen čtyřikrát během roku, ovšem tato plavba je letos již poslední! Proto neváhejte, naloďte se na palubu a vydejte se poznávat krásy české vlasti z lodní paluby.
Středočeský kraj | Zážitky