Úvod > Aktuality

Aktuality Jihomoravský kraj

Vyberte si organizované výlety a exkurze z naší bohaté nabídky a načerpejte zajímavé informace z nejrůznějších oblastí. Zajímá vás historie, chemie, kriminalistika, věda a technika, zvířata, lidová řemesla nebo slavné vynálezy? Chcete vědět, jak se vaří dobré pivo, vlastnoručně si zkusit potisk plátna technikou sítotisku nebo poznat práci českých sklářů opravdu zblízka? Organizované výlety a exkurze jsou vhodné pro jednotlivce, rodiny i skupiny a jsou proto skvělým tipem na školní výlety. Pobaví, naučí a rozhodně nenudí.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Jihomoravský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Tradiční zimní prohlídky Mikulova můžete absolvovat se šálkem svařeného vína

Turistické informační centrum Mikulov pořádá opět od 10. listopadu 2022 až do března 2023 oblíbené zimní prohlídky města Mikulova se šálkem svařeného vína. Za doprovodu místních průvodců se seznámíte s historií města, zavítáte do zámeckého sklepení s obřím sudem a do židovské čtvrti. Přijďte si vychutnat zimní atmosféru starobylého Mikulova.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Zážitková trasa Po stopách Nagela ve Sloupsko-šošůvských jeskyních je to pravé pro dobrodruhy!

Rozsáhlý komplex domů, chodeb a podzemních propastí vytvořený ve dvou patrech, ležící na severním okraji Moravského krasu u městečka Sloup je významným nalezištěm koster jeskynní fauny (medvědi, lvi, hyeny). Pro dobrodružně naladěné návštěvníky je ve Sloupsko-šošůvských jeskyních otevřena zážitková trasa, která je vedená spodními patry jeskyní. V některých úsecích je možný pohyb pouze plazením. Trasa nazvaná Po stopách Nagela je vhodná i pro zdatné děti starší 10 let. Nezapomeňte se ale na ní předem objednat.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Na Vranovské přehradě se chystají víkendové plavby

Vydejte se o víkendu 7. a 8. května do Vranova nad Dyjí, kde se budou konat májové plavby po přehradě. Loď vypluje dvakrát denně, vždy v 10:00 a 13:30 z nástupiště č. 1 a 2 u hráze Vranovské přehrady.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mikulov... tak trochu jiná zima aneb projděte se městem s vůní svařeného vína

Turistické informační centrum Mikulov pořádá až do konce března 2022 zimní prohlídky města Mikulova se šálkem svařeného vína. Za doprovodu místních průvodců se seznámíte s historií města, uvidíte zámecké sklepení s obřím sudem a projdete si židovskou čtvrť. Cena za procházku po Mikulově včetně šálku svařeného vína pro zahřátí je 190 korun. Své místo ve skupině si nezapomeňte rezervovat v informačním centru alespoň dva dny před požadovaným termínem.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Máte vadu zraku, ale neradi nosíte brýle? Pak pravděpodobně používáte jeden z nejvýznamnějších českých vynálezů: kontaktní čočky. Jejich otcem je Otto Wichterle. Je to ale trochu smutný příběh. Nadaný vědec vyrobil první čočky o Vánocích roku 1961 doma za pomoci stavebnice Merkur patřící jeho dětem. Vynález si nechal řádně patentovat, ale v tehdejším Československu nenašel využití a patent odkoupili Američané. Nasaďte čočky nebo brýle a jeďte se podívat na originál čočkostroje z Merkuru profesora Wichterleho, který je vystaven v pražském Národním technickém muzeu. Slavných chemiků je u nás ale daleko víc – Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý či Gabriela Basařová.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Napoleon opět zaútočí u Slavkova, přijďte si připomenout bitvu Tří císařů

Dupot koní, výstřely z děl a stovky vojáků z celé Evropy. Jihomoravský Slavkov se koncem listopadu a začátkem prosince 2019 promění v bitevní pole a připomene návštěvníkům důležité okamžiky proslulé bitvy Tří císařů. Hlavními body programu budou sobotní bitevní ukázka pod kopcem Santon (14:00) u obce Tvarožná, za účasti cca 1000 vojáků v dobových uniformách, 60 koní a 15 děl, a nedělní pietní akt na Mohyle míru u obce Prace, místě nejtěžších bojů bitvy Tří císařů (12:00).
Jihomoravský kraj | Zážitky

Znojemské kulturní léto oživí Playáda, rytířský turnaj a letní kino

Znojemské kulturní léto, které probíhá od 5. 7. do 25. 8. 2019 nabízí i letos bohatý program, který zpestří místním i návštěvníkům města jejich společenské vyžití. Najdete v něm koncerty, letní kino nebo novinky v podobě Hradebních pondělků a Playády. V srpnu se můžete těšit na tradiční Slavnosti okurek a festival Znojmo žije divadlem.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Bez strašidel a s vínem jsou noční prohlídky zámku v Mikulově

Turistické informační centrum Mikulov tradičně pořádá prázdninové prohlídky města Mikulova. Za doprovodu místních průvodců se seznámíte s historií města, průvodci vás zavedou do zámeckého sklepení s obřím sudem, provedou vás židovskou čtvrtí a navštívíte i vinný sklep.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Noční prohlídky hradu Bítova s upíry vás dostanou tajemnou atmosféru

Prohlídky za šera či po setmění bývají dobrodružné i romantické, a když vás provázejí nejrůznější hradní či zámecké přízraky, tak i strašidelné. Portál Kudy z nudy nabízí celou řadu akcí za šera i za tmy s neobvyklými průvodci. Noční prohlídky hradu Bítov s názvem Prokletí rodu Waldorffů se budou konat už 4. a 5. srpna.
Jihomoravský kraj | Zážitky

V Mikulově poznejte historii nejznámějších rabínů Moravy

Město Mikulov bylo po staletí centrem Židů na Moravě a sídlil v něm od 16. století i zemský rabín. Většina z předních moravských rabínů je pohřbena na židovském hřbitově v Mikulově. K nejslavnějším duchovním patřil Mordechaj Benet (1753 až 1829). Za svého života byl považován za svatého muže a pro údajnou schopnost uzdravovat se mu říkalo zázračný rabín. Ve výčtu mikulovských rabínů nechybí ani ten nejslavnější – rabín Löw, neboli Jehuda Löw ben Becalel. Je spojován hlavně s Prahou. Jako moravský zemský rabín působil v Mikulově přes 20 let. Pak odešel do Prahy, kde vznikla legenda, že stvořil člověka z hlíny Golema. Podle pověstí jej nepohřbil na půdě pražské Staronové synagogy, ale v Mikulově.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Výstava PLAY v Brně

Pokud jste nestihli navštívit pražskou výstavu PLAY, máte nyní možnost prohlédnout si tuto zajímavou a tvořivou výstavu v Brně. V Technickém muzeu v Brně bude k vidění až do 17. července 2011.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Technické muzeum Brno představí miniponorku

Novou částí sbírky Technického muzea v Brně je průzkumná miniponorka českých konstruktérů Pavla Grosse a Jaroslava Kohouta, kterou muzeum získalo ze Švýcarska. Plavidlo s typovým označením E 2 se řadí k nejmenším jednomístným ponorkám na světě. Ponorka je prozatím v depozitáři muzea, ale již za několik týdnů si ponorku prohlédne i veřejnost.
Jihomoravský kraj | Zážitky