Úvod > Aktuality

Aktuality Jihomoravský kraj

Pokud hledáte aktuální tipy na netradiční výlety za kulturou, pak jste na správné adrese. Mnoho kulturních památek a zajímavých míst v České republice nabízí netradiční prohlídky, které vás zavedou tam, kam se běžně nepodíváte. Tyto speciální prohlídky se konají na hradech i zámcích, radnicích, v centrech známých měst, ale zahrnují také nejrůznější přehlídky, historické bitvy, divadelní nebo hudební vystoupení, kostýmované prohlídky, dobové jarmarky, odborné přednášky nebo výstavy. Netradiční prohlídky jsou skvělým zpestřením rodinného výletu a je jen na vás, jestli se vydáte obdivovat zámky, objevovat jeskyně a podzemí nebo vyšplháte až do korun stromů.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Jihomoravský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Chudý synek ze Slovácka, muž, který se ve zpolitizovaném procesu Hilsneriády zastal Leopolda Hilsnera, anebo Prezident Osvoboditel: tak známe prvního prezidenta samostatného Československa. Tomáš Garrigue Masaryk se v anketě Největší Čech umístil na druhém místě hned za králem a císařem Karlem IV. a hojně používaná přezdívka Tatíček Masaryk svědčí o tom, že ani dnes nám není lhostejný. Máte pocit, že o něm už víte úplně všechno? Vyvedeme vás z omylu!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Ponocný přeje dobrou noc ve Znojmě již patnáctou sezónu

Během letních měsíců můžete ve Znojmě opět potkat ponocného. V současnosti ponocný přispívá atraktivitě města, ale v minulosti měla nočního hlídače každá větší obec. Noční hlídač je připomínkou dnes již zaniklého povolání a již 15. sezónu nedílnou součástí letních večerů ve Znojmě.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si: cílem skvělého výletu může být bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích v areálu firmy Sonnentor, větrný mlýn v Kuželově na hřebeni Bílých Karpat anebo třeba Slovanské hradiště v Mikulčicích s rozhlednou, zajímavou expozicí a kouzelnou krajinou v okolí.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Obří písečné sochy v Lednici: Michal Olšiak zve do světa řecké mytologie

Velkolepé, netradiční, a ještě z písku – v jihomoravské Lednici, v parku zvaném Štěp nedaleko hlavního parkoviště se nachází Pískový svět, kde každoročně vyrůstají písečné sochy pod taktovkou týmu Michala Olšiaka. A není tomu jinak ani letos, kdy jsou hlavním tématem řecké báje a pověsti. Sochaři zvou všechny návštěvníky na podivuhodné obří sochy, které znají z prastarých mýtů a legend antického Řecka.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Vydejte se za královnou zimních květin do rájeckého zámku

Zámecké interiéry v Rájci nad Svitavou budou od pátku 25. února 2022 vyzdobené kvetoucími keři kamélií a aranžmá z řezaných květin. Výstava „Kamélie a slavnosti života“ bude přístupná do neděle 6. března 2022.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Lásku s hlavou v oblacích zažijete v Brně

Letos nemusíte slavit Valentýna zrovna v Paříži, i v Brně poznáte lásku s hlavou v oblacích. Máte možnost prožít svátek zamilovaných na věži Staré radnice a ukázat své drahé polovičce, že je vaše láska velká jako Brno! Ke vstupence dostanete pohár horké medoviny, růži (pro dámy) a sladkou odměnu.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Kamélie, královny zimních květin, můžete obdivovat v Rájci na jižní Moravě

Bílé, červené i růžové květy kamélií, jednoduché i plné, připomínající pivoňky nebo čajové růže, rozkvétají každou zimu. Začátkem února nastává ta nejlepší možná chvíle, kdy je můžete obdivovat. Krásné rostliny si prohlédnete od 2. 2. 2022 v zámeckém skleníku v Rájci-Jestřebí, později se otevře také výstava kamélií v zámeckých interiérech.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Vykopávky v Mikulčicích jsou během novoročních svátků otevřeny

Národní kulturní památka, která aspiruje o zápis na listinu Unesco, je přístupná návštěvníkům i během vánočních a novoročních svátků. V 8. a 9. století zde byl velkomoravský hrad s rozsáhlým podhradím na ostrovech v řečišti toku Moravy o celkové rozloze až 50 ha, významné místo počátků naší státnosti, místo možného působení slovanských věrozvěstů sv. Konstantina – Cyrila a sv. Metoděje. Místo nazývané Morava (grad Morava) nebo starobylé město Rasticovo (urbs antiqua Rastizi) vás okouzlí i v zimním období. Od 3. ledna 2020 bude opět možné dohodnout prohlídku v pracovní dny telefonicky nebo mailem. Areál je však i nadále volně přístupný k návštěvám, procházkám a prohlídce bez průvodce.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Načerpejte pozitivní energii na Historických slavnostech Rosa coeli v Dolních Kounicích

Dolní Kounice, starobylé město nedaleko Brna, vás vtáhne do víru dějin. V sobotu 4. 9. 2021 se tam totiž konají Historické slavnosti Rosa coeli města Dolní Kounice. Vydejte se na jižní Moravu, navštivte tajemné rozvaliny Rosa coeli a užijte si jarmareční atmosféru i pozitivní energii, obklopující bývalý ženský klášter.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Noční prohlídky zámku Mikulov: osm set let historie ožije

Kde se může potkat kardinál František Dietrichstein s Bílou paní? Jedině na mikulovském zámku letos v létě. V červenci a srpnu se totiž vracejí oblíbené noční prohlídky. Návštěvníky provedou místy kudy nevedou prohlídkové trasy a představí známé i méně známé kapitoly z více než osmi set leté historie zámku i města.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Vydejte se na výpravu se seriálem Hlava Medúzy do Brna a okolí

Lednovou premiérou mezi českými detektivními seriály Česká televize je od poloviny ledna 2021 nový osmidílný detektivní seriál Hlava Medúzy. Natáčení probíhalo na Brněnsku, Blanensku i v samotné moravské metropoli. Po stopách nových detektivních příběhů vás zve portál Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Na zámku ve Slavkově si prohlédnete dějiny módy na panenkách

V úterý 25. srpna 2020 začíná na Zámku Slavkov – Austerlitz výstava „Dějiny módy na panenkách“, jejíž autorkou je Zdena Mudráková ze Zlína. Návštěvníci mohou obdivovat stovky exponátů – ručně šitých a zdobených šatů a patřičných doplňků oblečených na panenkách Barbie a Steffi.
Jihomoravský kraj | Zážitky