Úvod > Aktuality

Aktuality celá ČR

Pokud hledáte aktuální tipy na netradiční výlety za kulturou, pak jste na správné adrese. Mnoho kulturních památek a zajímavých míst v České republice nabízí netradiční prohlídky, které vás zavedou tam, kam se běžně nepodíváte. Tyto speciální prohlídky se konají na hradech i zámcích, radnicích, v centrech známých měst, ale zahrnují také nejrůznější přehlídky, historické bitvy, divadelní nebo hudební vystoupení, kostýmované prohlídky, dobové jarmarky, odborné přednášky nebo výstavy. Netradiční prohlídky jsou skvělým zpestřením rodinného výletu a je jen na vás, jestli se vydáte obdivovat zámky, objevovat jeskyně a podzemí nebo vyšplháte až do korun stromů.

Přírodovědecké sbírky a preparáty: sbírky, kuriozity a zvířecí celebrity

Kuriozity, zajímavosti i skvělé tipy na výlety s malými dětmi, to všechno jsou zoologické sbírky plné vycpanin. S Kudy z nudy vás pozveme na výlet tam, kde si prohlédnete největší kolekce sbírky vycpaných a preparovaných zvířat a loveckých trofejí, a představíme vám i příběhy, které nejznámější vycpaná zvířata provází.
Zážitky

Oslavte dnes svátek sv. Barbory

Svatá Barbora, jejíž památku slaví římskokatolická církev 4. prosince, je mimo jiné patronkou dělostřelců či horníků. Svátek svaté Barbory slavili již naši předci, dnešní generace zná více než příběh sv. Barbory tradiční zvyk trhání barborek – větviček ze stromů, např. třešní. Dívce, které do 24. prosince větvička vykvetla, bylo souzeno, že se do roka vdá. Svaté Barboře je zasvěceno několik kostelů, z nichž nejznámější je kutnohorský chrám svaté Barbory.
Středočeský kraj | Zážitky

Dopřejte si klidný advent – tipy na zajímavé akce

Pojďte to letos zkusit jinak a vyhněte se hektickému nakupování a přípravě desítek druhů cukroví. Relaxujte, rozjímejte, odpočívejte! A pak si, spokojení a klidní, udělejte čas na děti i na partnery. Letošní advent nabízí více než pečení, nakupování, honbu za dárky a úklid...
Zážitky

Prlov, Dobev a Chbany aneb český divnopis a jazykolamy

Nad tím, jak vznikaly názvy měst, vesnic, náměstí a ulic, nám občas zůstává rozum stát. Pojďte se s Kudy z nudy projít po místech, která se možná nejmenují po hrdinech bez bázně a hany, ale na jejichž názvech si skoro zlomíte jazyk.
Zážitky

Vydejte se po stopách napoleonských válek na bojiště bitvy u Slavkova

Vydejte se s Kudy z nudy na toulky po bojišti bitvy u Slavkova a podívejte se tam, kde zanechal své stopy francouzský císař Napoleon Bonaparte a jeho vojáci. V polích na hromadných hrobech dodnes najdete kovové a kamenné kříže, dochovaly se i dělové koule ve štítech stavení a zvonic, pomníky, pomníčky a pamětní desky. Každý rok začátkem prosince připomínají výroční den bitvy tří císařů u Slavkova také vzpomínkové akce pod Santonem u Tvarožné; bojových ukázek se účastní tisícovka členů spolků vojenské historie z celé Evropy.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Den boje za svobodu a demokracii: 10 tipů na oslavu výročí 17. listopadu mimo Prahu

Státní svátek, Den boje za svobodu a demokracii, Mezinárodní den studentů a také den, který před 34 lety v roce 1989 odstartoval sametovou revoluci – tím vším je 17. listopad. Portál Kudy z nudy pro vás má spoustu tipů a nápadů, kde si můžete užít podzimní volný den a co všechno můžete podnikat.
Zážitky

Nejoblíbenější vánoční cukroví aneb, kde se v Česku vzala tradice vánočních perníčků?

Snad na žádném štědrovečerním stole v Česku nechybí vánoční cukroví. S jeho přípravami se však musí začít poměrně brzy, a tak mnohdy již s prvním adventním víkendem začíná přímo maraton pečení. Jaké druhy cukroví patří mezi nejtypičtější pro české Vánoce a které připravovaly už naše babičky?
Zážitky

Kam na výlet v listopadu aneb kde zůstává otevřeno

Leckde se na konci října rozloučí s posledními návštěvníky a uzamknou do příští sezóny dveře, jinde ale zůstává stále otevřeno – někde už jen v listopadu, jinde celou zimu. Kam se můžete vypravit v nejbližších týdnech a který výlet můžete klidně odložit třeba až na prosinec? Na vše vám odpoví tipy Kudy z nudy.
Zážitky

Týden vědy a techniky: Akademie věd zve na největší vědecký festival

Na kus řeči s mladými vědci, do laboratoří i chodeb badatelských institucí, na přednášky, workshopy i koncert či ochutnávku cizokrajných jídel – letošní ročník festivalu Týden Akademie věd ČR láká návštěvníky na opět plně prezenční program po celé republice. Začíná v pondělí 6. a trvá až do neděle 12. listopadu 2023. Vstup je tradičně zdarma, na většinu akcí je ale nutné si udělat rezervaci.
Zážitky

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Čím byly významné roky zakončené číslicí 24 a jaká výročí vám na portálu Kudy z nudy připomeneme v roce 2024? Kulatiny budou slavit města, čekají nás spousty hudebních výročí a také rovných 100 let od rozsvícení prvního velkého vánočního stromu na náměstí našich měst. Pojďte společně s námi prozkoumat, co budeme slavit!
Zážitky

Tipy na výlety tam, kde se něco děje o vánočních svátcích

Trávíte Štědrý den pěkně doma, v pohodlí a v teploučku, a ven na výlet vás to táhne až o svátcích? I na Boží hod a na Štěpána se odehrává spousta akcí, stačí prolistovat nabídku portálu Kudy z nudy. Někde vás pozvou do nazdobených historických interiérů, jinde na návštěvníky čekají koně a nechybí pozvánka ani do akvária, rozhlednu či na dobrodružnou plavbu.
Zážitky

Připojte se 1. listopadu k průvodu Pražských strašidel!

Prožijte nevšední večer s Pražskými strašidly! Připojte se k originálnímu průvodu, který vychází 1. listopadu, v předvečer dušiček v 18:00 hodin od Prašné brány a projde uličkami Starého města.
Praha | Zážitky