Úvod > Aktuality > Meda Mládková slaví v neděli 100. narozeniny!
Meda Mládková slaví v neděli 100. narozeniny!
"> "> "> ">
Kultura

Meda Mládková slaví v neděli 100. narozeniny!

  • Vydáno4. září 2019
Mecenáška moderního českého výtvarného umění a zakladatelka Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových oslaví 8. září 2019 neuvěřitelných 100 let! Životní jubileum připomene svým programem domovské Museum Kampa, které pořádá nedělní slavnost, jejíž vrcholem bude velká výstava Jak žili Mládkovi a divadelním představením "Meda" s Tatianou Vilhelmovou v hlavní roli.
Meda MládkováMeda Mládková neměla zrovna lehký život. Musela utíkat před nacisty, poté před komunisty, a přesto nikdy nezapomněla, kde jsou její kořeny. V rámci své exilové činnosti vždy podporovala českou kulturu. Řízením osudu vstoupil do jejího života výtvarník František Kupka a ona vytvořila sbírku, která je považována za jednu z nejucelenějších soukromých sbírek, a tu věnovala českému národu.  

Meda Mládková se narodila 8. září 1919 v Zákupech v severních Čechách. Od roku 1948 žila v emigraci. Po celou dobu života v zahraničí, nejdříve ve Švýcarsku, později ve Francii a nakonec ve Spojených státech, pomáhala krajanům - přispívala k šíření děl českých spisovatelů a novinářů, později se rozhodla sbírat díla českých umělců. Od roku 1989 hledala v Praze prostory vhodné pro vytvoření muzea moderního umění, aby mohla své sbírky zpřístupnit veřejnosti. Museum Kampa se od svého otevření v roce 2003 stalo významnou institucí a v posledních letech jí výrazně roste návštěvnost.
 

Divadelní představení ke 100. narozeninám Medy Mládkové

Museum KampaMeda Mládková slaví neuvěřitelných 100. let! Při této příležitosti vznikl v Museu Kampa celoroční cyklus akcí se souhrným názvem Století Medy Mládkové. Kromě přednášek, programu pro děti a dalších akcí vyvrcholí oslavy jejích narozenin v neděli 8. září 2019 velkou výstavou Jak žili Mládkovi a divadelním představením Meda s Tatianou Vilhelmovou v hlavní roli.

Hru napsala Daniela Šteruská na základě knihy pana Ondřeje Kundry Můj úžasný život a je průřezem jejího života od 14 let do dnešních dní. Divadlení představení se odehraje na nádvoří Museum Kampa a připadne přímo na 100. narozeniny paní Medy, tedy 8. září 2019 ve 20:00 hodin. Přijďte se podívat na inspirativní představení, dát si skleničku sektu a strávit krásný večer blízko Vltavy. Pro náročnější diváky bude  připraveno i posezení se stolečkem, obsluhou, šampaňským a občerstvením v ceně.


Oslavy paní Medy v Museu Kampa

MedaNedělní slavnost u příležitosti 100. narozenin mecenášky umění a zakladatelky Museum Kampa Medy Mládkové proběhne dne 8. 9. od 10:00 hodin. Paní Meda Mládková zprvu slavit vůbec nechtěla, pak si to ale rozmyslela. Přece jenom je stovka naprosto neuvěřitelné číslo a rozhodně stojí za to, aby se na takhle dlouhý a pestrý život jaksepatří připilo! Kromě toho, že je paní Meda imobilní, tak se jí momentálně daří dobře a těší se na své sté narozeniny. Kromě derniéry divadelní hry Meda se v ten den připravuje i velká oslava.

Museum KampaPo celý den bude vstup na výstavu Meda Ambasadorka umění a stálé expozice zdarma, výtvarné workshopy hra pro děti propojující Museum KampaWerichovou vilouMuseem skla Portheimka. Na nádvoří muzea zahraje živá hudba průřez skladbami uplynulých 100 let. Budou připravené malé dortíky k vlastnímu nazdobení.

V každou celou hodinu vystoupí lektor a krátce promluví o zakladatelce muzea paní Medě Mládkové a Sovových mlýnech. Ve 12:30 a 13:30 budou probíhat komentované prohlídky s Jiřím Pospíšilem (nutná rezervace na rezervace@museumkampa.cz nebo telefonicky pondělí až čtvrtek od 10:00 do 17 na tel. 257 286 166). V 15:00 následuje slavnostní přípitek za přítomnosti pozvaných hostů. Očekávanou událostí bude derniéra divadelní hry Meda, která proběhne od 20:00 hodin. Představení se v případě menšího deště hraje dál.
 

Oslavuje i Portheimka a Werichova vila

Werichova vilaSlavit se bude také v Portheimce, kde bude rovněž vstup zdarma. Přihlásit se můžete na workshop výroby skleněných šperků pro dospělé i děti: Brož a náramek. Ve 13:00 a 15:00 se pořádá komentovaná prohlídka celého Musea skla Portheimka: Po stopách výstavy 7+1 Mistři českého skla. Od 17:00 hodin uslyší příchozí pěvecká árie v Mramorovém sále v podání Marie Kozákové.

Werichova vila láká také na vstup zdarma. V 11:00 a ve 14:00 hodin se uskuteční komentovaná prohlídka s lektorem (nutná rezervace na tel. 251 511 669) a ve 21:00 jste zváni na Letní kino U Werichů: film Studená válka ukazuje mj. intelektuální Paříž 50. let jak ji během studií na Sorbonně zažila i Meda Mládková. Vstupenky jsou k dostání na GoOut.cz nebo v případě nenaplněné kapacity kina je možno zakoupit vstupenky v den konání akce na pokladně Werichovy vily, cena: 120 Kč (+ 100 Kč záloha na sluchátka).
Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Mlýny restaurant

Mlýny restaurant

Mlýny restaurant je místem propojení historie Sovových mlýnů, expozicí Muzea moderního umění, současného umění, architektury, designu a moderní gastronomie v interiéru restaurace a kavárny.

Kampa – romantika v centru Prahy

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Werichovka – Werichova vila na Kampě

Werichovka – Werichova vila na Kampě

Muzeum Kampa ve vile otevřelo muzeum věnované Osvobozenému divadlu a jeho čelním představitelům, tedy Jiřímu Voskovcovi a Janu Werichovi. Prostor však dostali i další někdejší obyvatelé historické budovy – jazykovědec Josef Dobrovský nebo básník Vladimír Holan.