ÚvodAktualityMeda Mládková slaví v neděli 100. narozeniny!
Kultura

Meda Mládková slaví v neděli 100. narozeniny!

  • 4. září 2019
Mecenáška moderního českého výtvarného umění a zakladatelka Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových oslaví 8. září 2019 neuvěřitelných 100 let! Životní jubileum připomene svým programem domovské Museum Kampa, které pořádá nedělní slavnost, jejíž vrcholem bude velká výstava Jak žili Mládkovi a divadelním představením "Meda" s Tatianou Vilhelmovou v hlavní roli.
Meda MládkováMeda Mládková neměla zrovna lehký život. Musela utíkat před nacisty, poté před komunisty, a přesto nikdy nezapomněla, kde jsou její kořeny. V rámci své exilové činnosti vždy podporovala českou kulturu. Řízením osudu vstoupil do jejího života výtvarník František Kupka a ona vytvořila sbírku, která je považována za jednu z nejucelenějších soukromých sbírek, a tu věnovala českému národu.  

Meda Mládková se narodila 8. září 1919 v Zákupech v severních Čechách. Od roku 1948 žila v emigraci. Po celou dobu života v zahraničí, nejdříve ve Švýcarsku, později ve Francii a nakonec ve Spojených státech, pomáhala krajanům - přispívala k šíření děl českých spisovatelů a novinářů, později se rozhodla sbírat díla českých umělců. Od roku 1989 hledala v Praze prostory vhodné pro vytvoření muzea moderního umění, aby mohla své sbírky zpřístupnit veřejnosti. Museum Kampa se od svého otevření v roce 2003 stalo významnou institucí a v posledních letech jí výrazně roste návštěvnost.
 

Divadelní představení ke 100. narozeninám Medy Mládkové

Museum KampaMeda Mládková slaví neuvěřitelných 100. let! Při této příležitosti vznikl v Museu Kampa celoroční cyklus akcí se souhrným názvem Století Medy Mládkové. Kromě přednášek, programu pro děti a dalších akcí vyvrcholí oslavy jejích narozenin v neděli 8. září 2019 velkou výstavou Jak žili Mládkovi a divadelním představením Meda s Tatianou Vilhelmovou v hlavní roli.

Hru napsala Daniela Šteruská na základě knihy pana Ondřeje Kundry Můj úžasný život a je průřezem jejího života od 14 let do dnešních dní. Divadlení představení se odehraje na nádvoří Museum Kampa a připadne přímo na 100. narozeniny paní Medy, tedy 8. září 2019 ve 20:00 hodin. Přijďte se podívat na inspirativní představení, dát si skleničku sektu a strávit krásný večer blízko Vltavy. Pro náročnější diváky bude  připraveno i posezení se stolečkem, obsluhou, šampaňským a občerstvením v ceně.


Oslavy paní Medy v Museu Kampa

MedaNedělní slavnost u příležitosti 100. narozenin mecenášky umění a zakladatelky Museum Kampa Medy Mládkové proběhne dne 8. 9. od 10:00 hodin. Paní Meda Mládková zprvu slavit vůbec nechtěla, pak si to ale rozmyslela. Přece jenom je stovka naprosto neuvěřitelné číslo a rozhodně stojí za to, aby se na takhle dlouhý a pestrý život jaksepatří připilo! Kromě toho, že je paní Meda imobilní, tak se jí momentálně daří dobře a těší se na své sté narozeniny. Kromě derniéry divadelní hry Meda se v ten den připravuje i velká oslava.

Museum KampaPo celý den bude vstup na výstavu Meda Ambasadorka umění a stálé expozice zdarma, výtvarné workshopy hra pro děti propojující Museum KampaWerichovou vilou i Museem skla Portheimka. Na nádvoří muzea zahraje živá hudba průřez skladbami uplynulých 100 let. Budou připravené malé dortíky k vlastnímu nazdobení.

V každou celou hodinu vystoupí lektor a krátce promluví o zakladatelce muzea paní Medě Mládkové a Sovových mlýnech. Ve 12:30 a 13:30 budou probíhat komentované prohlídky s Jiřím Pospíšilem (nutná rezervace na rezervace@museumkampa.cz nebo telefonicky pondělí až čtvrtek od 10:00 do 17 na tel. 257 286 166). V 15:00 následuje slavnostní přípitek za přítomnosti pozvaných hostů. Očekávanou událostí bude derniéra divadelní hry Meda, která proběhne od 20:00 hodin. Představení se v případě menšího deště hraje dál.
 

Oslavuje i Portheimka a Werichova vila

Werichova vilaSlavit se bude také v Portheimce, kde bude rovněž vstup zdarma. Přihlásit se můžete na workshop výroby skleněných šperků pro dospělé i děti: Brož a náramek. Ve 13:00 a 15:00 se pořádá komentovaná prohlídka celého Musea skla Portheimka: Po stopách výstavy 7+1 Mistři českého skla. Od 17:00 hodin uslyší příchozí pěvecká árie v Mramorovém sále v podání Marie Kozákové.

Werichova vila láká také na vstup zdarma. V 11:00 a ve 14:00 hodin se uskuteční komentovaná prohlídka s lektorem (nutná rezervace na tel. 251 511 669) a ve 21:00 jste zváni na Letní kino U Werichů: film Studená válka ukazuje mj. intelektuální Paříž 50. let jak ji během studií na Sorbonně zažila i Meda Mládková. Vstupenky jsou k dostání na GoOut.cz nebo v případě nenaplněné kapacity kina je možno zakoupit vstupenky v den konání akce na pokladně Werichovy vily, cena: 120 Kč (+ 100 Kč záloha na sluchátka).
Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století Kultura

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Mlýny restaurant Gurmánská turistika

Mlýny restaurant

Mlýny restaurant je místem propojení historie Sovových mlýnů, expozicí Muzea moderního umění, současného umění, architektury, designu a moderní gastronomie v interiéru restaurace a kavárny.

Werichovka – Werichova vila na Kampě Památky

Werichovka – Werichova vila na Kampě

Muzeum Kampa ve vile otevřelo muzeum věnované Osvobozenému divadlu a jeho čelním představitelům, tedy Jiřímu Voskovcovi a Janu Werichovi. Prostor však dostali i další někdejší obyvatelé historické budovy – jazykovědec Josef Dobrovský nebo básník Vladimír Holan.

Kampa – romantika v centru Prahy Životní styl

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.7. – 21.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Oživlý středověk v podhradí u hradu Zlenice, Víkend hmyzožravců v pražské zoo, Večer otevřených bran na zámku Žleby, Staroměstské náměstí – komentovaná vycházka, Memoriál Rudolfa Utěšila v Klánovicích. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
19. červenec 2024 7:01
Zážitky, Praha

Z Prahy všemi směry: metrem do lesa

Do lesů v Praze a jejím okolí se dá vyrazit pěšky, tramvají i metrem – na houby, na výlet s dětmi anebo jen tak, objevovat neznámá místa, kde jste ještě nebyli. Hlavní výhody? Takové procházky budou plné zážitků, nezaberou celý den, a protože při nich využijete hromadnou dopravu, budou také levné.
18. červenec 2024 9:48
Příroda, Praha

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
17. červenec 2024 11:52
Památky, Praha

Letní slavnosti staré hudby zvou do říše snů

Prázdninovou Prahu opět zpestří festival Letní slavnosti staré hudby. Od 16. července do 6. srpna 2024 zve během sedmi večerů především na hudbu šlechtických dvorů – od středověku přes renesanci a baroko až po období rokoka. Podtitulem letošního ročníku Letních slavností staré hudby jsou "sny". Festivalová nabídka se tak v širokém slova smyslu tohoto motivu zaměřuje na snění a imaginaci v různých kontextech hudby starších období, jakož i tvorbu hudebních vizionářů. Právě při aristokratických dvorech působila celá řada špičkových skladatelů. Koncerty například nechají ožít zpívající a hrající anděly z oltářního triptychu z konce 15. století, navodí atmosféru salónních koncertů hudbymilovné šlechty i měšťanstva nebo pozvou na emocemi nabité fado či smyslné tance zvané lundum.
16. červenec 2024 15:00
Kultura, Praha

Cesty za uměním: Rembrandt, obraz Učenec ve studovně a portrét Jana Amose Komenského

Učenec ve studovně z roku 1634 je jediný Rembrandtův obraz ve sbírce pražské Národní galerie. Před několika lety byl hvězdou výstavy, věnované portrétu holandského zlatého věku v 17. století, a vy ho můžete vidět ve sbírkách starého umění. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vydat po stopách jeho autora, světoznámého nizozemského malíře Rembrandta van Rijna (15. července 1606 Leiden – 4. října 1669 Amsterdam).
16. červenec 2024 7:06
Kultura, Praha

Hledá se strom pro pražské Vánoční trhy 2024!

Pražany pomůže v těchto dnech ochladit myšlenka na vánoční strom – organizátor největších Vánočních trhů v Česku, společnost Taiko, opět vyhlašuje soutěž Hledá se strom, který ozdobí centrum Prahy v době letošního adventu. Tipy na nejkrásnější dominantu letošních vánočních trhů na Staroměstském náměstí mohou zájemci podávat až do 15. září 2024.
16. červenec 2024 6:00
Zážitky, Praha

Praha ožije po roce folklorem – centrum města čekají Pražské folklorní dny

Pražské folklorní dny tak oživí pražskou kulturní nabídku od pátku 19. 7. do soboty 20. 7. 2024. Cílem festivalu je představit návštěvníkům bohatství a krásu lidového umění. Stejně jako v předchozích letech i letošní festival slibuje pestrou podívanou. Akce se zúčastní více než 30 hudebních a tanečních souborů ze 14 zemí Evropy, Afriky a Asie. Celkem v Praze vystoupí více než 600 zpěváků, tanečníků a hudebníků. Zavítejte na Ovocný trh a nechte se unášet pestrobarevnými kroji tanečnic a tanečníků , lidovou hudbou a ukázkami tradic.
15. červenec 2024 18:55
Kultura, Praha

Víkend hmyzožravců se v Zoo Praha ponese ve znamení cvrčků i specialit z švábů a strašilek

Smažené, pečené, na sladko i na slano připravené cvrčky či moučné červy, ale také hmyzí salát a buchtu můžete tento víkend ochutnat v Zoo Praha. Oblíbený hmyzí festival nabídne netradiční gastronomické zážitky, speciální komentovaná krmení hmyzožravých zvířat či setkání s kudlankami a šváby.
15. červenec 2024 14:57
Příroda, Praha