Úvod > Aktuality > Na okruh v Mostě míří drsný Stock Car i souboje nádherných historických vozů
Na okruh v Mostě míří drsný Stock Car i souboje nádherných historických vozů
"> "> "> "> ">
Letní sporty

Na okruh v Mostě míří drsný Stock Car i souboje nádherných historických vozů

  • Vydáno24. června 2019
Mostecký okruh přivítá v premiéře NASCAR Whelen Euroseries, jedinou závodní sérii asociace National Association for Stock Car Auto Racing (NASCAR) mimo severoamerický kontinent. Součástí víkendu budou také divácky velmi atraktivní souboje nádherných historických vozů, na sever Čech se sjedou už potřetí. Chybět nebudou monoposty, jež se zúčastňovaly velkých cen na proslulých světových závodních okruzích. Součástí závodního víkendu bude i sraz historických a amerických vozidel na diváckém svahu.

Zdroj: http://mostecky.denik.cz/ostatni_region/ulice-mostu-ozivi-defile-historickych-zavodnich-vozu-a-formuli-1-20170511.htmldroj: http://mostecky.denik.cz/ostatni_region/ulice-mostu-ozivi-defile-historickych-zavodnich-vozu-a-formuli-1-20170511.htmMost závodyTrať Mosteckého okruhu bude od 28. do 30. července patřit několika závodům. Jedním z nich je tzv. Stock Car, závod pro drsné jezdce, ve kterém je povoleno narážení do soupeřů a jejich vytlačování z trati, a proto jsou závodní vozy náležitě vyztuženy. Téměř v každé jízdě dochází k řadě kolizí, výjimkou není ani převrácení některého auta nebo dokonce salto přes střechu. V závodech lze uplatnit týmovou strategii, kdy mezi vozy v barvách jedné stáje jsou i ty, které mají za úkol jediné – „likvidovat“ ostatní soupeře. V Mostě se pojede NASCAR Whelen Euroseriesjediná závodní série asociace National Association for Stock Car Auto Racing mimo severoamerický kontinent. První závod NASCAR se pojede v sobotu v 9:55 hodin.

Triumph British GTDalším závodem bude v Mostě Triumph Competition & British GT. Seriál vznikl v roce 1993 a zúčastňují se ho sportovní dvousedadlové vozy anglických značek jako Triumph, Morgan a MG, vyrobené v letech 1945 – 1981. Seriál se jezdí na okruzích formule 1 jako je Hockenheim, Spa, Zolder či Zandvoort. Letos k nim už podruhé přibyde (po premiéře v roce 2017) i mostecký autodrom! První závod těchto fešáků startuje v sobotu odpoledne, ve 14:50 hodin.
 

Vozy z východního Německa a  formulky DMV

HaigoHaigo (Historische Automobilrennsport Interessen Gemeinschaft Ostdeutschland) je sdružení nadšenců historické závodní automobilové techniky, které pochází z východního Německa. Zájmové sdružení vzniklo v roce 2004 na mosteckém autodromu a je složeno ze dvou skupin – jezdců formulových vozů a jezdců cestovních vozů. Hlavní myšlenka vzniku závodní série Haigo byla využít již odložené stroje formule Easter, Mondial a k nim stářím odpovídající konstrukce vozů Žiguli, Lada Samara, Škoda 130 R, Zastava a dalších. Cestovní vozy i formule absolvují vždy dva oddělené závody. Série zahrnuje souboje vozů bývalého Poháru míru a přátelství socialistických zemí. První závod začne v sobotu v 16:05 hodin.

DMV FormelPopulárním závodem je také DMV Formel V. Vozy série Formula V byly k vidění na okruzích v 60. a 70. letech minulého století. Nejdůležitější komponenty (motor, převodovka, zavěšení) musely pocházet z vozu Volkswagen Beetle. Autorem nápadu postavit formuli na základě automobilu VW Beetle byl Hubert L. Brundage, podnikatel a amatérský závodník z Floridy. Pro jezdce, kteří nebyli spokojeni s výkonem motorů 1200 a 1300 ccm, vznikl v sezoně 1970/71 vůz Formula Super V, jenž využíval motory z vozů VW 411/412. Formule DMV V budou na trati v sobotu v 9:15 a potom v neděli v 15:50 hodin.
 

Výstava upravených vozů

AutoV rámci závodů proběhne také výstava upravených vozů se vzduchovým podvozkem v rámci 4. ročníku Street Connection 4 Charity, a to v sobotu 29. června od 9:00 do 18:00 hodin. Street Connection 4 Charity se každý rok koná na jiném zajímavém místě České republiky za jediným účelem, a to pomoci dětem které to nejvíce potřebuji. Veškerý zisk ze vstupného vystavovatelů putuje na nadaci Upřímné srdce.

Expozice zahrnuje nejzajímavější upravená auta ve stylu stance / JDM / US / oldschool /newscene / Street / drift, a to tuzemských i zahraničních. V různých kategoriích se utkají o unikátní ručně vyráběné trofeje z dílny Creations.

Hipodrom Most – nejlepší in-line okruh na Mostecku

Hipodrom Most – nejlepší in-line okruh na Mostecku

V areálu závodiště Hipodromu Most potkáte nejen koně, ale také sportovce na kolečkových bruslích. In-line dráha má zajímavý tvar podle dostihové dráhy, kterou z vnějšího okruhu opisuje. Svými parametry vyhovuje pořádání závodů.

Jízda ve formuli na okruhu v Mostě

Jízda ve formuli na okruhu v Mostě

Budoucí pilot si může vyzkoušet své schopnosti v závodním voze a na okruhu, kde se jede velká část závodů celého šampionátu.