Úvod > Aktuality > Zavítejte ke znovuzrozenému hospitalu Kuks, vystoupejte na moderní vyhlídku Dolní Moravy
Zavítejte ke znovuzrozenému hospitalu Kuks, vystoupejte na moderní vyhlídku Dolní Moravy
">
Životní styl

Zavítejte ke znovuzrozenému hospitalu Kuks, vystoupejte na moderní vyhlídku Dolní Moravy

  • Vydáno23. září 2016
Vítejte na východě Čech – mezi památkami, kopci, rozhlednami a zábavními parky s atrakcemi pro celou rodinu. Ať už sem vyrazíte na jaře, v létě, na podzim nebo v zimě, nudy se obávat nemusíte. Letní atrakce nahrazují sjezdovky a snowparky, příjemné zahřátí nabízí svařák stejně jako wellness.
Památka, kterou by bylo ve východních Čechách škoda minout, je hospital Kuks ve stejnojmenné obci. Ta se letos objevila mezi favority soutěže DestinaCZe, konkrétně v kategorii Fénix.

Na někoho může tato barokní památka působit malinko tajuplně, její atmosféra je skutečně ojedinělá. Za touto stavbou stojí příběh jejího zakladatele Františka Antonína Šporka, který se v Kuksu rozhodl počátkem 18. století vybudovat lázeňský zámeček, mimo jiné dokonce i s hostincem.

Dodnes v areálu hopsitalu Kuks najdou návštěvníci bylinnou zahradu, úchvatné nástěnné malby i nepřehlédnutelnou galerii soch. Nedávná rekonstrukce za půl miliardy korun vdechla hospitalu druhý život, a tak chátrající památka pomyslně povstala z popela jako bájný fénix.

Jen půl hodiny autem od Kuksu leží krajské město Hradec Králové. I to má v sobě silně zakořeněnou národní historii. Hradec Králové, jak už může samotný název města napovědět, vznikl jako jedno z věnných měst pro české královny. Svého času patřilo slavné královně-vdově Elišce Rejčce.

Za zážitky na Dolní Moravu
Kdo se v posledních letech zajímal o atraktivní lokality pro dovolenou v Česku, natrefil bezpochyby na Dolní Moravu na rozhraní Orlických hor a Jeseníků, Čech a Moravy. Dolní Morava má návštěvníkům co nabídnout ve všech ročních obdobích a v každé věkové generaci.

V zimě tam najdou upravené sjezdovky i tratě pro běžkaře, na jaře, v létě a na podzim zase bezpočet tras a příležitostí pro pěší i cykloturistiku. Na své si v lokalitě přijdou také vyznavači naučných túr. Nadchne je kupříkladu Národní přírodní rezervace Kralický sněžník, v níž jako by se zastavil čas. Výlet do tiché panenské přírody působí jako balzám na duši. Ostatně jako wellness, který si po túře můžete dopřát v některém z dolnomoravských hotelů.

Pro rodiny s dětmi pak v Dolní Moravě vznikly zábavné areály jako Mamutíkův vodní park postavený na elementu vody a experimentech, nebo třeba Fun Park s trampolínami, lezeckými stěnami a dalšími sportovně-zábavnými atrakcemi.

Stále ještě novinkou je v Dolní Moravě 55 metrů vysoká Stezka v oblacích. Otevřela se koncem loňského roku, takže ji nápor turistů v hlavní sezóně pořádně otestoval až letos. Vzhledem má prý napodobovat noční let motýla. Co ovšem turisté ocení více, je ničím nerušený výhled do okolí a nejrůznější atrakce jako třeba nerezový tobogán, na kterém si po výšlapu na vrcholek stezky mohou užít adrenalinový sjezd dolů. Jestli vás Stezka v oblacích nadchla, dejte jí svůj hlas v soutěži DestinaCZe, konkrétně v kategorii Nejlepší zážitek na českých horách.

Speciální je v tomto roce kategorie Po stopách Karla IV. vyhlášená k příležitosti 700. výročí narození tohoto významného vladaře. Hlasovat v ní můžete pro některá (nebo pro všechna) karlovská místa, jako je například stověžatá Praha nebo Karlův milovaný Karlštejn.

Koňský svět v Kladrubech
Na východě Čech leží také další favorit této soutěže – Národní hřebčín Kladruby nad Labem. Na hlasy čeká v příhodně nazvané kategorii Fénix. Jedná se totiž o nově zrekonstruovaný areál, který zve nejen na prohlídku stájí, ale také zámku, kočárovny, lesovny, muzea kladrubského chovu koní… Navíc jde pravděpodobně o nejstarší hřebčín svého druhu na světě.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem zve nyní od 23. do 25. září na Mistrovství ČR v soutěžích spřežení. Zájemci tak skvělou mají šanci vidět kladrubské koně přímo v akci.