Úvod > Aktuality > Žatecká Dočesná: sobota přinese do Žatce slavnosti piva
Žatecká Dočesná: sobota přinese do Žatce slavnosti piva
"> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Žatecká Dočesná: sobota přinese do Žatce slavnosti piva

  • Vydáno3. září 2021
V Žatci se letos koná již 64. ročník akce Žatecká Dočesná. Letos ovšem s dodatkem "jinak" a netradičně formou několika akcí v průběhu léta od července do září. Program akce vyvrcholí v sobotu 4. září 2021 hudebním programem, ochutnávkou více než 150 druhů piv a chmelovými a pivními soutěžemi. Všichni milovníci piva jsou srdečně zváni!
žatecDočesná v Žatci, slavnost chmele a piva, je vrcholnou akcí královského města založeného v roce 1004. Tradičně se koná první týden v září. Vznikla původně jako oslava dočesání posledního chmelového štoku a v průběhu let doznávala mnoha proměn. Letošní probíhají oslavy s dodatkem "jinak", a to netradičně formou několika akcí v průběhu léta od července do září. Celý program vyvrcholí velkou oslavou piva a chmele v sobotu 4. září 2021 od 11:00 hodin.

žatecká dočesnáNa náměstí Svobody budete moci ochutnat více než 150 druhů piv od 53 různých pivovarů. Mezi oblíbené velké pivovary se řadí například Žatecký pivovar, Pivovar Bakalář a Pivovar Svijany.  Malé oblíbené pivovary Pivovar Millenium, Pivovar Pioneer a Pivovar Pivo ZLoun. (Vítězové 1.-3. místa soutěže „Pivovar Dočesné 2019“). Na akci se nachází i odborná degustace piva v prostoru Chmelařského institutu, která je prestižní záležitostí přihlášených pivovarů. Svým rozsahem a významem patří mezi 5 nejvýznamnějších degustací v České republice a její výsledky jsou mezi pivovary velmi ceněny.

žatecká dočesnáDoprovodný kulturně – hudební program se bude odehrávat na čtyřech podiích. Jedná se o náměstí Svobody, náměstí Prokopa Velkého a v letním amfiteátru ve Vrchlického ulici. Čtvrtou scénu s historickou tématikou najdou návštěvníci tradičně ve Dvořákově ulici. Součástí programu je také Streeball Cup, Skatečesná a festival Underwall. V posledních ročnících získaly oblibu u veřejnosti prezentační stánky partnerů umístěné na Kruhovém náměstí. Mezi zajímavé doprovodné akce náleží aktivity Chrámu chmele a piva a recesní expozice Muzea Homolupulů s nejstarším pivařem Lojzou Lupulínem v Husitské baště. Nedílnou součástí jsou chmelové a pivní soutěže, mezi nejoblíbenější patří ruční česání chmele a tanec s korbelem piva na hlavě včetně soutěže generálního partnera slavností. Zajímavostí je i „živý obraz“, kdy jsou strhávány štoky chmele z „nejmenší chmelnice na světě“, která je hned vedle hlavního podia na náměstí Svobody.
 

Sláva žateckého chmele

chmel a pivoPěstování chmele v Žatci a jeho okolí má více než sedmisetletou tradici. Současně s udělením práv městu, dostal Žatec i právo vařit pivo. Za zlatou éru českého chmelařství můžeme považovat 19. století. Žatecký chmel (poloraný červeňák) se stal pro své typické vlastnosti měřítkem pro stanovení kvality a ceny na evropském trhu. Město se stalo chmelařskou metropolí. Ve dvacátém století se žatecký chmel vyvážel zhruba do 70 zemí celého světa. Žatecký chmel stál u zrodu těch nejslavnějších značek piv a i dnes je symbolem kvality pěnivého moku.
Žatecká Dočesná 2022

2.9.
3.9.
Žatecká Dočesná 2022

Letošní ročník bude již 56. a konat se bude 2. a 3. září. Tato akce vznikla původně jako oslava dočesání posledního chmelového štoku a v průběhu let doznávala mnoha proměn.

Bývalý pivovar Žatec

Bývalý pivovar Žatec

Žatecký pivovar má za sebou více než 200 let historie. Stavět se začal v roce 1798. V roce 1801 uvařil první várku piva. Až do současnosti zůstával v provozu jako jediný z větších pivovarů na území okresu Louny. V roce 2022 zrušil výrobu podle dosud používaných tradičních postupů.

Expozice sladovnictví v Žatci

Expozice sladovnictví v Žatci

Vznik sladovny v Žatci sahá už do 70. let 16. století. Jaká je skutečná minulost této budovy? Proč je sladovnictví tak významnou součástí historie Žatce, města chmele a piva? Jak se vlastně slad vyráběl? Pojďte s námi prozkoumat dějiny sladovny, upomínající věhlas žateckého chmelařství.

Chrám chmele a piva s chmelovým orlojem v Žatci

Chrám chmele a piva s chmelovým orlojem v Žatci

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.

Královské město Žatec – město, kde je pivo doma

Královské město Žatec – město, kde je pivo doma

Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou kandidátem na seznam UNESCO.

Chmelařské muzeum Žatec

Chmelařské muzeum Žatec

Největší expozici chmele na světě najdete v severočeském Žatci. Místní Chmelařské Muzeum představuje na ploše 4.000 m² vývoj chmelařství od raného středověku do současnosti.

Chmelový maják v Žatci

Chmelový maják v Žatci

Chmelový maják je dominantou Chrámu chmele a Piva. Nachází se v srdci celého areálu chmelařských technických památek. Pokud navštívíte Žatec pouze na skok a nestihli byste celou prohlídku Chrámu chmele a piva, pak zvolte pouze Chmelový maják a na vrchol jeďte výtahem.