Úvod > Aktuality > Zářijová Praha 6 se již potřetí promění v živé město
Zárijová Praha 6 se již potretí promení v živé mesto
"> Zárijová Praha 6 se již potretí promení v živé mesto "> Soucástí festivalu bude komentovaná procházka "> Festival Živé mesto je urcený všem generacím
Životní styl

Zářijová Praha 6 se již potřetí promění v živé město

  • Vydáno18. září 2013
Již tento týden začíná na Praze 6 neziskový multižánrový festival Živé město (21.–22. 9. a 25.–29. 9.). Tuto akci s podtitulem Ožijte se svou čtvrtí, pořádá již potřetí občanské sdružení Živé město, které usiluje o oživení kulturního dění, veřejného prostoru a sousedských vztahů na Praze 6.
Festival Živé městoNeziskový multižánrový festival Živé město s podtitulem Ožijte se svou čtvrtí, se letos zaměří na nádraží a dvorky či zahrádky, přičemž tato místa setkávání oživí různými site-specific akcemi.

V sobotu 21. 9. festival odstartuje sousedská pouliční slavnost Zažít město jinak (ve spolupráci s o. s. Auto*Mat) v Mařákově ulici poblíž zastávky Hradčanská. Zažít město jinak přinese řadu workshopů, her, divadelní představení, cyklodílnu, soutěž o nejlepší domácí chleba, box, představí aktivity dejvického Sokola, tančírnu salsy, čtení Simony Babčákové nebo vystoupení místních hudebníků (Vladimír Merta, Střídmí klusáci v korunách višní, aj.). Na tento pestrý sobotní program naváže v neděli 22. 9. bleší trh na zahradě KC Klubovna, který doprovodí výtvarný workshop pro děti.

Program druhé části festivalu ve dnech 25.–29. 9. se zaměří hlavně na letošní podtémata: nádraží, dvorky a zahrádky. Právě tato místa setkávání ožijí na Praze 6 nejrůznějšími site-specific intervencemi. Čekárnu nádraží Praha Bubeneč oživí výstava mladých umělců 50 m za krajní mezí, na nádraží Praha Veleslavín se objeví instalace Hnízdo a odehraje se zde i taneční performance Stroll with it!, tancem – swingovou tančírnou ožije také perón nádraží Praha Dejvice a v ulicích mezi nádražími Praha-Dejvice a Praha-Bubeneč se na závěr festivalu odehraje groteskní show Funebráci divadelní skupiny Wariot Ideal.

Živá uliceNávštěvníci se také mohou těšit např. na grilování a posezení nad fotkami, promítání dokumentárního filmu Vnitroblok Mariky Pecháčkové, piknik, autorské čtení Ivana Landsmanna či divadelní workshop pro děti. Zahrádkám bude věnováno také autorské čtení Václava Vokolka z knihy Mytologie zahrádkářských kolonií s hudebním doprovodem a promítáním fotografií.

Součástí festivalu bude také venkovní promítání snímku Benátský syndrom, který byl v České republice zatím k vidění jen na festivalu v Karlových Varech, jedná se tak o jeho první pražskou projekci. Dále proběhne komentovaná cykloprojížďka, vycházka, výstava Insdust'roll #2 v industriálních prostorách v Papírenské ulici a výstava Pevnostní 651 ve staré vile na Ořechovce. Na své si přijdou i sportovci, nejen pro ně se koná závod Sousedský kros v Divoké Šárce.

Festival Živé město je určený všem generacím, a to jak rezidentům Prahy 6, tak i obyvatelům ostatních pražských čtvrtí. Občanské sdružení Živé město založili v roce 2010 studenti převážně pražských uměleckých škol, kteří žili na Praze 6 nebo k ní měli blízký vztah.
Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta

Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta

Romantické skalnaté údolí spojované s legendou o Šárce a Ctiradovi, která se údajně ve zdejších lesích odehrála. Rozlehlá lesní oblast na území Prahy působí jako oáza v ruchu velkoměsta a každého nového návštěvníka překvapí nečekanou přírodní scenérií.