Úvod > Aktuality > Zapomenutné skvosty: udělejte si výlet k Chřibskému akvaduktu
Památky

Zapomenutné skvosty: udělejte si výlet k Chřibskému akvaduktu

  • Vydáno27. listopadu 2021
V hlubokém údolí Chřibské kamenice pod městem Chřibská se nachází unikátní technická památka, která však zatím není turistům příliš známa. Jedná se o Chřibský akvadukt, nejzachovalejší součást důmyslného technického díla, někdejšího náhonu tkalcovny Floriana Hübela v Dolní Chřibské.
akvadukt u Dolní ChřibskéDvouobloukový akvadukt u Dolní Chřibské byl postaven roku 1886 jsou součást důmyslného systému využití vodní energie – přiváděl vodu říčky Chřibské Kamenice pomocí dlouhého náhonu do tkalcovny Floriana Hübela v Dolní Chřibské vybudované mezi lety 1884-1894. Voda proudila korytem širokým asi jeden metr od odběrného objektu na toku Chřibské Kamenice. Odtud byla voda vedena korytem v délce asi 250 m k prvnímu krátkému tunelu vytesaném ve skále. Následně překonává vodní tok dvouobloukovým kamenným akvaduktem. Po dalším úseku náhonu byla voda vedena asi 140 m dlouhým kamenným tunelem, ústícím v areálu bývalé továrny. Celková délka soustavy je asi 800 m.

akvadukt chřibskáProvoz továrny byl ukončen za Velké hospodářské krize. Budova továrny pak sloužila jako depozitář přírodovědeckých sbírek Národního muzea. Po vyklizení sbírek v osmdesátých letech budova továrny v roce 1996 vyhořela a poté byla zbořena. Zatímco textilní továrna byla nenávratně ztracena, vodní náhon s akvaduktem a tunely byl v roce 1991 prohlášen kulturní památkou a dodnes jsou pozoruhodně zachován i přestom že již téměř sto let neslouží svému původnímu účelu.

Akvadukt je volně přístupný a s trochou opatrnosti lze nahlédnout i do obou tunelů. Díky svému umístění v krásném údolí Chřibské Kamenicena pomezí národního parku České Švýcarsko a chráněné krajinné oblasti Labské pískovce se jistě brzy stane významným cílem turistů i místních a jednou z turistických dominant města Chřibská. Jeho návštěvu si proto nenechte ujít.
Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách

Říčka Chřibská Kamenice vyvěrá v Lužických horách v nadmořské výšce 552 m na svahu Jelení skály. Jedná se o pravostranný přítok řeky Kmenice (Srbské Kamenice), se kterou se spojuje pod obcí Srbská kamenice. Společně pak tvoří jednu řeku Kamenici, která tvoří známé soutěsky. Za nimi vtéká do Labe.

Dvouobloukový akvadukt Chřibská

Dvouobloukový akvadukt Chřibská

Dvouobloukový chřibský akvadukt je nejzachovalejší součástí důmyslného technického díla – někdejšího náhonu tkalcovny Floriana Hübela v Dolní Chřibské. Dílo, vybudované v roce 1886, přivádělo do továrny vodu Chřibské Kamenice.

Další aktuality

Nejnavštěvovanější turistické cíle Ústeckého kraje: Podkrušnohorský zoopark, Památník Terezín a příroda Českého Švýcarska

Rodiny s dětmi tradičně láká rozlehlý zoopark v Chomutově. Památník Terezín připomíná období německé okupace, kdy se Terezín stal pro Židy z celé Evropy přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů. V Národním parku České Švýcarsko najdete unikátní přírodní skvosty Ústeckého kraje. Hřensko a jeho okolí se dočkalo nového začátku, nezapomenutelná místa Českého Švýcarska jsou opět přístupná – tak by se dala stručně charakterizovat obnova turistického ruchu po požáru v Národním parku České Švýcarsko. Někde se přírodní atraktivity již podařilo otevřít v plném rozsahu a některé oblasti na bezpečný pohyb turistů ještě čekají.
Ústecký kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Ústí nad Labem

Vyrazili jste do Ústí nad Labem na prázdniny, nebo ve městě žijete a rádi byste někam na výlet? Portál Kudy z nudy pro vás připravil výběr toho nejlepšího co v okolí krajské metropole najdete. Můžete navštívit hrady a zámky, projít se po naučných stezkách, nebo si pořádně zasportovat.
Ústecký kraj | Zážitky

Teplice zahajují lázeňskou sezónu

V pátek odpoledne a o víkendu 26. 5. až 28. 5. 2023 Teplice slavnostně zahajují již 869. lázeňskou sezónu. Všeobecně zvaná „Lázeňská“ je však v teplickém pojetí nenapodobitelným zážitkem, co do rozsahu i rozmanitosti. Obrovská párty pod širým nebem nenechá nikoho na pochybách, že je čas oslav a veselí. Místní, lázeňští hosté i turisté jako každý rok opět zaplní v tisících teplické ulice a parky, aby si užili nenapodobitelnou atmosféru.
Ústecký kraj | Lázně a wellness

Ve skanzenu Zubrnice si prohlédnete novou expozici o chmelařství

Chmel, který stavěl domy – tak zní název nové stálé expozice, kterou návštěvníci Muzea v přírodě Zubrnice mohou zhlédnout od letošní sezóny. Byla nainstalována na půdě zemědělské usedlosti čp. 61 a v autentickém prostoru tak představuje způsob práce s chmelem v okrajové části Úštěcké chmelařské oblasti.
Ústecký kraj | Životní styl

Sedm hradů a hrádků, kde žily tlupy loupeživých rytířů

Loupeživí rytíři bývají často hrdiny starých pověstí: většinou to s nimi nedopadne dobře, ale pro naše uši přes propast několika staletí jejich život plný dobrodružství a skrývání na osamělých hrádcích v hlubokých lesích vypadá velmi romanticky. Kde objevíte jejich doupata? Vybrali jsme volně přístupné hrady a hrádky, kam se můžete podívat kdykoliv. Někde by se prý daly najít poklady nedozírné ceny, po většině tlup ale zbyly jen pověsti.
Ústecký kraj | Památky

Romantické pískovcové skalní město Tiské stěny láká na jarní výlet

Tiské stěny vytváří ve výběžku CHKO Labské pískovce spolu s Rájeckými a Ostrovskými stěnami a Vysokým Sněžníkem atraktivní turistickou oblast, která je také vyhlášeným rájem horolezců. Pokud nevíte, kam na výlet, navštivte malebnou krajinu Tiských skal a poznejte místo plné bizarních pískovcových útvarů, ve kterém se natáčel film Letopisy Narnie.
Ústecký kraj | Příroda

Věda a historie není nuda: Masarykova zdymadla u Ústí nad Labem, jedno ze stovkových výročí roku 2023

Právě před sto lety v roce 1923 se u Ústí nad Labem začala stavět Masarykova zdymadla. Stavba největšího a nejmodernějšího vodního díla předválečného Československa trvala třináct let, po dokončení dokonce šlo o největší stavbu svého druhu v Evropě. Zdymadlo si můžete prohlédnout shora, zdola z řeky, a dokonce přes něj vede i turistická trasa.
Ústecký kraj | Památky

Všechny podoby nového cirkusu ožijí v Praze a Chomutově na Cirkusu Base

Centrum pro nový cirkus postaví na pražské Ladronce a chomutovském hřišti u Městského parku cirkusovou vesničku Cirkus Base. Kulturně-vzdělávací projekt, který vzniká ve spolupráci s cirkusovou školou Trondheim kulturskole, představí nový cirkus a jeho disciplíny veřejnosti. Jedinečná akce tak nabídne ve veřejném prostoru dětem i dospělým široké spektrum zaměření – novocirkusová představení, workshopy žonglování, pozemní i vzdušné akrobacie, provazochodectví, parkouru i školní lekce projektu TěloCIRK, který zpestřuje hodiny tělocviku cirkusovými prvky. V průběhu tří týdnů se odehrají i čtyři premiéry českých novocirkusových souborů. Stožáry šapitó se vztyčí v Chomutově od 5. do 13. května a v Praze od 20. května do 2. června.
Ústecký kraj | Kultura