!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Zapomenutné skvosty: udělejte si výlet k Chřibskému akvaduktu
Zapomenutné skvosty: udělejte si výlet k Chřibskému akvaduktu
"> "> Zdroj foto: ceskesvycarsko.cz, Tomáš Kolařík "> "> "> ">
Památky

Zapomenutné skvosty: udělejte si výlet k Chřibskému akvaduktu

  • Vydáno27. listopadu 2021
V hlubokém údolí Chřibské kamenice pod městem Chřibská se nachází unikátní technická památka, která však zatím není turistům příliš známa. Jedná se o Chřibský akvadukt, nejzachovalejší součást důmyslného technického díla, někdejšího náhonu tkalcovny Floriana Hübela v Dolní Chřibské.
akvadukt u Dolní ChřibskéDvouobloukový akvadukt u Dolní Chřibské byl postaven roku 1886 jsou součást důmyslného systému využití vodní energie – přiváděl vodu říčky Chřibské Kamenice pomocí dlouhého náhonu do tkalcovny Floriana Hübela v Dolní Chřibské vybudované mezi lety 1884-1894. Voda proudila korytem širokým asi jeden metr od odběrného objektu na toku Chřibské Kamenice. Odtud byla voda vedena korytem v délce asi 250 m k prvnímu krátkému tunelu vytesaném ve skále. Následně překonává vodní tok dvouobloukovým kamenným akvaduktem. Po dalším úseku náhonu byla voda vedena asi 140 m dlouhým kamenným tunelem, ústícím v areálu bývalé továrny. Celková délka soustavy je asi 800 m.

akvadukt chřibskáProvoz továrny byl ukončen za Velké hospodářské krize. Budova továrny pak sloužila jako depozitář přírodovědeckých sbírek Národního muzea. Po vyklizení sbírek v osmdesátých letech budova továrny v roce 1996 vyhořela a poté byla zbořena. Zatímco textilní továrna byla nenávratně ztracena, vodní náhon s akvaduktem a tunely byl v roce 1991 prohlášen kulturní památkou a dodnes jsou pozoruhodně zachován i přestom že již téměř sto let neslouží svému původnímu účelu.

Akvadukt je volně přístupný a s trochou opatrnosti lze nahlédnout i do obou tunelů. Díky svému umístění v krásném údolí Chřibské Kamenicena pomezí národního parku České Švýcarsko a chráněné krajinné oblasti Labské pískovce se jistě brzy stane významným cílem turistů i místních a jednou z turistických dominant města Chřibská. Jeho návštěvu si proto nenechte ujít.
Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách

Říčka Chřibská Kamenice vyvěrá v Lužických horách v nadmořské výšce 552 m na svahu Jelení skály. Jedná se o pravostranný přítok řeky Kmenice (Srbské Kamenice), se kterou se spojuje pod obcí Srbská kamenice. Společně pak tvoří jednu řeku Kamenici, která tvoří známé soutěsky. Za nimi vtéká do Labe.

Dvouobloukový akvadukt Chřibská

Dvouobloukový akvadukt Chřibská

Dvouobloukový akvadukt je nejzachovalejší součástí důmyslného technického díla – někdejšího náhonu tkalcovny Floriana Hübela v Dolní Chřibské. Dílo, vybudované v roce 1886, přivádělo do továrny vodu Chřibské Kamenice.

Další aktuality

19.1.
2022
Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro zimní výlet na Klínovec

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro zimní výlet na Klínovec

Severozápadní Čechy | Zimní sporty
5.1.
2022
Užijte si odpočinek v duchu Sissi v Lázních Teplice v Čechách

Užijte si odpočinek v duchu Sissi v Lázních Teplice v Čechách

Severozápadní Čechy | Lázně a wellness
22.12.
2021
Užijte si Štědrý den v Zoo Ústí nad Labem

Užijte si Štědrý den v Zoo Ústí nad Labem

Severozápadní Čechy | Příroda