Úvod > Aktuality > Zapojte se do kopání písku ve vinném sklepě v Šaldorfu
Zážitky

Zapojte se do kopání písku ve vinném sklepě v Šaldorfu

  • Vydáno16. ledna 2023
V sobotu 21. ledna 2023 od 10:00 hodin se koná ochutnávka vín v otevřených vinných sklepech Nového Šaldorfu a sklepními uličkami zazní cimbálová hudba. Nebude chybět ani dobrovolná recesistická soutěž družstev v kopání písku v chodbě vinného sklepa. Příchozí se mohou těšit na večerní taneční zábavu s živou hudbou, občerstvením a šaldorfským vínem.
VínoVšichni milovníci dobrého vína jsou srdečně zváni do Modrých sklepů Nového Šaldorfu! Na třetí lednovou sobotu 21. 1. 2023 pro vás vinaři Modrých sklepů otevírají vinné sklepy k ochutnávce vín. Opět po roce se také můžete zúčastnit recesistické soutěže tříčlenných družstev v kopání písku v podzemních chodbách.

Vinné sklepy budou otevřeny v době od 10 do 18 hodin. Každý návštěvník obdrží skleničku a degustační kartu, kterou předloží v každém otevřeném sklepě k potvrzení razítkem. Letošní novinkou je soutěž o nejlepší kostým. Kostým si mohou vymyslet a nosit po dobu otevřených sklepů jak členové kopajících družstev, tak i "nekopající" návštěvníci otevřených sklepů. Soutěží se o karton šaldorfských vín. Na karton vín jako výhru se může těšit výherce jednotlivec, či pár, nebo skupina. Návštěvníci v kostýmech se musí v době od 10 do 16 hodin objevit u soutěžního sklepa, kde je bude moci prohlédnout a zhodnotit zdejší "odborná" tříčlenná porota (vedoucí soutěže v kopání, moderátor soutěže v kopání a zástupce vinařského spolku). Vyhlašování nejlepšího kostýmu se provede ihned po ukončení soutěže v kopání písku, tedy cca. v 16:30 hodin.
 

Písek, víno, swing

Šaldorf sklepyJemný písek, vykopaný při hloubení vinných sklepů v Novém Šaldorfu u Znojma, se kdysi vozil do Vídně, kde jej zedníci používali na štuky a fasády. Když vinaři přemýšleli, čím by zpestřili tradiční obcházení vinných sklepů, dostali geniální nápad a obnovili dávné obyčeje. Každoročně v lednu tak probíhá recesistická ryze dobrovolná soutěž, kdy se tříčlenná družstva v sklepních chodbách dobývají dobovými nástroji hlouběji do sklepů, a výsledek svých snah pak váží na očích veřejnosti. K tomu hraje jazz a swing a ochutnávají se vína, a to jak běžná, tak ohřívaná ve vodní lázni. Kdo má chuť, ten si může užít i večerní posezení s místními vinaři. Dosavadní rekord je 425 kg vykopaného a vyneseného písku za 15 minut!

Po uzavření soutěže a ukončení putování po sklepech poseďte v některých vinných sklepech a nebo navštívte večerní taneční zábavu, což ještě více umocní nevšední zážitek z příjemně stráveného zimního dne v Šaldorfských sklepech. Nalévá se pouze do skleniček s logem „Šaldorfských sklepů“. Skleničky se kupují v jednotlivých otevřených sklepech. Jejich nákupem přispíváte na doprovodný program (jiné vstupné se neplatí).
Modré sklepy v Novém Šaldorfě

Modré sklepy v Novém Šaldorfě

Mezi Prahou a Vídní, poblíž královského města Znojma je za obcí Nový Šaldorf nenápadné malé údolí. Malé údolí poseté mnoha stavbami nejrůznějších tvarů, barev, stáří a stylů. Malé údolí, jemuž se odedávna říkalo Blaue Keller, posledních necelých sto let pak Modré sklepy.

Další aktuality

Vinaři z Němčiček zvou na otevřené sklepy

Vinařská obec Němčičky na jižní Moravě zve milovníky vína na zimní festival otevřených sklepů s názvem Zimní festival vína. Bude se konat v sobotu 28. ledna od 10:00 do 19:00 hodin. K ochutnání budou skvělá vína od němčičských vinařů a k chuti přijdou vhod i tradiční zimní laskominy z domácích zdrojů. Nebude chybět ani soutěž o nejlepší svařák.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří – po tříleté pauze

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří opět po tříleté covidové pauze. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 25. a 26. února 2023. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i řada novinek, jako je rozšířená nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Kamélie a zimní květinové výstavy: kde, co a kdy pokvete?

O kaméliích se mluví jako o prvních poslech jara. Květiny, které jsou doma v horách a lesích od severní Indie a Himálaje až po Čínu a Japonsko, a které už před staletími vzaly útokem dámské dekolty i luxusní kosmetiku, můžete obdivovat i u nás – stačí se vypravit na některou z výstav.
Jihomoravský kraj | Příroda

Jihomoravské Mikulčice si podmaní košt pálenek a zelí

V Mikulčicích se budete moci na vlastní kůži přesvědčit, co všechno dobrého se dá vyrobit z kysaného zelí. Gurmáni Mikulčice v sobotu 21. ledna 2023 pořádají v kulturním domu v Mikulčicích již 20. ročník koštu ovocných pálenek a kysaného zelí. Čekají na vás speciality ze zelí, krajové pečivo a různé druhy ovocných pálenek.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika