Úvod > Aktuality > Zapojte hlavu i ruce v některém z českých science center
Zapojte hlavu i ruce v některém z českých science center
"> ">
Zážitky

Zapojte hlavu i ruce v některém z českých science center

  • Vydáno14. listopadu 2016
Pokochejte se superúplňkem, dejte průchod kreativitě na interaktivním pískovišti, prozkoumejte naše Slunce, naučte se psát tajným inkoustem, odhalte tajemství DNA, nahlédněte do laboratoře madam Curie, odhoďte stud a vydejte se na Sexmisii nebo si užijte kutilský Bastlfest! To vše a ještě mnohem víc v tomto týdnu od 14. do 19. listopadu!

Pondělní superúplněk

ÚplněkTušili jste, že v pondělí 14. listopadu nastane největší úplněk za posledních 68 roků? Během tzv. superúplňku bude náš kosmický soused zhruba o deset procent větší ve svém průměru a o více než dvě desítky procent jasnější než je obvyklé. Zní to lákavě, ale věřte, že takového rozdílu si očima na nebi sotva všimnete... Pohled na vycházející Měsíc i tak bude stát za to. Ostatně, přesvědčit se můžete sami. Stačí si počkat na východ Měsíce okolo půl páté večer nad severovýchodem.

A zavítáte-li na Hvězdárnu a planetárium Brno, můžete se na superúplňkový Měsíc podívat i zdejšími dalekohledy. Mimoto se dozvíte, proč se nám jeví měsíční kotouč nad obzorem nepřirozeně velký a jak si svépomocí ověřit, že jde skutečně jen o optický klam. Pozorování superúplňku na brněnské hvězdárně začíná v 16:30 a podmínkou pro jeho konání je příznivé počasí.
 

Nejcennější foto v Liberci

iQlandiaLiberecké science centrum iQLANDIA bude od 15. listopadu hostit originální výstavu zdravotnické skupiny EUC "Vaše nejcennější foto". Celý projekt podporuje prevenci rakoviny prsu a na devíti uměleckých snímcích prezentuje mamografické screeningy ňader žen. Na vernisáži, která v iQLANDII odstartuje v 10:00, promluví například primář oddělení radiologie MUDr. Jozef Prattinger na téma „Mamoscreening v historických souvislostech“.

Chybět nebude ani edukativní workshop od organizace Mamma HELP, během kterého se především návštěvnice na modelu prsu dozvědí, jak správně postupovat při samovyšetření.
 

Interaktivní pískoviště Živá voda v Pevnosti Poznání

Stýská se vám v současném studeném počasí po prosluněných letních dnech a písečných plážích? Dříme ve vás zahradní architekt s megalomanskými sklony? Pak neváhejte a vydejte se do muzea vědy  Pevnost Poznání Univerzity Palackého v Olomouci. V expozici „Živá voda“ tam na vás čeká nové interaktivní pískoviště, které využívá moderních technologií jako je projekce a 3D snímání. V podstatě se jedná o formu videomappingu na písek, který však díky 3D kameře reaguje na to, jak se hmota tvaruje. Kde jinde můžete podle vlastní fantazie vytvořit různé typy moří, zelené planiny, skály nebo jícen sopky?

PísekA až se dosyta kreativně vyřádíte, nezapomeňte prostřednictvím mikroskopů prozkoumat obyčejnou kapičku vody. V tomto miniaturním světě na vlastní oči spatříte naše neviditelné sousedy – mikroorganismy, které díky svým rozměrům unikají naší pozornosti. Z mikrosvěta pak můžete skočit rovnou do nepředstavitelně obrovského vesmíru a prostřednictvím pořadu „Neuvěřitelné Slunce“ v digitálním planetáriu prozkoumat naši nejbližší hvězdu. Víte, že každou sekundu vyzáří Slunce milionkrát víc energie, než kolik lidstvo spotřebuje za celý rok?

Ve dnech 18. a 19. listopadu navíc Pevnost poznání opanuje prodejní přehlídka Dizajntrh a s ní i více než 60 českých a slovenských tvůrců a designérů. Dvoudenní akce přinese kromě aktuálních designových trendů i společenskou událost se stylovým občerstvením, filmovými projekcemi či workshopy. Přímo pod vedením designérů si návštěvníci budou moci vyrobit a odnést domů například domácí kosmetiku, látkové brože nebo zabalit vánoční dárek do vlastnoručně zdobeného papíru.
 

Laboratoře biologie a chemie v Plzni

Chemická laboratořŘada atraktivních interaktivních exponátů a experimentů na vás čeká i v plzeňském science centru Techmania. Mimořádný program si můžete užít třeba v laboratořích biologie a chemie na státní svátek 17. listopadu. Snad každý někdy chtěl napsat zprávu, kterou si bude moci přečíst jen adresát. Vymýšlel nové jazyky a důmyslné šifry, ale učitelky a maminky to stejně rozluštily. Kdo ovládá chemii, ten je ovšem může přelstít neviditelným inkoustem! Jakými neviditelnými inkousty je možné psát a jak se takové písmo dá odhalit, prozrazuje program „Tajná zpráva“ v laboratoři chemie.

Laboratoř biologie zve na výlet za tajemstvím DNA a genetického inženýrství. Návštěvníci si zopakují pokus, při němž byly poprvé pozorovány chromozomy v mitóze a při 1000násobném zvětšení je budou pozorovat v mikroskopu. Zkusí si také extrahovat vlastní DNA a dostane se jim odpovědi na otázku, zda je možné deoxyribonukleovou kyselinu pozorovat pouhým okem. Kromě toho nabízí Techmanie ve státní svátek i oblíbenou možnost vyzkoušet si pocity kosmonautů na gyroskopu, show s Van de Graaffovým generátorem či science show „Tekutý dusík“.
 

Rozpad atomového jádra i sexmise v Ostravě

AtomStátní svátek 17. listopadu ale můžete oslavit i v ostravském Světě techniky v areálu Dolních Vítkovic. Zejména pak v Malém světě techniky U6, protože "U6" je tu pro návštěvníky již čtvrtým rokem. Z velké party si můžete na památku odnést fotku z fotokoutku, nechat si namalovat na obličej parádní masku nebo si vyzkoušet vytvořit obří bubliny.

Mimoto je pro vás připraven doprovodný program „Laboratoř Marie Curie Skłodowské“, kde vám lektoři science centra ukáží rozpad atomového jádra, pomocí detektoru změříte pouhým okem neviditelné záření a sestavíte si vlastní elektrárnu. Anebo potrapte mozek nad záludným hlavolamem: Poskládejte si stanovený obrazec ze „7 důmyslně rozřezaných dílů“ a vytvářejte své vlastní zcela nové obrazce na workshopu „Tangramy“! Že byste raději relaxovali? Tak v tom případě navštivte výstavu „Sexmisie“ zaměřenou na různé aspekty lidské sexuality.
 

Bastlfest zavítá do Brna

Zapojit hlavu i ruce můžete ve dnech 18. a 19. listopadu na „Bastlfestu“ neboli festivalu kutilství pro celou rodinubrněnském science centru VIDA! Je přitom jedno, jestli patříte k nadšencům, kteří stále něco vymýšlejí, vylepšují a konstruují nebo jen rádi žasnete nad tím, co všechno si lidé dokážou sami vyrobit. Bastlfest si určitě užijete. Můžete se těšit na práci radioamatérů, modely vláčků, roboty, papírové vystřihovánky, elektronické hudební nástroje ale i dílny pro děti a dospělé. Nechte se nadchnout a inspirovat!
Malý svět techniky U6

Malý svět techniky U6

Jedinečná výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.

Velký svět techniky Ostrava

Velký svět techniky Ostrava

Populárně naučné centrum Velký Svět Techniky najdete v Dolních Vítkovicích. Hravou formou se zde představují zajímavosti vědy a techniky. Za charakteristickou zrcadlovou fasádou se skrývají čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání Olomouc je první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Sídlí v areálu Korunní pevnůstky a patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic, včetně letošní novinky MatematikUm, přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.