Úvod > Aktuality > Zaniklá osada Königsmühle ožije landartovým festivalem. Vystoupí i kapela Zrní

Zaniklá osada Königsmühle ožije landartovým festivalem. Vystoupí i kapela Zrní

Vydáno 21. srpna 2019 Kultura
Zaniklá osada Königsmühle v krušnohorském údolí, kde dnes stojí pouze šest ruin domů, ve dnech 23. a 25. srpna 2019 opět ožije. Každý rok se zde pořádá česko-německý festival hudby, divadla, řezbářství a landartu pod širým nebem. Letos už poosmé. Zahraje zde i kapela Zrní, která festival podporuje. Akci pořádá spolek DoKrajin a Petr Mikšíček, který svojí filmovou tvorbou mj. přispěl k zapsání Krušnohoří na seznam UNESCO.
KönigsmühleTzv. sudetský landart bude v bývalé osadě Königsmühle, česky Králově mlýně přezdívaném také jako Konimlejn, k vidění od 23. do 25. srpna 2019. Ruiny šesti domů a mlýna, obklopené krásnou přírodou, ožijí nejrůznějšími uměleckými díly a sochami všeho druhu. Česko-německý festival landartu se tu koná díky desítkám dobrovolníků a milovníkům Krušnohoří ze všech koutů Česka, a to každý rok vždy na konci léta.

O umění, které znáte z galerií, se rozhodně nejedná. Landartem může být dřevo, klacíky nebo třeba kytičky a mech. Záleží na kreativitě umělců. Minulý ročník se splétala tráva do copánků nebo se tesalo ze dřeva. A opravdu to není jen zábava pro děti – při práci uvidíte renomované české landartisty. Naopak vaše děti si mohou zkusit rýžování v potoce, malování, vyřezávání do dřeva i balancování s kameny.

KönigsmühleNa festival se každoročně sjíždí stovky návštěvníků a desítky umělců – od řezbářů přes sochaře až po další řemeslné umělce, ale také divadelní herce a hudebníky, kterým je blízká sudetská atmosféra Krušných hor. Letos vystoupí na přání svých fanoušků také kapela Zrní. Ta je známá právě tím, že vedle velkých koncertních hal hraje i na místech majících genius loci.

Königsmühle ovšem není podle slov organizátorů klasický festival. I letos přenesete do minulosti a uslyšíte česko-německý příběh Králova mlýna. Pro zájemce, kteří by chtěli vyprávět svůj životní příběh, je přichystaný v rámci programu tzv. open mic. Vedle umělecké stránky je cílem festivalu i připomenout historii tohoto krásného místa a posilovat dobré česko-německé vztahy, které tady díky obdobným aktivitám jsou. Oblast místní označují za místo, kde se zastavil čas. Přijďte se i vy pokochat krásnou zapomenutou krajinou uprostřed hor. Králův mlýn patří k přírodně-kulturním památkám, které by český turista při objevování krás Česka určitě neměl vynechat.
Přírodní rezervace Horská louka u Háje

Přírodní rezervace Horská louka u Háje

Přírodní rezervace Horská louka u Háje se rozprostírá v údolí potoka Černá voda nedaleko Klínovce v Krušných horách.

Další aktuality

23.10.
2019
V Úštěku bude pondělí plné českých řemesel

V Úštěku bude pondělí plné českých řemesel

Severozápadní Čechy | Kultura
17.10.
2019
Prožijte podzim na vesnici v Zubrnicích

Prožijte podzim na vesnici v Zubrnicích

Severozápadní Čechy | Kultura