ÚvodAktualityZámek Ploskovice se znovu otevírá: navštivte místa, kde se točila řada pohádek
Památky

Zámek Ploskovice se znovu otevírá: navštivte místa, kde se točila řada pohádek

  • 22. června 2024
Zámek Ploskovice byl od loňského srpna zavřený a za bezmála rok prošel zásadní reinstalací vnitřních prostorů. První prohlídková trasa v novém se milovníkům historických památek poprvé otevře v sobotu 29. června 2024. Při návštěvě nezapomeňte i na krásný park a umělé jeskyně, takzvané grotty z 18. století.
Zámek Ploskovice již vyhlíží své první návštěvníky, kteří si od 29. června 2024 prohlédnou zbrusu novou prohlídkovou trasu "Císařské letní sídlo". Prohlídková trasa nabízí 11 místností ve stylu 2. poloviny 19. století z dob rakouského císaře a posledního českého korunovaného krále Ferdinanda V. Dobrotivého. Výzdoba místností se nese ve stylu druhého rokoka a je dílem významného českého malíře Josefa Navrátila. Místnosti představují soukromé interiéry vysokých příslušníků habsburského rodu. Instalace expozice je zcela nová a návštěvníkům představí například nově vytapetované či obložené komnaty či zrestaurovaný nábytek. Věrně připomene období mezi lety 1852 až 1853, kdy byly prostory zařizovány pro penzionovaného císaře a jeho manželku Marii Annu Sardinskou.

zámek PloskoviceZámek v Ploskovicích nedaleko Litoměřic byl vybudován někdy mezi lety 1720-30. Jednopatrový zámek měl přibližně čtvercový půdorys. Jeho dnešní podoba pochází z 2. poloviny 19. století, kdy sloužil jako Ferdinandova soukromá rezidence. Mimo jiné si zde prohlédnete také sbírky obrazů, skla a porcelánu, nástropní malby významného Josefa Navrátila a sochařskou výzdobu Václava Levého. Poprvé od rekonstrukce se zámek otevře v sobotu 29. června od 9:00 do 17:00 hodin, vstupné bude 200 Kč. Během prvního otevíracího dne zámecké trasy se v areálu zámeckého parku bude konat od 9:00 do 15:00 hodin XXV. ročník Keramických trhů. Dále dr chystá divadelní představení pod širým nebem, koncerty i večerní oživené prohlídky, tentokrát se můžete těšit na scénky ze života posledních majitelů zámku.
 

Umělé jeskyně, výstava medvídků a krásný park

grotta PloskovicePři návštěvě zámku můžete zavítat na prohlídku mimořádně zajímavých umělých jeskyní, které byly vybudovány v 18. století. Prohlídka se koná každou celou hodinu od 9:00 do 16:00, vstupné sem stojí 60 Kč. Vybudovat je nechala v přízemí ploskovického zámku Anna Marie Toskánská. Zámek stojí na terénním zlomu a právě snížené přízemí směřující do rozlehlého parku vyplnily grotty. Anna Marie měla své umělé jeskyně ráda a nechala si mezi hlavním zámeckým sálem a grottami vybudovat dokonce výtah. A bez zajímavosti není ani to, že oficiální návštěvy na zámek přicházely právě tudy. V takzvaných grottách se natáčela řada pohádek například Princ a večernice, Jezerní královna, Čertova nevěsta, jak si zasloužit princeznu.

park ploskoviceMalé děti zaujme výstava medvídků, kterou připravila rodina pana Greblera, převážně ze své sbírky. Výstava je inspirována muzeem medvědů v dánském Skagenu. Její návštěva stojí 60 korun. Při návštěvě ploskovického zámku nelze opominout ani důmyslně řešený zámecký park o rozloze 8 ha s kašnami, vodotrysky, rybníkem a vzácnými porosty. Jeho základní koncepce vznikla po roce 1720. Při komentované procházce parkem se dozvíte se například o tom, jak vypadal park v 18. století, jakými změnami v historii prošel, nebo která původní flóra se dodnes dochovala. Prohlídky jsou vhodné nejen pro dospělé, ale i pro děti.
Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi Památky

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi

Architekt Kilián Ignác Dientzenhofer vybudoval někdy mezi lety 1720-30 nedaleko Litoměřic jednopatrový zámek, přibližně čtvercového půdorysu, pro Annu Marii Toskánskou z rodu Sasko-lauenburského, manželku toskánského vévody Gastona III., posledního z rodu Medici.

Zámecký park Ploskovice Památky

Zámecký park Ploskovice

Při návštěvě ploskovického zámku nelze opominout zámecký park o rozloze 8 hektarů. Pak je volní přístupný. Jeho koncepce byla zachována i při pozdějších změnách, kterými v průběhu doby park procházel.

Umělé jeskyně Grotty na zámku Ploskovice Památky

Umělé jeskyně Grotty na zámku Ploskovice

Pod zámkem Ploskovice se nachází uměle vytvořené jeskyně z počátku 18. století. V roce 1988 bylo přistoupeno alespoň k částečné rekonstrukci a jeskyně byla znovu zařazena do prohlídkové návštěvnické trasy.

Další aktuality

České Švýcarsko láká turisty na DUKpass: k ubytování získají bezplatnou veřejnou dopravu

Vydat se na vícedenní výlet do Českého Švýcarska je stále velmi výhodné! Stále zde totiž platí to, že každému turistovi v národním parku, který tam bude ubytovaný alespoň na dvě noci, přidává Doprava Ústeckého kraje celodenní jízdenky zdarma, tzv. DÚKpass. Síťovou jízdenku DÚK na bezplatnou dopravu v regionu lze získat u ubytovatelů zapojených do tohoto programu na podporu turismu, který připravil Ústecký kraj ve spolupráci s obecně prospěšnou společností České Švýcarsko a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.
12. červenec 2024 12:00
Příroda, Ústecký kraj

Strhující pirátské bitvy proběhnou o víkendu opět v Úštěku

Takovou řež hlavní pláž jezera Chmelař v Úštěku ještě nezažila! Více než tři stovky pirátů se tam v krutých bitvách servou už tuto sobotu, 13. července 2024. Hlavní postavou bitev i celého víkendu bude tajemný kapitán Černovous. Oblíbená akce Piráti dobývají jezero Chmelař se letos koná už po pětadvacáté.
11. červenec 2024 21:31
Zážitky, Ústecký kraj

100 tipů, kam za lázeňskou pohodou a za pobyty v lázních

Několikasetletá tradice, více než třicet lázeňských míst v zemi, stovky léčivých pramenů a bohatá naleziště peloidů – to vše dělá z České republiky jednu ze světových lázeňských velmocí. Vyzkoušejte jejich blahodárný vliv na organismus i vy. Léčebné procedury vám pod dohledem lékařů a odborného personálu pomohou nejen při léčení konkrétních zdravotních problémů, ale slouží i jako prevence a příliv nové energie. Nabídka lázeňských wellness programů je velmi pestrá a vybere si z nich opravdu každý. Mezi populární patří třeba programy manažerské, antistresové, redukční, detoxikační nebo wellness & beauty. Tipy, kam vyrazit za relaxací a lázeňskou pohodou vám přináší Kudy z nudy. Čeká vás božský klid, čistá příroda, léčivé prameny a blahodárné procedury.!
11. červenec 2024 11:30
Lázně a wellness, Ústecký kraj

Za unikáty dopravní techniky zavítejte do chomutovského železničního depozitáře

Celkem si tu můžete prohlédnout téměř 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů – od parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po vozidla nových trakcí o celé století novějších. K vidění jsou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla teprve nedávno vyřazená z provozu u Českých drah.
6. červenec 2024 16:00
Kultura, Ústecký kraj

Svět prérijních indiánů poznáte v indiánské vesničce v obci Růžová

Přijďte se podívat, jak kdysi žili prérijní indiáni – kočovní lovci bizonů. Spoustu exponátů a dovedností si zde můžete vyzkoušet – zastřílet si z luku, zabubnovat na buben, zahrát indiánské hry, házet tomahawkem, nebo si zkusit rozdělat oheň křesáním. Vesnička je otevřena pro veřejnost od 1. 7. až 31. 8. 2024. Pravidelně každou sobotu v červenci a srpnu se od 14:00 koná komentovaná prohlídka vesničky a také probíhá vystoupení s indiánskými tanci, písněmi a divadlem. Přeneste se do světa prérijních indiánů v indiánské vesničce Rosehill na Děčínsku!
30. červen 2024 10:13
Zážitky, Ústecký kraj

Zoo Děčín odmění školáky za celoroční snahu vstupem zdarma

Zoologická zahrada v Děčíně přichází s fantastickou nabídkou pro všechny školáky ve věku od 6 do 15 let. V pátek 28. června se mohou těšit na vstup zdarma do zoo jako poděkování za jejich celoroční úsilí a snahu ve škole. Tato jedinečná příležitost je skvělým způsobem, jak odměnit mladé studenty a poskytnout jim nezapomenutelný zážitek na začátku letních prázdnin.
27. červen 2024 15:00
Příroda, Ústecký kraj

Nejlepší písečné pláže aneb doma jako u moře

Teploty jako někde na jihu, čistá voda, písčité pláže – tak proč jezdit k moři, když je to daleko, a to nejlepší koupání často máme jen kousek od domova? Vyzkoušejte některé z nejvyhlášenějších pláží, které jsme pro vás na portálu Kudy z nudy vybrali.
7. červen 2024 12:00
Letní sporty, Ústecký kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Ústeckého kraje: Podkrušnohorský zoopark Památník Terezín a zoo Ústí nad Labem

Rodiny s dětmi tradičně láká rozlehlý zoopark v Chomutově.O zajímavý program pro rodiny s dětmi se postará i zoologická zahrada v Ústí nad Labem. V Národním parku České Švýcarsko najdete unikátní přírodní skvosty Ústeckého kraje. Památník Terezín připomíná období německé okupace, kdy se Terezín stal pro Židy z celé Evropy přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů.
6. červen 2024 14:11
Zážitky, Ústecký kraj