Úvod > Aktuality > Zámek Vimperk v novém: prohlédněte si prohlídkové okruhy i Muzeum Vimperska
Památky

Zámek Vimperk v novém: prohlédněte si prohlídkové okruhy i Muzeum Vimperska

  • Vydáno8. června 2021
Zámek Vimperk byl dlouho zanedbanou, pomalu chátrající stavbou, která byla v soukromých rukách. Teprve roku 2015 přešla památka do správy Národního památkového ústavu, který začal s jeho náročnou obnovou. Od letošní sezóny je zámek v novém kabátě, jsou zde nové expozice a přistěhovalo se sem také Muzeum Vimperska, které navazuje na tradici muzea, jež na zámku bývalo od poloviny minulého století.
zámek vimperkZámek Vimperk se po rekonstrukci otevřel turistům začátkem června 2021. Mezi největší unikáty patří renesanční malovaný strop z roku 1601 v jedné z místností, který je nyní kompletně zrestaurovaný. Návštěvníci si ho prohlédnou na trase Horní zámek, který připomíná příběh Novohradských z Kolovrat na pozadí třicetileté války a vznik renesančního zámku na chladné Šumavě.
 
Na vimperském zámku se nedochovalo vybavení. Památkáři proto museli vybavit pokoje zápůjčkami z ostatních hradů a zámků, ale část mobiliáře nakoupili také ve starožitnictvích a antikvariátech po celé Evropě. Na trase Dolní zámek proto zatím vybavení místností nehledejte. Ale i tak se určitě vyplatí trasu navštívit. Je to totiž jedinečná příležitost prozkoumat v neobnovených prostorách to, co jinde zůstává skryté nebo co vše ukrývají přilehlé zahrady.
 
zámek VimpekNově se na zámek přestěhovalo Muzeum Vimperska, které nahradilo starou muzejní expozici. Interaktivní prohlídka nabídne procházku po Zlaté stezce či sjezd na saních naložených dřevem. Perlou expozice je pak světoznámá kniha Josefa Váchala „Šumava umírající a romantická“.

Zámek je otevřen denně mimo pondělí od 10:00 do 16:00 hodin, vstupné na Horní zámek stojí 160 Kč, Dolní zámek si prohlédnete za 80 Kč. Vstupné do Muzea Vimperska stojí 100 Kč.
Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prochází rozsáhlou obnovou. V roce 2021 byla ukončena její první etapa a zámek nyní nabízí tři prohlídkové trasy (v opravených i neopravených prostorách) a nové expozice Muzea Vimperska.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o řádu maltézských rytířů a expozici na hradě ve Strakonicích

Kdo jsou johanité nebo špitálníci, maltézští rytíři aneb Suverénní vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě? Proč má jedna z nejvýznamnějších a nejstarších církevních organizací tolik jmen? A víte, že Muzeum středního Pootaví na strakonickém hradě otevřelo expozici věnovanou právě řádu maltézských rytířů, která je ojedinělá nejenom v České republice, ale dokonce na celém světě?
Jihočeský kraj | Památky

Přijeďte do Protivína za unikátními krokodýly – některé si můžete dokonce i pohladit

Krokodýlí zoo v Protivíně má otevřeno i v březnu a dubnu. Prohlídky se konají každý den od 10:00 do 16:00 hodin. Každý víkend zde uvidíte krmení nejagresivnějšího druhu ze všech krokodýlů na světě. Skupina 21 krokodýlů kubánských vám předvede, jak se umí poprat o kořist. Tím však podívaná nekončí! Ve stejný čas dochází i na krmení Golema II! Obrovský samec krokodýla mořského, se se svou kořistí nemazlí, nevěříte? Přijďte se podívat!
Jihočeský kraj | Příroda

Kalendář 2023: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin

Udělejte si výlet do míst, kde probíhaly největší bitvy husitského období. Mnohé z nich si budete pamatovat ze školních lavic, ale vidět ona bitevní pole na vlastní oči, to je něco docela jiného. V našem kalendáři husitských bitev naleznete ta největší střetnutí husitů s katolíky – pamatujete si na bitvu na Vítkově, kardinálský klobouk u Domažlic nebo finální bitvu u Lipan? V husitských dějinách je zajímavých příběhů mnohem víc, pojďte je s námi objevit!
Jihočeský kraj | Památky

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Jihočeský kraj | Ubytování

Skvělé lyžování na Šumavě si užijete na Lipně!

Lyžařské podmínky jsou ve Skiareálu Lipno ideální. Počasí dovoluje zasněžování technickým sněhem a k tomu připadlo i několik cm sněhu přírodního. Sjezdovky jsou tak dokonale pokryté 100 cm vrstvou sněhu a perfektně upravené. Všechny sjezdovky jsou v plném provozu, vychutnáte si tak úsek s měřeným slalomem, skicross, i snow park. Celkem téměř 13 km zimního sportování. Lyžařská škola jede také naplno a nejlepší je ji rezervovat online, a navíc se slevou.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Jihočeského kraje

Jaké proměny prožily jižní Čechy během posledních třiceti let? V Českém Krumlově vzniklo například Egon Schiele Art Centrum a Museum Fotoatelier Seidel, Holašovice se dočkaly zápisu do UNESCO, otevřely se Stezka korunami stromů a Království lesa na Lipně, Dům přírody Třeboňska anebo tajuplné podzemí ve Slavonicích. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít po Jihočeském kraji rok za rokem!
Jihočeský kraj | Zážitky

Hořické pašijové hry chtějí na seznam UNESCO

Tradice starší než 200 let a význam přesahující Šumavu i Česko, to jsou pašijové hry v Hořicích. Jejich představení se koná každý rok v obci. Nyní usilují o zapsání na Seznam kulturního dědictví UNESCO.
Jihočeský kraj | Kultura

Ve Frymburku si užijete pohodové rodinné lyžování

Ve Frymburku u Lipneského jezera si i v březnu můžete užít skvělé podmínky pro začínající lyžaře či snowboardisty všech věkových kategorií. Rodinný areál má pro děti speciální dětský park Médi Kubíka se dvěma pojizdnými koberci, lyžařskou školou a celou řadou zábavných atrakcí. Nejen pro maminky připravil na oslavu Mezinárodního dnu žen ve středu 8. 3. 2023 slevu na skipas. Všechny ženy získají v lyžařském areálu v tento den skipas za polovinu ceny, bez ohledu na to, zda se rozhodnou lyžovat pouze jednu hodinu nebo tu stráví celý den. Přijeďte si užít skvělou atmosféru a odpočinout si od každodenních povinností.
Jihočeský kraj | Zimní sporty