!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Zámek Vimperk v novém: prohlédněte si prohlídkové okruhy i Muzeum Vimperska
Zámek Vimperk v novém: prohlédněte si prohlídkové okruhy i Muzeum Vimperska
"> "> Zdroj foto: NPÚ ">
Památky

Zámek Vimperk v novém: prohlédněte si prohlídkové okruhy i Muzeum Vimperska

Vydáno 8. června 2021
Zámek Vimperk byl dlouho zanedbanou, pomalu chátrající stavbou, která byla v soukromých rukách. Teprve roku 2015 přešla památka do správy Národního památkového ústavu, který začal s jeho náročnou obnovou. Od letošní sezóny je zámek v novém kabátě, jsou zde nové expozice a přistěhovalo se sem také Muzeum Vimperska, které navazuje na tradici muzea, jež na zámku bývalo od poloviny minulého století.
zámek vimperkZámek Vimperk se po rekonstrukci otevřel turistům začátkem června 2021. Mezi největší unikáty patří renesanční malovaný strop z roku 1601 v jedné z místností, který je nyní kompletně zrestaurovaný. Návštěvníci si ho prohlédnou na trase Horní zámek, který připomíná příběh Novohradských z Kolovrat na pozadí třicetileté války a vznik renesančního zámku na chladné Šumavě.
 
Na vimperském zámku se nedochovalo vybavení. Památkáři proto museli vybavit pokoje zápůjčkami z ostatních hradů a zámků, ale část mobiliáře nakoupili také ve starožitnictvích a antikvariátech po celé Evropě. Na trase Dolní zámek proto zatím vybavení místností nehledejte. Ale i tak se určitě vyplatí trasu navštívit. Je to totiž jedinečná příležitost prozkoumat v neobnovených prostorách to, co jinde zůstává skryté nebo co vše ukrývají přilehlé zahrady.
 
zámek VimpekNově se na zámek přestěhovalo Muzeum Vimperska, které nahradilo starou muzejní expozici. Interaktivní prohlídka nabídne procházku po Zlaté stezce či sjezd na saních naložených dřevem. Perlou expozice je pak světoznámá kniha Josefa Váchala „Šumava umírající a romantická“.

Zámek je otevřen denně mimo pondělí od 10:00 do 16:00 hodin, vstupné na Horní zámek stojí 160 Kč, Dolní zámek si prohlédnete za 80 Kč. Vstupné do Muzea Vimperska stojí 100 Kč.
Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prošel rozsáhlou obnovou. Od sezóny 2021 je turistům nově zpřístupněn jak okruh Dolní zámek, tak i okruh Horním zámkem, kde byla instalována nová prohlídková trasa, a expozice Muzea Vimperska.