Úvod > Aktuality > Zámek Veltrusy nabídne pohled do doby vlády Marie Terezie
Zámek Veltrusy nabídne pohled do doby vlády Marie Terezie
"> "> "> "> "> ">
Památky

Zámek Veltrusy nabídne pohled do doby vlády Marie Terezie

  • Vydáno18. září 2019
V sobotu 21. září 2019 si připomeneme na zámku jednu skoro zapomenutou válku z konce 18. století, v níž Marie Terezie porazila pruského krále. Na programu budou ukázky života ve vojenském ležení, bojového umění pěchoty a jezdců a bojová šarvátka za účasti pěchoty, jízdy a dělostřelectva. Uvidíte barokní tance nebo si poslechnete povídání o bramborové válce ústy historika a pro děti je připraveno loutkové divadlo.
Zámek Veltrusy nabídne zajímavý pohled do vojenského ležení pruské a rakouské armády, ukázku jejich výzbroje a vojenskou taktiku.

Zámek Veltrusy připomene válečný konflikt mezi Rakouskem a Pruskem, který se odehrával na českém území v letech 1778 – 79. Celý den budou probíhat kostýmované prohlídky výstavy o pověstném generálu Laudonovi, který během války velel rakouskému vojsku a zavítal tehdy i na veltruský zámek.

Návštěvníci se dozví mnoho zajímavého nejen o tehdejším válečnictví, ale i o bramborách a o tom, proč daly této krátké válce jméno válka bramborová. Celodenně budou otevřeny dílničky pro děti a kostýmovaná prohlídka výstavy "Generál Laudon jede skrz Veltrusy ...".
Egyptský pavilon a most se sfingou na zámku Veltrusy

Egyptský pavilon a most se sfingou na zámku Veltrusy

Most se sfingou byl postaven v roce 1820 jako součást Egyptského kabinetu, který byl zřízen v letech 1816 – 1819. Jeho východní strana byla pojata jako vstup do egyptského chrámu. Dva mohutné postranní sloupy s hlavicemi jsou zdobeny motivy papyrusových listů. Vchod hlídá sfinga.

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Veltruským zámeckým parkem na kole

Veltruským zámeckým parkem na kole

Poznejte jeden z největších přírodně-krajinářských parků s průvodcem na kole, prohlédněte si zámek Veltrusy a jinak zamčené pavilony a odhalte tajemství Sfingy a Egyptského kabinetu.

Další aktuality