Úvod > Aktuality > Zámek Veltrusy nabídne pohled do doby vlády Marie Terezie

Zámek Veltrusy nabídne pohled do doby vlády Marie Terezie

Vydáno 18. září 2019 Památky
V sobotu 21. září 2019 si připomeneme na zámku jednu skoro zapomenutou válku z konce 18. století, v níž Marie Terezie porazila pruského krále. Na programu budou ukázky života ve vojenském ležení, bojového umění pěchoty a jezdců a bojová šarvátka za účasti pěchoty, jízdy a dělostřelectva. Uvidíte barokní tance nebo si poslechnete povídání o bramborové válce ústy historika a pro děti je připraveno loutkové divadlo.
Zámek Veltrusy nabídne zajímavý pohled do vojenského ležení pruské a rakouské armády, ukázku jejich výzbroje a vojenskou taktiku.

Zámek Veltrusy připomene válečný konflikt mezi Rakouskem a Pruskem, který se odehrával na českém území v letech 1778 - 79. Celý den budou probíhat kostýmované prohlídky výstavy o pověstném generálu Laudonovi, který během války velel rakouskému vojsku a zavítal tehdy i na veltruský zámek.

Návštěvníci se dozví mnoho zajímavého nejen o tehdejším válečnictví, ale i o bramborách a o tom, proč daly této krátké válce jméno válka bramborová. Celodenně budou otevřeny dílničky pro děti a kostýmovaná prohlídka výstavy "Generál Laudon jede skrz Veltrusy ...".
Komentovaná prohlídka výstavy Váhy, míry, závaží na zámku vám ukáží na objednávku

Komentovaná prohlídka výstavy Váhy, míry, závaží na zámku vám ukáží na objednávku

Víte, co je to látro nebo jak velký je žejdlík? Na tyto i další otázky vám odpoví výstava Váhy, míry, závaží na zámku vám ukáží.

Na zámku před sto lety

Na zámku před sto lety

Program je určený nejmenším dětem, představí hraběte jako hospodáře a lovce, s hraběnkou nahlédneme do jídelny a seznámíme se s pěstováním jejích oblíbených květin.

Egyptský pavilon a most se sfingou na zámku Veltrusy

Egyptský pavilon a most se sfingou na zámku Veltrusy

Most se sfingou byl postaven v roce 1820 jako součást Egyptského kabinetu, který byl zřízen v letech 1816 - 1819. Jeho východní strana byla pojata jako vstup do egyptského chrámu. Dva mohutné postranní sloupy s hlavicemi jsou zdobeny motivy papyrusových listů. Vchod hlídá sfinga.

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Kuchyňská zámecká zahrada Veltrusy

Kuchyňská zámecká zahrada Veltrusy

Poznejte zásobní historickou zahradu zámku Veltrusy. Ta je otevřená každý rok při tradiční akci Dožínky hraběte Chotka.

Veltruským zámeckým parkem na kole

Veltruským zámeckým parkem na kole

Poznejte jeden z největších přírodně-krajinářských parků s průvodcem na kole, prohlédněte si zámek Veltrusy a jinak zamčené pavilony a odhalte tajemství Sfingy a Egyptského kabinetu.