!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Zámek ve Vimperku bude příští rok lákat na vzácné vlámské tapiserie
Zámek ve Vimperku bude příští rok lákat na vzácné vlámské tapiserie
"> "> ">
Památky

Zámek ve Vimperku bude příští rok lákat na vzácné vlámské tapiserie

Vydáno 19. března 2020
Zámek ve Vimperku prochází zevrubnou rekonstrukcí. Na jaře 2021 nabídne svým návštěvníkům nové muzejní expozice i klasickou prohlídkovou trasu zámeckými interiéry, které vyzdobí i vzácné vlámské tapiserie ze 17. století. Ty se v současné době restaurují v Ateliéru tapiserií v Jindřichově Hradci.
tapisériejindřichohradeckých gobelínových dílnách opravují restaurátorky celkem tři tapiserie, které byly dosud ukryté v zámeckých depozitářích. Jedna pochází ze zámku v Náměšti nad Oslavou. Představuje hrdinné skutky Alexandra Velikého a byla utkána v první čtvrtině 17. století. Další dva kusy, datované do poloviny 17. století, jsou ze sbírek zámku Hluboká. Jedna z tapiserií zachycuje tehdy velmi oblíbený motiv idylické krajiny, druhá vypráví epizodu z biblického příběhu o Juditě a vznikla v Bruselu v jedné z nejprestižnějších tkalcovských dílen své doby. 

tapisérie vimperkTapiserie byly poškozené, na několika místech roztržené, někde chyběly celé kusy. V jindřichohradeckých Ateliérech tapiserií využívají při současném restaurování všech nejaktuálnějších poznatků a dovedností s důrazem na porozumění původnímu materiálu. Nezbytná je však i nesmírná trpělivosti a pečlivost, kterou tato práce vyžaduje. Nejčastěji používanými nástroji tkadlen restaurátorek jsou nůžky, jehla a pinzeta. Při takzvané výtvarné retuši se podkládá celý gobelín tenkým plátnem, na které se prošívají drobnými stehy opravovaná místa. Používají se vlněné a hedvábné příze.

tapiséroe vimperkBěhem restaurování se postupně odkrývá nejen původní krása všech artefaktů, ale také se odhalují stopy po starších historických opravách. Jedna z tapiserií pocházející ze sbírek zámku Hluboká nese známky dřívějších historických oprav, kdy ve 2. polovině 19. století Schwarzenbergové nechali díru zakrýt jiným kusem tapiserie, která má úplně jinou strukturu.

Tím, že se tapiserie stanou součástí nové expozice vznikající v rámci projektu Horní zámek Vimperk: Probouzení zimního zámku se otevřela šance na jejich záchranu.
Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prošel rozsáhlou obnovou. Od sezóny 2021 je turistům nově zpřístupněn jak okruh Dolní zámek, tak i okruh Horním zámkem, kde byla instalována nová prohlídková trasa, a expozice Muzea Vimperska.

Muzeum Vimperska

Muzeum Vimperska

Muzeum Vimperska je součástí Státního zámku Vimperk a jeho expozice se zaměřují na témata spojená s Vimperskem (knihtisk, sklářství, atd.).

Hrabický okruh ve Vimperku

Hrabický okruh ve Vimperku

Téměř čtyřkilometrová stezka s názvem Hrabický okruh začíná u vimperské ulice K Rokli, pokračuje přes Hrabice a končí v "Parku nad pekárnou" ve Vimperku.