Úvod > Aktuality > Prohlédněte si barokní divadlo ve Valticích
Prohlédněte si barokní divadlo ve Valticích
">
Kultura

Prohlédněte si barokní divadlo ve Valticích

  • Vydáno12. června 2019
Barokní divadlo na zámku ve Valticích láká návštěvníky na zajímavý zážitkový prohlídkový okruh. Ten vás zavede do všech koutů barokního zámeckého divadla, které je po Českém Krumlově dalším českým unikátem! Po zhlédnutí filmu o historii a rekonstrukci divadla vás průvodce zavede na jeviště i pod něj do úžasné divadelní mašinerie. Vlastnoručně si tak můžete vyzkoušet, jak se mění kulisy i jak se dělá efekt větru a deště.
Barokní divadloRoku 1790 byla u příležitosti návštěvy císaře Leopolda II. otevřena nejmladší budova ve valtickém zámeckém areálu, pozdně barokní divadlo. Ve 40. a 50. letech 20. stol. bylo zničeno, nejprve válečnými událostmi a poté necitlivými zásahy za komunistického režimu.

Výsledkem obnovy, která proběhla mezi lety 2014-15 je pozoruhodná a věrná prostorová replika, která poodhalí návštěvníkovi tajemný svět barokního divadla včetně ojedinělé dřevěné mašinérie. Historická scéna byla obnovena podle neúplných valtických historických pramenů, vzácných fotografií a také po vzoru nemnoha zachovaných barokních zámeckých divadel v Evropě.  Na místě, kde premiérově zazněla mimo jiné i jedna z Mozartových skladeb, se tak můžete při prohlídce doslova dotknout jedné kapitoly z tisícileté kulturní historie valtického šlechtického sídla. Takových míst je na světe opravdu málo!

divadlo ValticeVelkoformátovým audiovizuálním představením je ukázána "živá" barokní opera i funkce mašinérie a původních strojů, které je možné i vyzkoušet. Procházkou po divadle a jeho zázemím uvidíte zlomek představení nejen z míst, kde sedávala knížata, ale i druhou stranu – život umělců a mašinéristů. Vyzkoušíte si práci obsluhy divadla nebo výrobu hluků, jako je třeba déšť nebo hrom. Prohlédnete si i iluzivní scénu – barokní divák totiž miloval iluzi a právě k tomuto zrakovému klamu sloužila perspektivní scéna namalovaná na jednotlivých kulisách táhnoucích se do hloubky jeviště. Součástí byl i zadní malovaný prospekt, boční kulisy a horní sufity, které dohromady vytvářely jeden obraz. Jeviště navíc disponuje čtyřprocentním sklonem, který podporuje iluzi, že se prostor táhne do nekonečna.

Divadlo je otevřeno od pátku do neděle od 10 do 16 hodin. Vstupné stojí 100 korun, děti, studenti a senioři zaplatí 70 Kč.
Barokní divadlo na zámku ve Valticích

Barokní divadlo na zámku ve Valticích

Roku 1790 byla u příležitosti návštěvy císaře Leopolda II. otevřena nejmladší budova zámeckého areálu, pozdně barokní divadlo. Ve 40. a 50. letech 20. stol. bylo zničeno, nejprve válečnými událostmi a poté necitlivými zásahy za komunistického režimu. Nyní je obnoveno a zve na interaktivní prohlídku.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika