Úvod > Aktuality > Zámek Valtice připravuje nový okruh s knížecím bytem
Zámek Valtice připravuje nový okruh s knížecím bytem
"> "> "> "> "> "> ">

Zámek Valtice připravuje nový okruh s knížecím bytem

Vydáno 6. dubna 2020 Památky
V patře hlavního zámeckého paláce ve Valticích bude letos veřejnosti poprvé zpřístupněno 10 místností, které prošly nákladnou rekonstrukcí. Druhý základní okruh se bude jmenovat Knížecí byt: Apartmán Františka I. z Liechtensteinu.
Již v letošní sezóně se na zámku Valtice představí nový prohlídkový okruh – náznaková expozice ukáže apartmán knížete Františka I. z Liechtensteinu, posledního knížete, který na valtickém zámku bydlel. 
 
Knížecí byt je poslední částí druhého podlaží valtického zámeckého paláce, která dosud nikdy nebyla zpřístupněna veřejnosti. V deseti komnatách jižního křídla zámku byly zrestaurovány výmalby, dveře okna, tapety i několik historických kamen. Kromě nábytku, který sloužil pro denní potřebu posledních liechtensteinských knížat pobývajících na zámku, zde bude trvale instalováno i několik vzácných uměleckých předmětů ze sbírek seniorů liechtensteinského knížecího rodu shromažďovaných ve Valticích už od půle sedmnáctého století.

Skutečnou raritou je barokní malba na skle zobrazující sv. Filipa při křtu etiopského komorníka. Hnědé pigmenty obrazu chrání vrstva plátkového zlata. Součástí prohlídky budou i dva unikátní pohledy, které dosud byly turistům odepřeny: návštěvníci spatří kapli z panské bohatě intarzované a zdobené oratoře a nebo park z balkónu knížecí ložnice.
Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Barokní divadlo na zámku ve Valticích

Barokní divadlo na zámku ve Valticích

Roku 1790 byla u příležitosti návštěvy císaře Leopolda II. otevřena nejmladší budova zámeckého areálu, pozdně barokní divadlo. Ve 40. a 50. letech 20. stol. bylo zničeno, nejprve válečnými událostmi a poté necitlivými zásahy za komunistického režimu. Nyní je obnoveno a zve na interaktivní prohlídku.

Hraniční zámeček a Restaurant Essens

Hraniční zámeček a Restaurant Essens

Château de Frontiere (Hraniční zámeček) byl vystavěn na západním kraji Hlohoveckého rybníka v letech 1816 až 1819 šlechtickým rodem Lichtenštejnů a sloužil jako jejich letní sídlo. Přímo v objektu Hraničního zámečku se nachází luxusní restaurant.

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

V areálu zámku Valtice najdete Bylinkovou zahradu, která splňuje kritéria trvale udržitelného zahradničení podle biologických principů a je tak prvním nositelem této certifikace na území České republiky.