Úvod > Aktuality > Zámek Valeč si můžete prohlédnout i v noci
Zámek Valec si mužete prohlédnout v noci s lucernou
"> Zámek Valec si mužete prohlédnout v noci s lucernou "> Behem prohlídky se mužete seznámit se soucasným stavem zámeckých interiéru, které se v roucasné dobe restaurují "> Areál parku je volne prístupný v prubehu celého roku
Památky

Zámek Valeč si můžete prohlédnout i v noci

  • Vydáno11. února 2020
Barokní zámek Valeč na úpatí Doupovských hor, mezi Podbořany a Karlovými Vary, je i letos v zimě otevřený návštěvníkům. Navíc tu vždy v pátek a v sobotu spořádají noční prohlídky až do 23:00 hodin. Návštěvníky však musíme upozornit, že z důvodu silného větru je zámecký park nyní uzavřen.
Zámek ValečZámek Valeč si můžete prohlédnout v rámci volné prohlídky bez průvodce, návštěvnické zázemí zajišťuje informační centrum a kavárna v zrekonstruované budově bývalé prádelny. Tam si také můžete zapůjčit průvodcovské texty. Prohlídky s průvodcem si lze objednat předem na tel. čísle 725 524 129, rezervace však není nutná.

Nečekejte ale klasikou zámeckou expozici. Během prohlídky se můžete seznámit se současným stavem zámeckých interiérů, které se v roučasné době restaurují. Prohlídky zámku jsou možné od středy do čtvrtka 12:00 – 16:00 hodin, v pátek 12:00 – 23:00; v sobotu 11:00 – 23:00 a neděli 11:00 – 18:00 hodin.

Navíc v pátek a v sobotu se tu pořádají noční prohlídky a to v pozdních večerních hodinách, až do 23:00 hodin. Vstupné pro dospělé stojí 110 Kč, senoioři, děti a mládež zaplatí 80 korun a rodinné vstupné vyjde na 290 Kč.


Navrácené sochy Matyáše Brauna budou mít své lapidárium

sochaAreál parku je až do odvolání uzavřený kvůli silnému větru. Za běžných podmínek je volně přístupný v průběhu celého roku, a to až do soumraku. Časy barokní podoby parku připomíná sochařská výzdoba s množstvím plastik z dílny Matyáše Bernarda Brauna, s teatronem, skleníkem, iluzivními branami, letohrádkem a pozůstatky barokních kaskád. Originály soch byly po požáru zámku Valeč, ke kterému došlo v roce 1976, převezeny do kláštera Kladruby. Do zámeckého parku u zámku Valeč poté byly umístěny pouze kopie těchto soch.

Od listopadu 2019 však probíhá opětovné stěhování všech osmadvaceti pískovcových soch zpět na zámek Valeč. Pro sochy, které měří od 195 do 300 centimetrů, vznikne lapidárium v objektu bývalé zámecké kovárny. Otevření lapidária je plánováno na začátek dubna příštího roku.
Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat Teatron, letohrádek, skleník a sochy M. B. Brauna. Navštívit můžete dvě audiovizuální expozice. Zpestřením jsou víkendové noční prohlídky s lucernou.

Kavárna Prádelna v zámeckém parku Valeč

Kavárna Prádelna v zámeckém parku Valeč

Prádelna je infocentrum s kavárnou v areálu zámeckého parku ve Valči na Karlovarsku.

Letohrádek v zámeckém parku Valeč

Letohrádek v zámeckém parku Valeč

Původně barokní stavba v zámeckém parku Valeč je v současné době nepřístupná.

Zřícenina hrádku Neuhaus ve Valči

Zřícenina hrádku Neuhaus ve Valči

Zřícenina Neuhaus se nachází na vrcholu kopce vzdáleném cca 1 km od zámku Valeč.