!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Zámek Valeč otevře novou expozici soch Matyáše Bernarda Brauna
Zámek Valeč otevře novou expozici soch Matyáše Bernarda Brauna
"> ">
Památky

Zámek Valeč otevře novou expozici soch Matyáše Bernarda Brauna

Vydáno 7. dubna 2020
Zámek Valeč na Karlovarsku připravuje na letošní sezónu novou expozici lapidária. Ta bude obsahovat expozici soch z dílny předního barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna, celkem 28 originálů, které jsou umístěny v historickém objektu bývalé kovárny. Sochy budou navíc doplněny o zvukové a světelné efekty.
zámek valečSochy, původně ze zámku Valeč, odtud byly odvezeny po požáru v roce 1979. Dlouhá desetiletí pak pobývaly v depozitáři kláštera Kladruby, zatímco na Valeč byly umístěny pouhé kopie těchto barokních soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna.

Po svém návratu domů byly sochy z roku 1735 umístěny do Staré kovárny, jež prošla zevrubnou rekonstrukcí. Na přípravě nové expozice spolupracoval zámek s Fakultou umění a designu Západočeské univerzity v Plzni, která připravila originální světlené i zvukové efekty. Návštěvníci uvidí 28 originálů soch, které jsou inspirované souborem Braunových soch na Kuksu. Na Valši byl vytvořen soubor alegorií lidských vlastností, mytologických postav a dokonce socha hraběte Šporka, kterého pojilo přátelství s valečským pánem.

valečLapidárium ukazuje nejen originály soch ze zahrady (Dídó, Chronos a Selené, Chronos a Éós, Olympos, Silénos, Satyr, Pan, Dionýsos, Atys, Hermés a Afrodita, Meleagros a Atalanta, Afrodita, Deméter, Áres, Hérakles, David – s nově domodelovanou hlavou nebo hraběte Šporka, ale také ty, jejichž kopie byly z parku odcizeny v letech 2003 a 2004 (Marnivost, Lstivost, Skromnost, Filozofie, Básnictví, Polyhymnia a sousoší Dionýsos a Persefona). Jako úplná novinka pro ty, kteří znají jen stávající kopie budou sochy Závist, Věrnost, Perseus a Andromeda a Obětování Ifigenie.
Zámek Valeč s barokní zahradou

Zámek Valeč s barokní zahradou

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat budovu kovárny a teatron. Zpestřením zimní sezony jsou noční prohlídky s lucernou.

Další aktuality

21.10.
2020
Vydejete se na kole za krásami Karlovarského kraje

Vydejete se na kole za krásami Karlovarského kraje

Západočeské lázně | Letní sporty
2.10.
2020
Podzimní dovolená plná relaxu a pohodlí vás čeká v Karlovarském kraji

Podzimní dovolená plná relaxu a pohodlí vás čeká v Karlovarském kraji

Západočeské lázně | Lázně a wellness