Úvod > Aktuality > Zámek Valeč otevře novou expozici soch Matyáše Bernarda Brauna

Zámek Valeč otevře novou expozici soch Matyáše Bernarda Brauna

Vydáno 7. dubna 2020 Památky
Zámek Valeč na Karlovarsku připravuje na letošní sezónu novou expozici lapidária. Ta bude obsahovat expozici soch z dílny předního barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna, celkem 28 originálů, které jsou umístěny v historickém objektu bývalé kovárny. Sochy budou navíc doplněny o zvukové a světelné efekty.
zámek valečSochy, původně ze zámku Valeč, odtud byly odvezeny po požáru v roce 1979. Dlouhá desetiletí pak pobývaly v depozitáři kláštera Kladruby, zatímco na Valeč byly umístěny pouhé kopie těchto barokních soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna.

Po svém návratu domů byly sochy z roku 1735 umístěny do Staré kovárny, jež prošla zevrubnou rekonstrukcí. Na přípravě nové expozice spolupracoval zámek s Fakultou umění a designu Západočeské univerzity v Plzni, která připravila originální světlené i zvukové efekty. Návštěvníci uvidí 28 originálů soch, které jsou inspirované souborem Braunových soch na Kuksu. Na Valši byl vytvořen soubor alegorií lidských vlastností, mytologických postav a dokonce socha hraběte Šporka, kterého pojilo přátelství s valečským pánem.

valečLapidárium ukazuje nejen originály soch ze zahrady (Dídó, Chronos a Selené, Chronos a Éós, Olympos, Silénos, Satyr, Pan, Dionýsos, Atys, Hermés a Afrodita, Meleagros a Atalanta, Afrodita, Deméter, Áres, Hérakles, David – s nově domodelovanou hlavou nebo hraběte Šporka, ale také ty, jejichž kopie byly z parku odcizeny v letech 2003 a 2004 (Marnivost, Lstivost, Skromnost, Filozofie, Básnictví, Polyhymnia a sousoší Dionýsos a Persefona). Jako úplná novinka pro ty, kteří znají jen stávající kopie budou sochy Závist, Věrnost, Perseus a Andromeda a Obětování Ifigenie.
Zámek Valeč s barokní zahradou

Zámek Valeč s barokní zahradou

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat budovu kovárny a teatron. Zpestřením zimní sezony jsou noční prohlídky s lucernou.

Další aktuality

27.5.
2020
#světovéČesko a Karlovarský kraj

#světovéČesko a Karlovarský kraj

Západočeské lázně | Lázně a wellness