Úvod > Aktuality > Zámek v Roztokách u Prahy představuje nové expozice
Zámek v Roztokách u Prahy predstaví v cervnu nové expozice
"> Zámek v Roztokách u Prahy predstaví v cervnu nové expozice "> Život v letovisku aneb jak se jezdilo do Roztok na letní byt predstaví trávení volného casu v 19. století "> Zámecké expozice budou prístupné celorocne "> V objektu vznikne také informacní centrum
Kultura

Zámek v Roztokách u Prahy představuje nové expozice

  • Vydáno19. června 2014
Poté, co roku 2002 zámek v Roztokách poškodila ničivá povodeň, se budova dočkala rekonstrukce a po 12 letech se tak znovu otevírá návštěvníkům. Původně vodní tvrz ze 13. století bude nyní k vidění od 19. června 2014! Naleznete zde nové expozice: Život v letovisku aneb jak se jezdilo do Roztok na letní byt a Vrchnostenská správa panství aneb jak bydlel a úřadoval pan správce.
Roztoky zámekRoztocký zámek byl při povodních v roce 2002 značně poškozen. Archeologickou expozici v přízemí povodeň zničila do té míry, že ji obnovit už bohužel nebylo možné. Dlouhotrvající rekonstrukce, která skončila na podzim roku 2013, pomohla hlavně archeologům, kteří nyní do detailů vědí, jak zámek vypadal v minulosti a jak se postupně měnily jeho podoby. Nové instalace stálých expozic jsou již připraveny k otevření, které se uskuteční již tento pátek 20. června 2014.
 
Těšit se můžete na dvě zbrusu nové zajímavé expozice. První z nich Život v letovisku aneb jak se jezdilo do Roztok na letní byt představí významný roztocký fenomén. Seznámí vás s počátky pronikání střední vrstvy, převážně z řad pražských obchodníků a továrníků, z velkoměsta na venkov. Roztocké Tiché údolí je totiž z časového hlediska nejstarší lokalitou tohoto typu. Vily určené k letnímu pobytu zde byly realizovány již po roce 1851. V expozici bude k vidění, jak se v této době trávil volný čas, nahlédnete do dámského budoáru, pánského pokoje nebo salónu, protože v té době byla velmi moderní salónní kultura. Nebude chybět ani pánský pokoj.
 
Expozice RoztokyDruhá expozice přenese příchozí do časů, kdy do Prahy bylo daleko, a obyvatelé Roztok byli odkázáni na prostor několika vsí, které patřily ke zdejšímu panství významného rodu Liechtensteinů. Právě mikrokosmu roztockého dominia na přelomu 18. a 19. století je věnována interiérová instalace s názvem Vrchnostenská správa panství aneb jak bydlel a úřadoval pan správce. Expozice není primárně věnována majitelům panství, jak bývá v zámeckých interiérech zvykem, ale přibližuje prostory, v nichž se pohybovali a pracovali úředníci. Expozici, která představí zázemí Lichtenštejnů, najdete v přízemí zámku. Uvidíte zde spíž, černou kuchyni, jídelnou, obytný prostor správce i vrchnostenskou kancelář.

Zámecké expozice budou přístupné celoročně. V objektu vzniklo také informační centrum, které vám poskytne informační servis nejen o roztockém zámku, ale i dalších turistických cílech v regionu s možností zakoupení suvenýrů, upomínkových předmětů a příslušné literatury. V areálu zámku jsou též instalovány stojany pro cca 21 jízdních kol, neboť městem Roztoky prochází významné cyklotrasy a návštěva zrekonstruovaného zámku se pro cykloturisty jistě stane zajímavým cílem.
Naučná stezka Roztocký háj – Tiché údolí

Naučná stezka Roztocký háj – Tiché údolí

Naučná stezka vás provede krajinou našich předků, která se rozkládá na cestě mezi dávnými sídly Přemyslovců na Levém Hradci a Pražském hradě. Tato oblast není proslulá jen historií lidského rodu, ale je bohatá krásnou přírodou.

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika