Úvod > Aktuality > Zámek v Náměšti nad Oslavou letos ukáže, jak vzniká tapiserie
Památky

Zámek v Náměšti nad Oslavou letos ukáže, jak vzniká tapiserie

  • Vydáno7. dubna 2022
Státní zámek v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku s novou turistickou sezonou rozšířil prohlídkové trasy. V Kulečníkovém sálu uvidí návštěvníci výstavu Příběhy psané vlnou a hedvábím věnovanou vzniku tapiserií.
náměšťNovinkou letošní sezony na zámku v Náměšti nad Oslavou je rozšíření prohlídkového okruhu Královský a dětský apartmán o prostor Kulečníkového sálu, v němž bude k vidění výstava tapiserií. Ta dá zájemcům nahlédnout také do výroby tohoto druhu umění, na nějž se náměšťský zámek specializuje.
 
Nová výstava Příběhy psané vlnou a hedvábím návštěvníky seznámí se způsoby barvení vlny i hedvábí, principy tkalcovských stavů a pomocí názorných haptických modelů i s celým procesem vzniku tapiserie. Ve speciálním videoklipu pak návštěvníci uvidí současné mistry, kteří se umění výroby tapiserií věnují.
 

Náměšťská sbírka tapiserií

tapisérie náměšťSbírka tapiserií v náměšťském zámku vznikla v polovině 20. století svozem nástěnných koberců z jiných památek. Po druhé světové válce byl zámek přestavovaný na letní sídlo prezidenta republiky Edvarda Beneše. Důsledkem bylo mimo jiné odstranění dřevěného obložení stěn a stropů v reprezentačních prostorách, a to na Benešovo přání. Když po roce 1948 přestal zámek sloužit jako prezidentské sídlo na Moravě a zpřístupnil se veřejnosti, měly tapiserie zaplnit prázdné plochy zámeckých sálů. Nejstarší tapiserie sbírky jsou datovány k polovině 16. století.

Královský a dětský apartmánOkruh Královský a dětský apartmán je milovníkům historických interiérů otevřen pouze v letních měsících a po dobu státních svátků. Zájemci si jej prohlédnou pouze v červenci a srpnu, a to v sobotu a v neděli a o státních svátcích 5. a 6. července. Dále ve dnech státních svátků 28. září a 28. října. Začátky prohlídek jsou v uvedených dnech v 10, 12, 14 a 16 hodin, dne 28. října pouze v 10, 12 a 14 hodin. Vstupné stojí 170 Kč. Na okruh je nutná včasná rezervace, a to na emailu namest@npu.cz či telefonu 568 620 319. Upozorňujeme také, že Královský apartmán se nachází v nejvyšším patře zámku, kam vede sto schodů. Prohlídka tedy není vhodná pro osoby se sníženou pohyblivostí.
Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou, postavený na levém břehu řeky Oslavy, patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. stol. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v letech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Barokní most v Náměšti nad Oslavou –  jeden z nejstarších mostů na Moravě

Barokní most v Náměšti nad Oslavou – jeden z nejstarších mostů na Moravě

Náměšťský barokní kamenný most bývá nazýván "malý moravský Karlův". Po Karlově mostě jde totiž o největší most v ČR s nejbohatší sochařskou výzdobou. Na Moravě není most, který by se mu bohatostí výzdoby rovnal.

Sbírka tapisérií na zámku Náměšť nad Oslavou – největší sbírka tapisérií v České republice

Sbírka tapisérií na zámku Náměšť nad Oslavou – největší sbírka tapisérií v České republice

Zámek v Náměšti nad Oslavou se majetkem československé vlády a sloužil jako letní sídlo prezidenta na Moravě. Když v 50. letech přestal prezidentovi sloužit, rozhodla státní památková správa, že v zámku bude vystavena ucelená kolekce tapisérií.

Další aktuality

Temné příběhy zazděných dam, jeptišek i vozky

Veveří, Lipnice, Svojanov nebo Sovinec: to všechno jsou hrady, kde se zazdívalo zaživa. A zdaleka ne všechny příběhy dívek, dam a rytířů, přivázaných nebo přikovaných ve výklencích, před nimiž se zvolna zvedá zeď a nakonec zmizí i poslední paprsek denního světla, patří mezi pověsti a povídačky.
Kraj Vysočina | Památky

Historické slavnosti Zachariáše z Hradce oživí Telč

Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna proběhnou od pátku 18. do soboty 19. srpna 2023 v Telči. Tradiční kulturně společenská akce města s lidově historickou tematikou nabídne šermířské, hudební, taneční a divadelní produkce doplněné dobovými atrakcemi a dobovým jarmarkem. Užijte si dny plné zábavy i poučení pro malé i velké, dny historie a romantiky, dobrého jídla, prostě zážitky ve starých dobrých časech.
Kraj Vysočina | Kultura

Výlety pro samotáře: objevte pozapomenutá místa Vysočiny

O krásách toulání Vysočinou zpívá skupina Plavci ve známé písni. I my vás zveme do tohoto kraje plného hlubokých lesů, krásných rybníků, památných stromů, zurčících řek a říček, ale také starobylých hradů a zámků. Zavedeme vás na místa, kam příliš turistů nezavítá a kde si budete moci vychutnat kouzlo divotvorné přírody.
Kraj Vysočina | Příroda

Třebíč slaví 20 let v UNESCO a láká na dobovou akci Slavnosti tří kápí

Středověké městečko, dobová tržnice, vojenské ležení, historický průvod, hudba i tanec… To je pouze ochutnávka toho, co zažijete ve dnech 18. až 20. srpna 2023 na Středověkých slavnostech v Třebíči. Oslava 20. výročí zápisu Baziliky sv. Prokopa, židovské čtvrti a židovského hřbitova na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO nabídne zajímavý a bohatý program.
Kraj Vysočina | Památky

Centrum Eden zve o víkendu na Slavnosti sklizně

Centrum Eden na Vysočině připravuje na víkend 19. a 20. srpna 2023 tradiční dožínkovou oslavu Slavnosti sklizně. Akce je vyhlášena v širokém okolí svým bohatým programem – jako vždy se chystá krojovaný průvod horáckou vesnicí, poděkování panu Statkáři za sklizení úrody, ukázky folkloru či dobré jídlo a pití. Nejen děti potěší zvířátka, k vidění bude například přehlídka plemen koní.
Kraj Vysočina | Památky

Selfie místa Třebíčska: Objevte nejkrásnější místa moravské Vysočiny!

Turistická destinace Třebíčsko připravila pro milovníky focení tucet nejkrásnějších míst moravské části Českomoravské vrchoviny v Třebíči a okolí. Jedná se o turistickou oblast s velkým počtem menších obcí rozmístěných mezi rybníky, potoky, louky, lesy a remízky. Zdejší malebná krajina ukrývá řadu úžasných zajímavostí. Tady si to zamilujete kdykoliv v roce!
Kraj Vysočina | Zážitky

Jemnice se opět vrátí do středověku, doby chrabrých rytířů, bojujících za spravedlnost, lásku, čest a slávu

Jemnická bitva, v roce 2023 už třináctá v pořadí, nabídne 12. srpna program pro celou rodinu. V odpoledním programu budou k vidění šermířská, divadelní, taneční, kejklířská, hudební a ohnivá vystoupení skupin a umělců z různých koutů republiky, historické tržiště a další aktivity pro děti i dospělé. Vrcholem programu bude XIII. Jemnická bitva. Tím ale program zdaleka nekončí...
Kraj Vysočina | Zážitky

Šamajim v Třebíči: vychutnejte si klezmerové tóny a speciality židovské kuchyně

Pod záštitou Velvyslanectví státu Izrael již po devatenácté ožívá od 3. do 5. srpna 2023 židovská čtvrť v Třebíči festivalem Šamajim. Třídenní akce bude o chuti poznávat, sdílet radost a prožít dny naplno a vnímat je všemi smysly. Do židovské čtvrti v Třebíči, památky zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, jsou všichni příznivci židovské kultury zváni na výjimečné koncerty, přednášky, taneční i divadelní vystoupení připomínající kulturu a životní styl původních židovských obyvatel Třebíče.
Kraj Vysočina | Památky