Úvod > Aktuality > Zámek v Náměšti nad Oslavou letos ukáže, jak vzniká tapiserie
Zámek v Náměšti nad Oslavou letos ukáže, jak vzniká tapiserie
"> "> "> "> ">
Památky

Zámek v Náměšti nad Oslavou letos ukáže, jak vzniká tapiserie

  • Vydáno7. dubna 2022
Státní zámek v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku s novou turistickou sezonou rozšířil prohlídkové trasy. V Kulečníkovém sálu uvidí návštěvníci výstavu Příběhy psané vlnou a hedvábím věnovanou vzniku tapiserií.
náměšťNovinkou letošní sezony na zámku v Náměšti nad Oslavou je rozšíření prohlídkového okruhu Královský a dětský apartmán o prostor Kulečníkového sálu, v němž bude k vidění výstava tapiserií. Ta dá zájemcům nahlédnout také do výroby tohoto druhu umění, na nějž se náměšťský zámek specializuje.
 
Nová výstava Příběhy psané vlnou a hedvábím návštěvníky seznámí se způsoby barvení vlny i hedvábí, principy tkalcovských stavů a pomocí názorných haptických modelů i s celým procesem vzniku tapiserie. Ve speciálním videoklipu pak návštěvníci uvidí současné mistry, kteří se umění výroby tapiserií věnují.
 

Náměšťská sbírka tapiserií

tapisérie náměšťSbírka tapiserií v náměšťském zámku vznikla v polovině 20. století svozem nástěnných koberců z jiných památek. Po druhé světové válce byl zámek přestavovaný na letní sídlo prezidenta republiky Edvarda Beneše. Důsledkem bylo mimo jiné odstranění dřevěného obložení stěn a stropů v reprezentačních prostorách, a to na Benešovo přání. Když po roce 1948 přestal zámek sloužit jako prezidentské sídlo na Moravě a zpřístupnil se veřejnosti, měly tapiserie zaplnit prázdné plochy zámeckých sálů. Nejstarší tapiserie sbírky jsou datovány k polovině 16. století.

Královský a dětský apartmánOkruh Královský a dětský apartmán je milovníkům historických interiérů otevřen pouze v letních měsících a po dobu státních svátků. Zájemci si jej prohlédnou pouze v červenci a srpnu, a to v sobotu a v neděli a o státních svátcích 5. a 6. července. Dále ve dnech státních svátků 28. září a 28. října. Začátky prohlídek jsou v uvedených dnech v 10, 12, 14 a 16 hodin, dne 28. října pouze v 10, 12 a 14 hodin. Vstupné stojí 170 Kč. Na okruh je nutná včasná rezervace, a to na emailu namest@npu.cz či telefonu 568 620 319. Upozorňujeme také, že Královský apartmán se nachází v nejvyšším patře zámku, kam vede sto schodů. Prohlídka tedy není vhodná pro osoby se sníženou pohyblivostí.
Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou, postavený na levém břehu řeky Oslavy, patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. stol. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v letech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Barokní most v Náměšti nad Oslavou –  jeden z nejstarších mostů na Moravě

Barokní most v Náměšti nad Oslavou – jeden z nejstarších mostů na Moravě

Náměšťský barokní kamenný most bývá nazýván "malý moravský Karlův". Po Karlově mostě jde totiž o největší most v ČR s nejbohatší sochařskou výzdobou. Na Moravě není most, který by se mu bohatostí výzdoby rovnal.

Sbírka tapisérií na zámku Náměšť nad Oslavou – největší sbírka tapisérií v České republice

Sbírka tapisérií na zámku Náměšť nad Oslavou – největší sbírka tapisérií v České republice

Zámek v Náměšti nad Oslavou se majetkem československé vlády a sloužil jako letní sídlo prezidenta na Moravě. Když v 50. letech přestal prezidentovi sloužit, rozhodla státní památková správa, že v zámku bude vystavena ucelená kolekce tapisérií.