Úvod > Aktuality > Zámek v Náměšti nad Oslavou si připomene období první republiky
Zámek Námešt nad Oslavou
"> Zámek Námešt nad Oslavou "> Bible Kralická
Památky

Zámek v Náměšti nad Oslavou si připomene období první republiky

  • Vydáno24. června 2018
Státní zámek v Náměšti nad Oslavou vstupuje do hlavní turistické sezóny s lákavou nabídkou. Jedním z vrcholů sezony bude připravovaná výstava k výročí 100 let vzniku Československé republiky. Tato výstava představí nově instalované interiéry, život na zámku v době první republiky a bude doplněna i historickým kolokviem o situaci šlechty po roce 1918 a o životě posledních majitelů náměšťského zámku v meziválečném období.
Zámek Náměšť

Významní hosté navštěvovali zámek v Náměšti nad Oslavou po celou dobu jeho existence a v období první republiky tomu nebylo jinak.

V rámci této ojedinělé výstavy mohou návštěvníci poprvé navštívit tzv. Královský apartmán v celém jeho původním rozsahu. Jeho instalace probíhala na základě dlouhodobých archivních rešerší a podle dochovaných historických fotografií. Místnosti jsou vybaveny autentickým zařízením a předměty připomínajícími důležité období Královského apartmánu. Obrazová část výstavy umístěná na arkádní chodbě představí nejvýznamnější návštěvy náměšťského zámku, k nimž patřil například španělský král Alfonso XIII.

Při vernisáži 30. června  2018 vystoupí Pěvecký sbor Základní umělecké školy v Náměšti nad Oslavou. Po skončení vernisáže bude možnost prvních komentovaných prohlídek nově instalovaného Královského apartmánu a výstavy o životě na zámku v létech 1918 – 1938.

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou, postavený na levém břehu řeky Oslavy, patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. stol. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v letech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Barokní most v Náměšti nad Oslavou –  jeden z nejstarších mostů na Moravě

Barokní most v Náměšti nad Oslavou – jeden z nejstarších mostů na Moravě

Náměšťský barokní kamenný most bývá nazýván "malý moravský Karlův". Po Karlově mostě jde totiž o největší most v ČR s nejbohatší sochařskou výzdobou. Na Moravě není most, který by se mu bohatostí výzdoby rovnal.