Úvod > Aktuality > Den uniformovaných sborů oživí Kroměříž
Den uniformovaných sborů oživí Kroměříž
"> "> ">

Den uniformovaných sborů oživí Kroměříž

Vydáno 4. října 2019 Kultura
V Kroměříži se v sobotu 5. října 2019 koná atraktivní akce s názvem Den uniformovaných sborů. Víkendový den bude plný policejní, vojenské a hasičské techniky, minulé i současné. Těšit se můžete na letadla, auta, obrněné vozy, zásahová vozidla, a vojenské historické jednotky pod širým nebem.
Den uniformovaných sborůBěhem letošního Dne uniformovaných sborů se návštěvníci seznámí s ukázkami pozemní a letecké techniky, které oživí dynamické ukázky. K vidění budou např. letadla Piper, Spitfire, tank T-54, Pandur, Bran-carrier a další zajímavá vozidla. V 11:00 proběhne slavnostní přísaha nováčků z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje, k vidění budou i krásná stará auta Veterán klubu Kroměříž. Prezentovat se zde bude také Technické muzeum v Brně, a to nejen svou technikou, ale i soutěžemi pro děti.

Mezi uniformovanými sbory najdete Armádu ČR, Aktivní zálohy AČR a Základnu neopravitelného materiálu AČR (tzv. Mundursdepo), Policii ČR, Celní správu a Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje. Dále bude přítomen sbor dobrovolných hasičů Kroměříž, Československá obec legionářská, Komunitní centrum pro válečné veterány, Sokolská župa Hanácká a různé kluby vojenské historie - letectvo ČSLA, Československé legie spolu s legionářským operačním sálem, Brněnský městský střelecký sbor, Klub rakousko-uherské armády se svým 8. pěším brněnským plukem, a jiné.

Den uniformovaných sborůCelní úřad pro Zlínský kraj si pak připravil prezentaci techniky, kterou celníci používají při své práci, a která jen tak k vidění nebývá. Vedle prezentačního stánku s exponáty podléhající úmluvě CITES (ochrana ohrožených druhů zvířat a planě rostoucích rostlin) a exponátů z oblasti ochrany duševního vlastnictví (padělků zboží) přivezou zavazadlový rentgen, který bude v provozu a připraven předvést praktické ukázky. Druhý, unikátní velkokapacitní rentgen, umístěný v kamionu, sice z bezpečnostních důvodů v provozu nebude, ale i jeho samotná prohlídka přinese jedinečný zážitek. V prezentaci celní správy nebude chybět ani mobilní laboratoř.
 

Svezte se historickým autobusem

Den uniformovaných sborůAkce se koná v sobotu 5. 10. 2019 od 10 do 17 hodin na letišti v Kroměříži, celý den bude zajištěna doprava historickými autobusy. Místa, na kterých můžete do autobusů přistoupit jsou: letiště, Na Hrázi; zast. MHD Moravská, škola; Hanácké náměstí (před budovou PDA); zast. MHD Milíčovo náměstí; zast. MHD Tovačovského, Dům kultury; zast. MHD Oskol, Spáčilova a zpět na letiště. Autobusy budou z letiště vyjíždět v těchto časech: 9:30; 9:45; 10:10; 10:30; 10:50; 12:30; 13:10; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00 a 16:30 hodin.

Vstup na Den uniformovaných sborů je bezplatný. K dispozici návštěvníkům budou stánky s občerstvením i mobilní toalety. Parkování bude možné v omezené míře u Hrubého rybníka (Bágráku), dopravit se na akci můžete i vlakem (žel. zastávka Oskol), městskou hromadnou dopravou (zastávka Kaufland).