Úvod > Aktuality > Zámek v Doksech láká na multimediální prohlídkový okruh
Památky

Zámek v Doksech láká na multimediální prohlídkový okruh

  • Vydáno11. července 2020
Nově otevřený zámek v Doksech, který se poprvé otevřel turistům na konci minulého roku, nabízí od začátku července 2020 prohlídkový okruh věnovaný původním majitelům zámku, rodu Valdštejnů. Nejde však běžné prohlídky s průvodci. Běžný prohlídkový zámecký okruh ale nečekejte! V zámku na vás čeká tříplátnové kino, velké dotykové obrazovky, tablety, foto stěna či multimediální kreslící plátno.
doksyZámek v Doksech chce být živým centrem kultury a cestovního ruchu v centru Máchova kraje. Prošel rozsáhlou rekonstrukcí interiérů a těší se již velkému zájmu turistů. Navíc zde byl 1. července 2020 otevřen i dlouho připravovaný prohlídkový okruh.

Tří plátnové kino představí během 40 minut historii zámku a rod Valdštejnů, který do II. světové války na zámku sídlil. Další spoustu informací budou moci návštěvníci nalézt v multimediálních kukátkách, 3D obrazovce, velkých dotykových panelech či tabletech ve Valdštejnské knihovně. Lovecký salónek není jen výstavou trofejí a zbraní, ale i místem, kde se můžete vyfotit před velkou foto stěnou s medvědem či jelenem.

doksyV literárním a hudebním salónku si poté lze za doprovodu barokní či renesanční hudby nakreslit vlastní obraz na digitální plátno. V místnosti rytinek, též nazývané Grafický kabinet, jehož originál se bohužel nepodařilo získat zpět na zámek, si jednotlivé obrazy prohlédnete promítnutím na zeď s možností zvětšení a podrobného studování grafického zpracování sbírky obrazů.
 

Speciální komentované prohlídky s divadelními herci

prohlídka doksyJednou za dva týdny se na zámku otevřou dveře těm, kteří chtějí prohlídku zámku spojit s nevšedním zážitkem. Dovedete si představit prohlídku zámku absolvovat po boku původních majitelů? Navštívit je během jejich všedního života, vyposlechnou příběh zámku přímo z jejich úst? To budou dny s komentovanými prohlídkami a divadelními herci, kteří vás zatáhnout do historie zámku „jak se patří“. Doplněno o vtip, dobové kostýmy a nevšední příhody.

Zámek je otevřen v letní sezóně každý den od 10:00 do 17:00 hodin, mimo sezónu pak o víkendech.
Zámek Doksy

Zámek Doksy

Zámek v Doksech prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Dělníci již objevili například renesanční portál nebo tapetovaný rokokový strop. V přízemí zámku vzniknulo informační centrum s prostorem pro příležitostné výstavy, v prvním a druhém patře naleznete prohlídkový okruh. Nachází se zde i Muzeum Čtyřlístku.

Další aktuality

Na exkurzi do výrobny perličkových vánočních ozdob se vydejte do Poniklé

V Poniklé na Liberecku se perličkové vánoční ozdoby vyrábějí už více než sto let. Firma Rautis, která dodnes ozdoby zhotovuje ve stejných prostorách jako první skláři, má dnes 20 zaměstnanců a tajemství řemesla si nenechává jen pro sebe. Výroba krkonošských ozdob ze skleněných perel je zapsána na seznamu UNESCO. Na exkurzi do dílny se můžete vydat kdykoliv, před i mezi vánočními svátky.
Liberecký kraj | Zážitky

Objevte zimní krásy Jizerských a Lužických hor

Krajina pokrytá bílou peřinou, teploty hluboko pod bodem mrazu a zasněžené roubenky z jejichž komínů se sympaticky kouří… to je obraz, který vám utkví v paměti, když v zimě stoupáte autem, vlakem nebo autobusem do Jizerských a Lužických hor, abyste si užili výlet do přírody na běžkách či sáňkách. Na Kudy z nudy vám prozradíme, kde objevíte ty nejlepší trasy, nejkrásnější výhledy a příjemná místa, kde si odpočinout. Jizerské a Lužické hory vás přivítají s otevřenou náručí.
Liberecký kraj | Příroda

Objevte tajemné příběhy Jizerských hor skrze zdejší pomníčky

Fenoménem Jizerských hor jsou drobné pomníčky rozeseté po mnoha kopcích i dolinách. Snad nikde jinde v České republice jich nenajdete tolik. Připomínají dávné i současné osudy zdejších horalů a výletníků. U některých vás až zamrazí, jiné zase vyvolají na tváři úsměv. Jejich objevování není vždy snadné, neboť se často jedná o skrytá místa hluboko v lesích. Pojďte s námi objevovat tajemné příběhy Jizerských hor!
Liberecký kraj | Památky

Česko mezi řádky: Čarostřelec, Jizerské hory a Jan Horníček

Je mrazivý únor léta Páně 1789 a cesta z Reichenbergu do Hejnic se klikatí strmým, zalesněným průsmykem. Nad Jizerskými horami běsní bouře a v dostavníku, který se namáhavě prodírá záplavami sněhu, se seznamují dva muži: biskupský sekretář Vilém a doktor Šulc, podivínský lékař z Vídně. Tak začíná kniha Jana Horníčka (*1989) Čarostřelec.
Liberecký kraj | Zážitky