Úvod > Aktuality > Zámek v Benešově nad Ploučnicí se chystá na velkolepé výročí
Zámek v Benešove nad Ploucnicí se chystá na velkolepé výrocí
"> Zámek v Benešove nad Ploucnicí se chystá na velkolepé výrocí "> Pripravuje se zde zcela ojedinelá výstava "> Grafika od benešovského rodáka Joachima Preysse
Památky

Zámek v Benešově nad Ploučnicí se chystá na velkolepé výročí

  • Vydáno17. února 2015
V červnu letošního roku oslaví Benešov nad Ploučnicí 500 let od příchodu Salhausenů do města. Míšeňský šlechtický rod zde poté rozvinul významné stavební aktivity. Mezi jedinečné památky patří bezesporu komplex Státního zámku Benešov nad Ploučnicí. Zámecký komplex, čítající celkem sedm budov, je jedinečnou ukázkou architektury z období přerodu vladislavské gotiky a renesance – tzv. Saská renesance, proto se právem řadí mezi nejvýznamnější dochované památkové stavby České republiky.
Benešov nad PloučnicíNa významné jubileum, které oslaví v červnu letošního roku, se na zámku v Benešově nad Ploučnicí chystají už nyní – připravuje se zde zcela ojedinělá výstava. Bude se jednat o jakýsi průřez nejen stavební historií zámeckého komplexu, ale i dalších památek. Prvopočátky zámků v Benešově jsou svázány právě s příchodem Salhausenů. Nejstarší zámeckou budovu, tedy Horní zámek, nechal v letech 1522-1524 vystavět Bedřich ze Salhausenu.

Za 500 let se toho na zámcích odehrálo více než dost, od požárů až po rozsáhlé stavební aktivity, které ne vždy byly v souladu s jejich historií. Je velká škoda, že se nedochovaly některé stavební prvky, které byly pro zámek typické, jako například nadzemní krytá chodba, jež propojovala všechny zámecké budovy nebo skleník v zahradě či rozsáhlá konírna u budovy Dolního zámku. Naštěstí se alespoň dochovaly obrazové materiály dokládající jejich existenci. V rámci ojedinělé výstavy by se tak návštěvníci měli seznámit s rozsáhlou historií zámeckých budov, ke kterým patřil za dob Salhausenů rovněž i kostel.

Po Salhausenech toho však na Děčínsku a Ústecku zbylo daleko více. Například unikátní pohřební náhrobky tzv. epitafy v kostele ve Valtířově a Svádově. I s těmi se budou moci zájemci seznámit podrobněji.