!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Zámek Slatiňany láká na obnovený zámecký park i prohlídkové okruhy
Zámek Slatiňany láká na obnovený zámecký park i prohlídkové okruhy
"> "> "> ">
Památky

Zámek Slatiňany láká na obnovený zámecký park i prohlídkové okruhy

Vydáno 8. června 2020
Zámek Slatiňany je po třech letech zevrubné rekonstrukce opět přístupný. V současné době nabízí základní okruh zámkem a vstup do zámecké zahrady, která prošla razantní proměnou. Park je nově rozdělen na dvě části - placenou a volně přístupnou. Tak tomu bývalo i za Františka Josefa. Vstupné do placené části je za 30 korun.
zámek slatiňanyOd července 2017 do května 2020 probíhala obnova zámeckého areálu a parku ve Slatiňanech. Během ní se podařilo zrekonstruovat cesty, ohradní zdi, ploty a brány a také opěrné zdi pod zámkem i parkem. Navrátia se též původní sbírková bohatost dřevin. Projekt se zaměří také na rekonstrukci zámecké budovy, kde byly obnoveny fasády, okna, dveře i brány. Ve své původní podobě byla obnovena venkovní lodžie při západním křídle zámku a místnosti v přízemí východního křídla se přeměnila na Návštěvnické centrum.

Zahrada zámku SlatiňanyPro turisty i obyvatele Slatiňan je asi nejviditelnější změnou fakt, že park je stejně jako za časů Františka Josefa rozdělen plotem na dvě části. Veřejnou a tu, která v minulosti sloužila knížecí rodině a nyní se za vstup do ní bude platit třicet korun, děti do patnácti let nebude stát nic. Vstupné zahrnuje nádvoří a zámeckou zahradu o rozloze 9 hektarů se sbírkou cizokrajných dřevin, květinovými záhony, romantickým jezírkem, dvěma altány, kapličkou, dětským hřištěm a roubenými domečky k výuce šlechtických ratolestí.
 

Park oživuje dětské hospodářství a stovky květoucích rododendronů

slatiňanyPark byl zvětšen na 26 hektarů a napojen na oboru doplněnou o řadu drobných staveb – Švýcárnu – okrasný statek s krávami a ovcemi, Tyrolský dům, střelnici, rozhledny – Vilemíninu, Na Chlumu, na Jelení hlavě. Mezi takto upravené stavby můžeme započítat i hradní zříceniny Strádova a Rabštejnku. Bezesporu nejzajímavější stavba vznikla bezprostředně u zámku v zahradě, a to dětské hospodářství, které v minulosti sloužilo k výchově šlechtických dětí. Děti si zde hravou formou vštěpovaly základy hospodaření, obdělávání záhonů, chov drůbeže, psaní dopisů či vaření. Také zde i stanovaly nebo si hrály na indiány.

Konec 19. století přinesl další úpravy – vzniklo jezírko s lekníny, tenisový kurt, altány, kaplička a areál byl oplocen a vybaven vodovodem. Kníže František Josef z Auerspergu (1856-1938) velmi dbal na sbírkovou bohatost dřevin, proto slatiňanská zahrada a park patří mezi dendrologicky nejbohatší ve východních Čechách. Každé jaro zde příchozí mohou obdivovat nejen stovky kvetoucích rododendronů a azalek.
 

Expozice zámku nabídnou standardní okruh i technické zázemí

zámek SlatiňanyProhlídka základního okruhu zámku vás zavede do panského patra s reprezentačními, společenskými a soukromými prostorami, které obývala rodina knížat z Auerspergu. Čekají vás zde příběhy ze života knížecího rodu Auerspergů, navštívíte pokoje společenské, soukromé i reprezentační, dětské pokoje princezny Charlotty a prince Vincenta spolu s jejich učebnou. Okruh je již milovníkům zámeckých interiérů otevřen.

Od července se otevře Velký okruh zámkem. Bude zahrnovat základní okruh "panských" interiérů plus návštěvnu suterénu, kde se unikátně dochovaly prostory zámecké ledárny, kuchyně, umývárny nádobí a kotelny.

slatiňany pokrok nezastavíšDále je v nabídce speciální prohlídka Pokrok nezastavíš!, která zájemce zavede na netradiční a běžně nepřístupná místa zámku. Zámkem doslova projdete od sklepa po půdu, od gotiky až do současnosti. Prohlídky se však konají nepravidelně, je třeba sledovat web zámku.

Hippologické sbírky Království za koně zůstávají bohužel i letos uzavřeny z důvodu rekonstrukce a modernozace expozice. Dobrou zprávou je, že pokud si zakoupíte vstupenku na některý z okruhů, máte vstup do placené části zámeckého parku zdarma.
Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Zámecká věž ve Slatiňanech

Zámecká věž ve Slatiňanech

Jednou z prohlídkových tras Státního zámku Slatiňany je od konce června 2013 velká zámecká věž. Vyhlídkový ochoz věže je přístupný s průvodcem v otevíracích hodinách zámku pouze za nedeštivého počasí.

Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně

Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně

Zámecký park ve Slatiňanech vznikl již na konci 18. století na popud majitele - knížete Karla Auersperga. Park byl menší, neměl oplocení a volně přecházel lesoparkem ve Slavickou oboru. Později zde vznikl vnitřní plot a rybník.

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech

Správa státního zámku Slatiňany společně s Vítězslavem Hauptem ze sdružení Centaurea otevřelo v roce 2013 nově vybudované arboretum a rosarium v prostorách zámeckého zahradnictví.