Úvod > Aktuality > Zámek Pardubice prochází rekonstrukcí, některé expozice zůstávají otevřeny

Zámek Pardubice prochází rekonstrukcí, některé expozice zůstávají otevřeny

Vydáno 31. ledna 2019 Památky
Zámek Pardubice začal s dvouletou rekonstrukcí, která proběhne v paláci i hospodářských budovách. Tři stálé expozice: Pardubice – příběh města, Proti proudu času a Česká sklářská tvorba budou přístupné i po dobu rekonstrukce. Prohlídky rytířských sálů a kaple Tří králů skončí 24. března 2019. Přístupná zůstane také kryt civilní obrany.
PardubiceRoky 2019 a 2020 budou ve Východočeském muzeu a zámku Pardubice ve znamení velkých změn. V lednu 2019 odstartoval rozsáhlý projekt rekonstrukce v paláci i hospodářských budovách, dostavby výstavních sálů na místě někdejších zámeckých sýpek a budování nových expozic.

Po dobu rekonstrukce zůstanou veřejnosti přístupné expozice Pardubice – příběh města a archeologická expozice Proti proudu času, do odvolání bude otevřená i expozice skla. Ještě do 3. března 2019 můžete zavítat na výstavy Vášeň, čas a sklo a Pardubické proměny. Prohlídky rytířských sálů a kaple Tří králů skončí 24. března 2019.

kryt pardubiceI když rytířské sály nebudou po dobu rekonstrukce přístupné, nabídne letos Východočeské muzeum prohlídky krytu civilní obrany, zámeckého areálu, historického jádra města nebo procházku okolo staveb moderní architektury v Pardubicích. Novinkou budou od jara 2019 prohlídky pro děti, které budou věnované poznání pardubických legend a historického centra a také tajemství krytu civilní obrany. V plánu je i uspořádání některých tradičních akcí, jako jsou muzejní noc, dětský den či divadelní festival Pernštejn(l)ove. Další program bude Východočeské muzeum pružně připravovat podle harmonogramu stavby.
Východočeská galerie v Pardubicích

Východočeská galerie v Pardubicích

Východočeská galerie v Pardubicích, která sídlí na pardubickém zámku, představuje stálé expozice výtvarného umění. Pravidelně se zde pořádají výstavy. Galerie organizuje také řadu přednášek pro předem objednané školní skupiny.

Protiletecký kryt na pardubickém zámku

Protiletecký kryt na pardubickém zámku

Pardubický zámek skrývá jedno velké tajemství - protiletecký kryt z 50. let o němž koluje mnoho fantastických historek. Kryt je schovaný v zámeckých valech a zřejmě byl budován jako přísně tajné velitelské stanoviště civilní ochrany s kapacitou až 120 lidí.

Zámek Pardubice - perla města perníku

Zámek Pardubice - perla města perníku

V zámku je umístěno Východočeské muzeum se stálou expozicí zbraní, pohlednic a rozsáhlou sbírkou českého skla. Za prohlídku určitě stojí raně renesanční sály s unikátními nástěnnými malbami. Dodnes se dochovalo původní opevnění s dělovými rondely.