Úvod > Aktuality > Zámek Pardubice prochází rekonstrukcí, některé expozice zůstávají otevřeny
Zámek Pardubice prochází rekonstrukcí, některé expozice zůstávají otevřeny
"> "> Letecký pohled na zámek v Pardubicích "> "> Zámek na jare otevre nový prohlídkový okruh "> Pardubický zámek nechali postavit Perštejnové na prelomu 15. a 16. století
Památky

Zámek Pardubice prochází rekonstrukcí, některé expozice zůstávají otevřeny

  • Vydáno30. ledna 2020
Zámek Pardubice začal před rokem s rekonstrukcí, která stále probíhá a potrvá až do roku 2021. Rekonstrukce sebou sice nese jisté nepohodlí a omezení pro návštěvníky, lidé však na zámek chodit nepřestali. Správa zámku vyšla milovníkům památek vstříc tím, že místo prohlídky zámku vytvořila prohlídkový okruh po zámeckých valech. Oblíbené jsou také prohlídky krytu civilní obrany.
PardubiceRoky 2020 a 2021 budou ve Východočeském muzeu a zámku Pardubice ve znamení velkých změn. V lednu 2019 odstartoval rozsáhlý projekt rekonstrukce v paláci i hospodářských budovách, dostavby výstavních sálů na místě někdejších zámeckých sýpek a budování nových expozic.

Po dobu rekonstrukce zůstaly veřejnosti přístupné expozice Pardubice – příběh města a archeologická expozice Proti proudu času. Podívat se můžete také do krytu civilní obrany nebo na repliky děl na valech. Prohlídky krytu se konají v sobotu v 11 a 15 hodin pro objednané skupiny minimálně 5 osob. Maximální počet osob na prohlídku je 15 lidí, vstupenku je nutné s předstihem rezervovat! Nejbližší plánovaná prohlídka se koná v sobotu 8. 2. od 15 hodin, od 13 hodin je již plně obsazena!

kryt pardubiceLetos se Východočeské muzeum chystá ještě během rekonstrukce otevřít nové expozice skla a numismatiky a v září 2020 by se měly veřejnosti představit nové sály v hospodářských budovách výstavou ke 140. výročí založení muzea.

Zářijová výstava je zatím daleko, ale nynější výstava s názvem Grusovo království hraček bude končit už 31. ledna 2020 a bylo by škoda ji propásnout, zvláště, pokud máte děti. Vypravte se s nimi do pokladny v Labské bráně zámku, kde najdete malou výstavu Grusovo království hraček. Vít Grus tvořil již od 20. let 20. století, největšího věhlasu však dosáhl v 50. letech, kdy obdržel na světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu ocenění Grand prix. Grus navrhoval hračky především s ohledem na jejich didaktickou funkci. Byl propagátorem tzv. kolektivních hraček, které našly uplatnění v zařízeních pro předškolní děti. Nelze mu upřít i inspiraci lidovými hračkami.
Protiletecký kryt na pardubickém zámku

Protiletecký kryt na pardubickém zámku

Pardubický zámek skrývá jedno velké tajemství – protiletecký kryt z 50. let o němž koluje mnoho fantastických historek. Kryt je schovaný v zámeckých valech a zřejmě byl budován jako přísně tajné velitelské stanoviště civilní ochrany s kapacitou až 120 lidí.

Zámek Pardubice – perla města perníku

Zámek Pardubice – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.

Východočeská galerie v Pardubicích

Východočeská galerie v Pardubicích

Východočeská galerie v Pardubicích, která sídlí na pardubickém zámku, představuje stálé expozice výtvarného umění. Pravidelně se zde pořádají výstavy. Galerie organizuje také řadu přednášek pro předem objednané školní skupiny.