Úvod > Aktuality > Zámek Opočno si na Dny evropského kulturního dědictví připravil zajímavou přednášku
Zámek Opočno si na Dny evropského kulturního dědictví připravil zajímavou přednášku
"> ">
Památky

Zámek Opočno si na Dny evropského kulturního dědictví připravil zajímavou přednášku

  • Vydáno6. září 2019
Jak je již zvykem, Dny evropského kulturního dědictví se na opočenském zámku nesou v duchu odborně-naučných přednášek. Letos si přijdou na své milovníci výtvarného umění – zajímavé povídání je na zámku připraveno na sobotu 7. září odpoledne a bude se týkat barokního malíře Jana Václava Bergla.
OpočnoV sobotu 7. září 2019 jsou na opočenský zámek zváni ti, kteří se věnují výtvarnému umění, specielně pak v období baroka. Od 17. hodin se bude v zámecké tabulnici konat zajímavá přednáška věnovaná osobnosti Jana Václava Bergla – vídeňskému malíři ze Dvora Králové nad Labem, od jehož narození letos uplynulo celých 300 let.

Jednu z jeho jen několika málo zakázek, kterými se prezentoval ve svém rodném kraji představuje obrazový soubor Křížové cesty, namalovaný roku 1763 pro klášter kapucínůOpočně. Hlavním teritoriem malířova působení se jinak staly především Dolní Rakousy a Vídeň, kde se již před rokem 1750 natrvalo usadil.

Jan Václav BerglPřednáška představí nejen Berglovy nejvýznamnější zákazníky, k nimž náležely zejména císařský dvůr (nástěnné malby v Schönbrunnu, v Hofburgu) a kláštery v Podunají (Melk, Kleinmariazell, Säusenstein), ale poukáže také na další objednavatele, prostřednictvím kterých se uplatnil v Uhrách – na Slovensku i v Maďarsku – a na Moravě.

Přednášet bude Petr Arijčuk z josefovského Územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu. Tabulnice s renesanční hřebínkovou klenbou je jednou z nejkrásnějších prostor na zámku. Rozlehlý sál vznikl v 16. století během velkorysé přestavby zámku velmože Viléma Trčky z Lípy. Spolu s dnešním velkým sálem obrazárny renesančnímu panstvu sloužil jako jídelna.
Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku, obklopeném přírodně krajinářským parkem, jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.