Úvod > Aktuality > Zámek Opočno letos otevře depozitáře zbraní

Zámek Opočno letos otevře depozitáře zbraní

Vydáno 30. března 2020 Památky
Na zámku Opočno se připravuje nová expozice, ve které návštěvníci uvidí zbraně a zbroje. Zároveň tak budou mít možnost vstoupit do míst, kam byl doposud přístup veřejnosti zakázaný. Mezi unikátní předměty patří například přepychová kulovnice salcburského arcibiskupa Jeronýma Colloreda, renesanční kyrys gardy saského kurfiřta, na dálku ovládaný revolver, perský komplet kroužkové zbroje nebo španělský "hákový" psí obojek.
Opočno zbraněSpráva opočenského zámku v těchto dnech předělává depozitáře zbraní na expozice. Zájemci zde uvidí vitríny a skříně plné zbraní. Složení exponátů opočenského depozitáře zbraní je velmi pestré. Mezi rarity patří levoruční dýky, archeologické předměty včetně středověkých mečů, dělostřelecké stilety, historické dveřní zámky a kování, pouzdra na pušky a další předměty. Nechybí ani balestry, balkánské pistole, řády a vyznamenání, kleště k odlévání střel, koňská sedla a postroje, psí obojky či zbraně afrických domorodců.

opočno zbraněZa zvláště hodnotné sbírkové kolekce lze považovat kordy - zejména luxusní tzv. kordy dvorské, lovecké tesáky, dýky, funkční modely děl ze 17. a 18. století, vzácně dochované patrontašky k loveckým křesadlovým zadovkám, dělostřelecké stilety nebo mušketýrské bandalíry ze 17. století.

Pokud se bude situace s koronavirovou infekcí vyvíjet dobře, první zájemci budou mít možnost poprvé do zbrojního depozitáře v Opočně nahlédnout 1. května 2020.
Státní zámek Opočno - objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Státní zámek Opočno - objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku, obklopeném přírodně krajinářským parkem, jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.