Úvod > Aktuality > Zámek Napajedla otevírá novou výstavu historických kočárků a panenek
Zámek Napajedla otevírá novou výstavu historických kočárků a panenek
">
Památky

Zámek Napajedla otevírá novou výstavu historických kočárků a panenek

  • Vydáno27. května 2011
Kočárky v současnosti patří ke každodennímu životu. Z hlediska historie jsou ale spíše novinkou. Přesto si tato dětská vozítka prošla dynamickým vývojem a v každé době měla své kouzlo, krásu i jiný vzhled… Přesvědčit se o tom mohou i návštěvníci zámku v Napajedlích, kde bude v sobotu 28. května zpřístupněna výstava historických kočárků a panenek.
Zahájení výstavy bude doprovázet bohatý doprovodný program. Kromě vernisáže, která se uskuteční v 10:00 hodin, se mohou lidé těšit i na prohlídky historických sálů zámku, které se uskuteční v každou celou hodinu až do 16.00. Výstava panenek a kočárků bude přístupná do 18.00.

Celá sbírka patří paní Marii Václavínkové z Otrokovic, která je vášnivou sběratelkou nejenom kočárků, panenek, ale také různých medvídků. Po letech, kdy všechny tyto skvosty schovávala na půdě či na chalupě, se rozhodla je ukázat světu a stane se tak právě v Zámku Napajedla. Sběratelka bude návštěvníky expozice v sobotu osobně provázet a při prohlídce jim prozradí i několik zážitků ze své sběratelské vášně.

Část výstavy je umístěna v rámci prohlídky historických sálů. Druhá část je umístěna ve dvou saloncích přízemí zámku.  V expozici si návštěvníci prohlédnou na 50 rozličných kočárků a téměř sto různých panenek, vše bude samozřejmě doplněno o krásné dekorace, ručně šité či vyšívané polštářky, ubrusy a další předměty z dílny sběratelky. Výstava bude na zámku probíhat nejméně do konce letošního září.

Zámek Napajedla za tři roky své nové éry ušel kus cesty a stal se zajímavým cílem pro turisty nejen ze Zlínského kraje, ale také z celé republiky. Zájem turistů zcela jistě potvrzuje i umístění v anketě „zajímavé destinace kraje“, kde byl zámek byl označen jako zajímavý turistický bod a v anketě se umístil v první desítce. Na zámku je možné absolvovat klasickou prohlídku historických sálů, která trvá téměř hodinu. V průběhu letošního léta bude možné navštívit také dvě výstavy. Pro labužníky je připraven klasický zámecký štrúdl či medovník a posezení v zámecké kavárně.

Během května, června a září je zámek přístupný veřejnosti každý víkend. Během letních měsíců – července a srpna bude otevřený každý den. Prohlídky se budou konat vždy od 10.00 do 16.00 a zámecká kavárna bude otevřena do 18.00 hodin.  Zámek Napajedla snoubí historii se současností. A proto rovněž v rámci letošního roku se budou nadále konat kurzy vaření, univerzita fengshui či workshopy pro ženy a řada dalších zajímavých akcí.
Zámek Napajedla dýchá minulostí a žije současností

Zámek Napajedla dýchá minulostí a žije současností

Je málo míst, která ve vás zanechají stopu. Jedním z nezapomenutelných míst je právě zámek Napajedla. Můžete sem zajít na prohlídku, posedět u šálku kávy, navštívit různé kulturní programy, nechat se oddat nebo využít pronájmu místností pro své vlastní organizované akce.