Úvod > Aktuality > Zámek Napajedla otevírá novou výstavu historických kočárků a panenek
Památky

Zámek Napajedla otevírá novou výstavu historických kočárků a panenek

  • Vydáno27. května 2011
Kočárky v současnosti patří ke každodennímu životu. Z hlediska historie jsou ale spíše novinkou. Přesto si tato dětská vozítka prošla dynamickým vývojem a v každé době měla své kouzlo, krásu i jiný vzhled… Přesvědčit se o tom mohou i návštěvníci zámku v Napajedlích, kde bude v sobotu 28. května zpřístupněna výstava historických kočárků a panenek.
Zahájení výstavy bude doprovázet bohatý doprovodný program. Kromě vernisáže, která se uskuteční v 10:00 hodin, se mohou lidé těšit i na prohlídky historických sálů zámku, které se uskuteční v každou celou hodinu až do 16.00. Výstava panenek a kočárků bude přístupná do 18.00.

Celá sbírka patří paní Marii Václavínkové z Otrokovic, která je vášnivou sběratelkou nejenom kočárků, panenek, ale také různých medvídků. Po letech, kdy všechny tyto skvosty schovávala na půdě či na chalupě, se rozhodla je ukázat světu a stane se tak právě v Zámku Napajedla. Sběratelka bude návštěvníky expozice v sobotu osobně provázet a při prohlídce jim prozradí i několik zážitků ze své sběratelské vášně.

Část výstavy je umístěna v rámci prohlídky historických sálů. Druhá část je umístěna ve dvou saloncích přízemí zámku.  V expozici si návštěvníci prohlédnou na 50 rozličných kočárků a téměř sto různých panenek, vše bude samozřejmě doplněno o krásné dekorace, ručně šité či vyšívané polštářky, ubrusy a další předměty z dílny sběratelky. Výstava bude na zámku probíhat nejméně do konce letošního září.

Zámek Napajedla za tři roky své nové éry ušel kus cesty a stal se zajímavým cílem pro turisty nejen ze Zlínského kraje, ale také z celé republiky. Zájem turistů zcela jistě potvrzuje i umístění v anketě „zajímavé destinace kraje“, kde byl zámek byl označen jako zajímavý turistický bod a v anketě se umístil v první desítce. Na zámku je možné absolvovat klasickou prohlídku historických sálů, která trvá téměř hodinu. V průběhu letošního léta bude možné navštívit také dvě výstavy. Pro labužníky je připraven klasický zámecký štrúdl či medovník a posezení v zámecké kavárně.

Během května, června a září je zámek přístupný veřejnosti každý víkend. Během letních měsíců – července a srpna bude otevřený každý den. Prohlídky se budou konat vždy od 10.00 do 16.00 a zámecká kavárna bude otevřena do 18.00 hodin.  Zámek Napajedla snoubí historii se současností. A proto rovněž v rámci letošního roku se budou nadále konat kurzy vaření, univerzita fengshui či workshopy pro ženy a řada dalších zajímavých akcí.
Zámek Napajedla dýchá minulostí a žije současností

Zámek Napajedla dýchá minulostí a žije současností

Je málo míst, která ve vás zanechají stopu. Jedním z nezapomenutelných míst je právě zámek Napajedla. Můžete sem zajít na prohlídku, posedět u šálku kávy, navštívit různé kulturní programy, nechat se oddat nebo využít pronájmu místností pro své vlastní organizované akce.

Další aktuality

Ski areál Razula otevírá sjezdovku Horal, dobré podmínky jsou i pro běžecké lyžování

Lyžařská sezóna ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích startuje. Již v pátek 8. prosince bude zahájen provoz na sjezdovce Horal. Současně se startem lyžařské sezóny se otevře také Lyžařská škola Razulák. Ve Velkých Karlovicích je nyní přibližně 25 cm přírodního sněhu a na sjezdovce u hotelu Horal leží navíc dalších 50 cm technického sněhu.
Zlínský kraj | Zimní sporty

Užijte si advent ve Zlíně – vyhlídkové kolo, kulturní program i unikátní bar

Nechce se vám cestovat daleko a chcete zažít krásný advent? Vydejte se do Zlína, kde se před unikátně zrekonstruovanou budovou Obchodního domu konají vánoční trhy. Těšit se můžete na stánky s nejrůznějšími dobrotami, romanticky svítící vánoční strom, ohňové koše, stylovou dětskou manéž s kolotočem, bohatý doprovodný program a nechybí ani vyhlídkové kolo – každoroční oblíbená atrakce, z níž se vám naskytne netradiční pohled na město včetně blízkého baťovského mrakodrapu. A aby toho nebylo málo, můžete večer zakončit v unikátním Baru 1931, jehož interiér ozdobí 12 tisíc skleněných vánočních ozdob!
Zlínský kraj | Zážitky

Zimní dovolená v Beskydech: nová vyhřívaná šestisedačka, výhodný skipas i termály

Zcela nová vyhřívaná 6sedačka v areálu Bílá je jednou z mnoha letošních zimních novinek v Beskydech. Pro lyžaře si tady provozovatelé hned šesti lyžařských středisek připravili výhodný skipas a na jejich příjezd se připravují už i hotely, které lákají na wellness s teplými vyhřívanými bazény i bohatý doprovodný program.
Zlínský kraj | Lázně a wellness

Znáte mechanický betlém v Horní Lidči?

V Horní Lidči na Valašsku si v budově za kostelem sv. Václava můžete prohlédnout originální ručně vyřezávaný mechanický betlém. Betlémská scéna o rozloze 170 m² přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. V betlému je osazeno 230 figur, z toho 75 pohyblivých, a více jak stovka vyřezávaných staveb.
Zlínský kraj | Kultura

Vánoční jarmark v rožnovském skanzenu připomene staré vánoční zvyky

Sváteční atmosféru plnou vánočních zvyků zažijí návštěvníci Valašského muzea v přírodě v sobotu a v neděli 9. a 10. prosince 2023. Dřevěným městečkem se opět projdou mikulášské družiny s čerty ze Zděchova, Lačnova a z Valašských Klobouk, lucky letos pochází ze souboru Radhošť. Nebudou chybět pastuchové, ti dorazí až z Maďarska! V kuchyni fojtství budou tetičky drát peří a uvaří štědračku.
Zlínský kraj | Památky

Velké Karlovice zažijí Noc bílých lanýžů, kuchaři je přivezou přímo z Piemontu

Vzácné bílé lanýže, považované za vrcholnou delikatesu a po kaviáru druhou nejdražší kuchařskou surovinu na světě, budou moci letos opět ochutnat gurmáni na Valašsku. Přímo do italské „lanýžové“ oblasti Piemont se pro ně z Velkých Karlovic vypravili kuchaři hotelů Resortu Valachy. Noc bílých lanýžů, zasvěcená ochutnávce této jedinečné podzemní houby i dalších delikates z Piemontu, nabídne gurmánům 16. listopadu zážitková restaurace Vyhlídka v hotelu Lanterna.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm zůstává o svátečním víkendu mimořádně otevřený

Nadcházející prodloužený víkend od 17. do 19. listopadu 2023 nabídne mimořádnou možnost návštěvy areálů Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Vedení muzea rozhodlo vyjít vstříc zájmu návštěvníků, a tak od pátku do neděle budou areály Dřevěného městečka a Valašské dědiny otevřeny, a to vždy od 9 do 16 hodin.
Zlínský kraj | Památky

Vánoční výstava ve Vizovicích láká na tradiční ozdoby i módními trendy

Ve vizovické Galerii Mariette se každoročně od podzimu do Vánoc koná vánoční výstava. Ta letošní potrvá až do 23. prosince 2023 a představuje tradiční ozdoby i módními trendy ve vánoční vázdobě a zdobení stromečků. Jedná se o exkluzivní kolekce skleněných vánočních ozdob vyráběných ručně českými výrobci.
Zlínský kraj | Kultura