Úvod > Aktuality > Zámek Lysice vystavuje plyšové medvídky

Zámek Lysice vystavuje plyšové medvídky

Vydáno 23. května 2019 Památky
Nenechte si ujít roztomilou výstavu více než stovky nejen plyšových medvědů, kteří se usídlili v renesančním salónku lysického zámku. Salónek je otevřen hned vedle pokladny a za medvědy se sem můžete vydat denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin. Výstava bude dostupná až do 27. 6. 2019.
Medvědi LysiceKromě stálých prohlídkových prostor můžete na zámku Lysice vidět od 1. května do 27. června rozsáhlý plyšový medvědinec na výstavě Medvědi na zámku. Prostor vedle pokladny totiž v tomto čase zaplnila sbírka medvědů patřících Kočovnému muzeu. Uvidíte zde oblíbené hračky z plyše, keramiky, ale i z jiných materiálů. Vstup na výstavu je volný.

Majitel sbírky, pan Zdeněk Zajíček, začal svou sbírku tvořit před třiceti lety, kdy náhodou našel v pytlích u kontejneru asi čtyřiceti medvědů různého stáří a stavu. Mezi odloženými medvídky byly i exponáty opravdu staré, plněné dřevitou vlnou, slámou nebo pilinami i medvídci novější, dříve velmi oblíbení, které vyráběla firma Hamiro. Další medvědi do sbírky přibývali díky hledání na nejrůznějších bazarech a ve starožitnictvích po celém Česku.

Zajímavostí je, že momentálně největší medvěd měří asi dva metry, nejmenší pak dva centimetry. Z náhodného nálezu se tak stala letitá vášeň. Přijďte se na ně podívat do Lysic a podlehněte jejich kouzlu.
Zámek Lysice - s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Zámek Lysice - s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.