Úvod > Aktuality > Zámek Litomyšl uvítá novou sezónu květinami
Zámek Litomyšl uvítá novou sezónu květinami
"> "> ">
Zážitky

Zámek Litomyšl uvítá novou sezónu květinami

  • Vydáno14. března 2016
Státní zámek Litomyšl otevře novou návštěvnickou sezónu již 17. března 2016, a to opět voňavou květinovou výstavou – tentokrát na téma Květina, ozdoba plesů a slavností. Tisíce živých květů ve více než třech desítkách aranžmá provoní reprezentační sály zámku v Litomyšli od 17. – 20. 3. 2016. Novinkou letošní sezóny je nově zrekonstruovaná vstupní brána z konce 18. století a původní nově zrekonstruovaný nábytek na hlavním okruhu zámkem – jedná se o originál biedermeier z doby Waldstein–Wartenbergů.
Litomyšl květinové aranžmáVýstava s názvem Květina, ozdoba plesů a slavností připomene slavné období začátku 19. století a proslulé slavnosti Waldstein–Wartenbergů, stejně jako fakt, že květiny nesměly chybět u žádného domácího plesu, oslavy, či karuselu, tedy slavnostním průvodu kočárů, či saní. Květinová aranžmá v roce 2016 doplní také instalace toaletního pokoje, zimní banket, či Velký sál vyzdobený kaméliovými keři ze zámku v Rájci nad Svitavou. Během prohlídky výstavy si budete moci projít také nově instalované pokoje s restaurovaným empírovým nábytkem z původního majetku Waldstein–Wartenbergů z 1. poloviny 19. století, jako novinku nové turistické sezóny 2016.
 
Výstava Květina, ozdoba plesů a slavností bude otevřena pro veřejnost 17. – 20. 3. 2016, vždy od 10 do 16 hodin. Prohlídka výstavy je bez výkladu průvodce. Cena vstupenky je pro dospělého 120 Kč a 80 Kč pro děti nad 6 let, seniory nad 65 let, studenty a ZTP. Součástí prohlídky z klimatických důvodů není historické divadlo. V případě zájmu veřejnosti může být výstava prodloužena ještě od 25. do 28. 3. 2016 (za stejných otvíracích hodin).
 

Novinky na zámku pro letošní sezónu – biedermeier i Smetanův klavír

LitomyšlMimo již zmíněného původního nábytku ve stylu biedermeieru, z doby Waldstein–Wartenbergů, se na zámku podařilo obnovit Květinový salónek s klavírem, který sem byl přemístěnbytu Bedřicha Smetany. Hrát se na něj ovšem nedá. Muselo by dojít k výměně originální mechaniky.

Rozšíření se dočkala také portrétní galerie. Můžete tak pohlédnout do tváří majitelům zámku od Trautmansdorfů po Thurn-Taxise. Na jaře, s ohledem na klimatické podmínky, se začne s opravou pásu sgrafit v dolní části jižní strany a oprav se dočkají také omítky na arkádách.
Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Další aktuality